Címke: Tápanyag-gazdálkodás

tápanyag-gazdálkodás

A talaj termőképességének a megőrzésére való törekvés több évszázados múltra tekint vissza. Az eredményes növénytermesztés alapfeltétele a hatékony tápanyag-gazdálkodás. Feladata a növények számára szükséges tápelemek biztosítása, melyhez elengedhetetlen a talaj – növény – tápelem kapcsolatrendszer és a növények tápanyagigényének pontos ismerete. A tápanyagok visszapótlása a talajba szerves- és műtrágyák használatával oldható meg. A szerves tápanyag-források lehetnek növényi (zöldtrágya, komposzt) és állati eredetűek (istállótrágya). A szervetlen (ásványi) tápanyag-források a műtrágyák: N, P, K, Ca, Mg stb. ásványi sói. Az integrált tápanyag-gazdálkodás a talajtermékenység és növényi tápanyag-ellátottság elérése és fenntartása a tervezett termésszint eléréséhez az összes lehetséges tápelem-forrás optimalizálásával (Sárdi K. 2011). Az Agrofórum Online szakportál számos információval szolgál olvasói számára a tápanyag-gazdálkodás témakörében.

Videó

A görögdinnye is a rántott húst szereti

2020. szeptember 23.

„Minden élőlény, így a növények is egy táplálkozási folyamaton mennek keresztül, majdnem úgy, ahogy az ember. A rántotthús sültkrumplival teljesen jó, de a száraz kenyér vízzel már kevésbé. Ugyanilyen a tápanyag-bevitel a növényeknél: ha jó minőségűt juttatunk a számukra, akkor jó kondícióban lesznek, ha rossz minőségűt, akkor az tönkremegy, vagy nem produkál megfelelő hozamot”

Szakcikkek / Növénytermesztés

Jó termés kedvezőtlen évjáratban is? Meghatározó a tápanyagellátás szerepe!

2020. április 7.

Az időjárás – különösen az utóbbi években – egyre melegebb és szélsőségesebb, a csapadékeloszlás egyre kiszámíthatatlanabb, és ez újabb és újabb kihívások elé állítja a mezőgazdaságot is. Különösen a kukorica sínyli meg a forró, aszályos időszakokat.

Blog / Precíziós Gazda

Megéri precíziós gazdálkodással foglalkozni? Megéri!

2020. január 21.

Az általunk használt térinformatikai program segítségével összehasonlítottuk, hogy a változtatott mennyiségű tápanyag-kijuttatás (VRA) a homogén kijuttatással szemben realizálhat-e többlet jövedelmet?

Szakcikkek / Növénytermesztés

Kukoricatermesztés: van hova fejlődni

2019. augusztus 26.

Ha augusztus, akkor FarmerExpo és természetesen Növénytermesztési Konferencia is. Az idei rendezvény előadásai a fenntartható kukoricatermesztés témája köré rendeződtek.

Agrárhírek / Növénytermesztés

Alba Milagro Hungária Kft. - professzionális partner a növénytáplálás és talajaktiválás területén

2019. május 24.

Az Alba Milagro termékportfóliójának kialakításában sok éves tápanyagtervezési tapasztalatuk volt az irányadó. Olyan termékeket kerestek szerte az európai piacon és Magyarországon, melyek megoldást jelentenek a hazai problémákra.

Szakcikkek / Tápanyag-utánpótlás

Hasznosabb-e a precízen kijuttatott tápanyag?

2018. december 2.

Beszélgetés Lajos Mihály szaktanácsadóval, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetőjével.

Szakcikkek / Tápanyag-utánpótlás

Levélminták

2018. október 17.

Az ültetvényünk tápanyag-gazdálkodásának tervezéséhez nagyon fontos, hogy rendszeresen meggyőződjünk arról, hogy milyen tápelemek vannak a talajban és milyenek a növényekben. A levélanalízishez az optimális mintavételi időpont július végén – augusztus elején van, ugyanis ilyenkor a legkiegyensúlyozottabb a levelek tápanyagkészlete.

Szakcikkek / Zöldség

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5.

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.