Az öntözés egy agrotechnikai művelet, melynek során műszaki berendezések segítségével különböző öntözővízforrások felhasználásával a növények vízszükségletét biztosítjuk, a talaj nedvességtartalmát visszapótoljuk. Az öntözés célja szerint lehet: kelesztő, vízpótló, frissítő, párásító, nedvességtároló, fagyvédő, talajművelést könnyítő öntözés. Módja szerint pedig esőszerű, felületi, csepegtető és altalajöntőzés ismeretes. Az öntözőberendezések legfontosabb szerkezeti egységei: szivattyú, csővezeték, szórófej. Napjainkban a klímaváltozás hatásaként jelentkező hőmérséklet-emelkedés és az aszályos időszakok gyakorivá válása miatt az öntözés szerepe egyre hangsúlyosabbá válik. A magyar kormány jelentős többletforrásokat nyújt az öntözési infrastruktúra működtetésére, fejlesztésére. Az öntözéssel kapcsolatos friss információkat, pályázati lehetőségeket megtalálja az Agrofórum Online weboldalon.
2020. szeptember 18.
Szeretném a kertemben az öntözést modernizálni, telepített rendszerrel. Milyen fontos alapelvek érvényesüljenek, hogy növényeim vízellátása megfelelő legyen?
2020. augusztus 8.
A Dragon-Line társaság által kidolgozott rendszer a körforgó öntözési berendezéseket kombinálja a csöpögtető öntözéssel.
2020. július 21.
Egy korábbi felmérés alapján 14 ezren gazdálkodó jelezte érdeklődését, akik egyébként 266 ezer hektárnyi területen fejlesztenék az öntözést. Az igény tehát megvan.
2020. július 7.
Jelenleg Magyarországon 87,5 ezer hektáron - a szántóterületek alig 2 százalékán - folyik öntözéses gazdálkodás, az uniós átlag ennek legalább háromszorosa.
2020. július 2.
Az egyre szárazabb időjárás miatt évről-évre indokoltabbnak tűnik az öntözés, nem véletlen, hogy az 1800 hektáron növénytermesztést és állattenyésztés végző, Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kenderes 2006 Kft. területén 402 hektáron két lineár öntöző berendezéssel, további 482 hektáron pedig öntöződobokkal zajlik a csapadékpótló munka, ami már a kulturnövények kelesztésekor is elengedhetetlen.
2020. június 12.
A mezőgazdasági öntözés feltételeinek javítása, az öntözött területek növelése és az ehhez szükséges feltételrendszer javítása társadalmi, gazdasági és környezeti szempontból egyaránt kulcskérdés.
2020. június 2.
A Kormány 2023 végéig meghosszabbította az illegális kutak bírságmentes fennmaradásának 2020. december 31-én lejáró határidejét. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egyszerű és költséghatékony eljárást javasol az engedély nélküli kutak legalizálására.
2020. május 23.
Az öntözővíz legnagyobb részét 88,3 százalékát a felszíni folyóvizekből, a maradék mennyiséget pedig a felszín alatti vizekből, tavakból, víztározókból és a vezetékes vízből biztosították.
2020. május 16.
Gyakran szokott a talaj sótartalmával gond lenni, amire az uborka különösen érzékeny. Bár a zöldségféléket sóérzékeny növények kategóriájába soroljuk, de az uborka ezen belül is a különösen érzékenyek csoportjába tartozik.