Ízelítő a tartalomból
Ehhez a lapszámhoz nincsenek feltöltve betekintő cikkek.
Metszés a szőlőben
(Dr. Hajdu Edit)
SZŐLÉSZET
Fajtaváltás a szőlőültetvényekben
(Dr. Hajdu Edit)
A fajtaváltás bármelyik módját is alkalmazzuk, a lényeg, hogy a fajtacseréhez mindig a korszerűbb, az értékesebb klón vagy fajta kerüljön a termesztésbe . Törekedjünk arra, hogy minél előbb hasznosuljon a klónok és az újabb fajták genetikai értéke . Ugyanis gyorsan sorakoznak szaporításra a nemesítésből származó még újabb, még sikeresebb, az eddigieknél nagyobb biológiai és genetikai potenciállal bíró fajták és klónok, amiket szintén fajtaváltásra fogadnunk kell a szőlő- és borkultúra fejlesztésének érdekében .
Különböző alanyok hatása négy szőlőfajta termésparamétereinek alakulására
(Dr. Csikászné Dr. Krizsics Anna)
A változó környezet kihívásai, valamint a fenntartható termesztés igénye nem nélkülözhetik az alany-nemes kölcsönhatásban rejlő lehetőségeket. A körültekintő alanyválasztás – minden külön befektetés nélkül – képes jól hasznosítani a talajadottságokat, vagyis mérséklődnek a költségek, csökken az agrokemikáliák okozta környezetterhelés .
Szőlő alanyfajták értékelése savanyú homoktalajon
(Dr. Rakonczás Nándor)
A megfelelő alanyfajta megválasztása nemcsak a korlátozó tényezőkhöz igazított alkalmazkodási kényszer (gyökértetű, mésztartalom, vízellátottság), de jelentős kiaknázható lehetőséget is hordozhat magában a termesztési célhoz tartó finomhangolás érdekében Az alapvető minőségi adatok szempontjából azon alany–nemes kombináció tekinthető ideálisnak, amely kellően alacsony pH mellett hozza a technológia szempontjából ideális mustfokot.
A termékenységi együtthatók vizsgálata a szőlőtermesztésben
(Dr. Bodor Péter, Dr. Varga Zsuzsanna)
A szőlőültetvény metszésének és zöldmunkáinak egyik legfontosabb alapja az, hogy a fejlődő hajtásokon hány fürt nevelkedik. Ez határozza meg a tőkén meghagyott rügyek számát és a metszési elemek hosszúságát. Ezen múlik a hajtások válogatásával egybekötött fürtterhelés beállítása, és hogy a termésritkítás során hány fürtöt hagyhatunk hajtásonként. A tőkék termékenységét együtthatókkal tudjuk a legjobban leírni. Jelen cikkünkben bemutatjuk és értelmezzük a szőlőültetvények generatív és vegetatív állapotának leírását segítő egyenleteket.
Termésbecslés a XXI . században
(Dr. Varga Zsuzsanna, Dr. Bodor Péter)
Nyilvánvaló, hogy minél később végezzük termésbecslésünket, kalkulációnk annál pontosabb lesz. Az is kézenfekvő, hogy minél több mintát szedünk, annál pontosabban jelezhetünk előre. A termésbecslés különböző módszereit tekinti át az írás.
Talajmunkák gépesítési lehetőségei (x)
LOCHMANN trágyaszóró, KMS mélyműtrágyázó, KMS Hexagon kultivátor, KMS RH-FH görgős tárcsa és az ujjas kiforgatótárcsa, BATTISTOTTI tőköztisztító, FISCHER kaszák a Bartifarm ajánlatában szőlőtermesztőknek.
Tavaszi műtrágyázás első lépései az intenzív szőlőtermesztésben (x)
(Tóth Gábor)
YaraMila Cropcare komplex melegen granulált kertészeti műtrágyák és a YaraVita termékcsalád a szőlő tápanyag-ellátására a Yara kínálatában.
Különböző talajápolási módok hatása … szőlőültetvényben
(Dr. Varga Péter, Dr. Májer János)
A környezetkímélő szőlőtermesztési technológiák talajművelési rendszereiben a talajvédelem, ezen belül az erózió elleni védelem kiemelt szerepet kap. Az erózióvédelem mellett azonban, a szárazabb ökológiai adottságú termőhelyeken (egyes évjáratokban) a víztakarékosság elsődleges szemponttá válhat. Ilyen ökológiai adottságokkal rendelkezik a balatoni régió is. A talajtakarás, illetve a takarónövények segítenek megvédeni a talajt az eróziótól, deflációtól, továbbá a gyomszabályozásban rejlő előnyük, illetve hatásuk sem elhanyagolható. Az optimális időben, a megfelelő művelő eszköz használatával kivitelezett mechanikai talajművelésnek is megvan a létjogosultsága a talajápolási rendszerekben.
A virágzás elősegítése, a madárkás fürtök és a kocsánybénulás megelőzése a szőlőtermesztésben (x)
Virágzást és terméskötődést segítő GREEN BZn készítmény és FOLIACON 22 lombtrágya a Seedplustól.
A szőlő chip szemzése
(Dr. Baglyas Ferenc)
Az átoltandó tőkék törzsét január végén vissza kell vágni fűrésszel, ugyanis az oltás előtt frissen visszavágott tőke erősen könnyezik, a beoltott rügy szinte „belefullad” a könnyezési nedvbe és ez az oltás eredésére negatívan hat . A chip szemzést az akácfa virágzására időzítsük, ugyanis a változó időjárás mellett az akác virágzása pontosan megmutatja, mikor van kellő fejlettségben a szőlő .
A szőlő másodlagos anyagcseretermékei, a fenolos vegyületek
(Hevér László)
A szőlő másodlagos anyagcseretermékei közül szőlőtermesztési és borászati szempontból is kiemelt jelentőséggel bír a fenolos vegyületek rendkívül gazdag csoportja . A borászatilag a jelentősebb összetevők (antocianinok és tanninok) nyomon követése kulcsfontosságú a szüreti időpont helyes megválasztása, azaz a minőségi borkészítés szempontjából .
Nanorészecskék a szőlészeti kutatásokban
(Dr. Kőrösi László és mtsai)
Nanoszerkezetűnek nevezzük azokat az anyagi rendszereket, melyeknek legalább az egyik dimenziója 1-100 nanométer közé esik. Ebben a mérettartományban az anyagok különleges fizikai és kémiai sajátságokat mutatnak. Ezeknek az egyedi tulajdonságoknak köszönhetően a nanoanyagok robbanásszerűen kerültek a kutatások élvonalába, és az elmúlt két évtizedben számos területen hasznosították már őket. Mezőgazdasági célú felhasználásuk kutatása szintén intenzíven zajlik, amit jól mutat, hogy a témában megjelent publikációk és szabadalmak száma exponenciálisan növekszik.
Új megoldás szőlőperonoszpóra ellen (x)
(Hatoss Fanni)
Zorvec™ Zelavin® Bria gombaölő szer csomag szőlőperonoszpóra ellen a Corteva Agriscience kínálatában.
Humin- és fulvosav alapú növénykondicionáló készítmények hatásainak vizsgálata…
(Dr. Nagy Zóra Annamária és mtsai)
A Humunisz Kft . által gyártott növénykondicionáló és lombtrágya termékcsaládok Cabernet franc szőlőfajtában történő használatát követően végzett vesszőérettségi, valamint törésteszt eredményeit foglalja össze az írás a kontrollal összehasonlításban. Emellett szakemberek értékelték a kontroll és kezelt borokat is.
Bio szőlőtermesztés Felvidéken, Zselízben
(Dr. Palik László, Palik Gábor)
A felvidéki Biocentrum családi gazdaság mintegy 20 hektár nagyságú területen folytat bio szőlőtermesztést. A szerzők bemutatják a tereprendezés munkálatait a telepítést, a fajtaválasztás és a művelési mód kiválasztásának szempontjait és a termesztéstechnológia egyes elemeit, érintve a zöldmunkákat, a tápanyag-utánpótlást, a növényvédelmet, a sorközművelést és a mulcsozást.
Flavo Plant használatának tapasztalatai a szőlő fontosabb gombabetegségeivel szemben (x)
(Gombos Gergely)
Az Arravis kínálatában elérhető Flavo Plant használatával eredményesebbé tehető a növényvédelem, javítható a szőlőültetvény kondíciója, a lekerülő szőlő beltartalma .
A szőlő mikroelemhiány tünetei
(Dr. Zsom Eszter)
A szőlő meghálálja a gondoskodást . Bár gyökere mélyre hatoló, és ezáltal képes a talaj mélyebb rétegeiből is tápanyagfelvételre, van a talajnak egy tulajdonsága, mely nagyban befolyásolja a tápelemek felvehetőségét, különösen a mikroelemekét . Ez pedig a talaj kémhatása, melynek mutatószáma az úgy nevezett pH-érték . A pH-érték nagyban befolyásolja például a mangán, a cink, a bór és a vas felvételét . Vegyük sorra ezeket a mikroelemeket, hogy melyik milyen szerepet tölt be a növényben .
NÖVÉNYVÉDELEM
Hogyan és mire készülhetünk egy súlyos problémákkal teli „keserédes” évjárat után
(Dr. Dula Bencéné)
A címben választott „keserédes” jelzővel is utalni szerettem volna az előző év nehézségein túl, az utóbbi évek/ évtized során a szőlőtermelőket sújtó egyre gyarapodó kihívásokra, ellentmondásokra, a szőlőágazat problémáira – fogalmazza meg a szerző. Egyre nagyobb gondot jelentenek az időjárási anomáliák, a gyarapodó károsítók, a növekvő kézi munkaerőhiány, a termelési költségnövekedés és az ezzel szembenálló folyamatosan csökkenő, a rentabilitás végső határait súroló felvásárlási árak, sőt, az utóbbi években eljutottunk oda, hogy már nincs is szükség az összes megtermelt szőlőre.
Bayer szőlő szimpóziumok idén is . Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor)
Hagyományosan minden évben tél végén rendezi meg a Bayer Hungária Kft. a szőlőtermesztési és szőlővédelmi szakmai tanácskozásait az ország több borvidékén, amelyek a vissza- és előretekintés jegyében zajlanak. Cél, hogy okuljunk az elmúlt szezon tapasztalataiból, ismerjük meg az új fejlesztések eredményeit, és ezek alapján készüljünk az idei teendőkre. Lapunk a február 25-én Kecskeméten tartott rendezvényen képviseltette magát.
Sivanto prime (flupiradifuron) – a fejlesztés továbbra is porondon marad (x)
Sivanto prime rovarölő szer a szőlő szívó kártevői ellen a Bayertől.
Szőlősor(s)ok a Dunántúlon, 2019
(Benczés Bálint és mtsai)
Összességében egy változatos évet tudhatunk magunk mögött az időjárás és a szőlőkárosítók szempontjából is . 2019-ben a szőlő kórokozói közül a lisztharmat nem jelentett kockázatot . A peronoszpóra és a szürkerothadás helyenként jelentős mértékű megbetegedéseket alakított ki, másutt pedig csak elhanyagolható mértében volt jelen . Kártevők szempontjából általában csaknem eseménytelen szezont zártunk, de itt is a változatosságé volt a főszerep – foglalják össze a szerzők a 2019. év dunántúli tapasztalatait a szőlőültetvények növényvédelméről.
Atkaölő szert keres? Válasszon magyar találmányt! (x)
Flumite® 200 atkaölő szer az Agro-Chemie Kft. ajánlatában.
A hazai szőlőszaporítóanyag-termelés növényvédelmi kérdései
(Molnár Ákos)
Az egyre élesedő piaci helyzetben még nagyobb jelenősége lesz a versenyképesen előállított szőlőalapanyagnak, mint korábban . Jó minőséget, költséghatékonyan, hosszú távon csak egészséges, magas genetikai értékű növényállománnyal lehet produkálni . A termelési lánc egészén következetesen végigvitt kockázatmenedzsmentre van szükség a kiindulási anyagoktól kezdve törzsültetvényeken, a szőlőiskolákon át, egészen az árutermő törzsültetvényekig .
Új diagnosztikai módszer: kis RNS HTS, vírusok azonosítására
(Dr. Várallyay Éva, Demián Emese)
Bemutatjuk a kis RNS-ek nagy áteresztőképességű szekvenálását (kis RNS HTS) mint diagnosztikai módszert a szőlővírusok kimutatására.
Az innovatív gombaölő szer lisztharmat ellen szőlőben (x)
(Nádudvari Éva)
A lisztharmat elleni védelem kiváló, új készítménye a spiroxamin és difenokonazol hatóanyag-tartalmú Spirox D az UPL Hungary kínálatában.
Hogyan és mire használhatjuk az új diagnosztikai módszereket a szőlő virológiai kutatásokban?
(Demián Emese, Dr. Várallyay Éva)
A szőlőt fertőző vírusok elleni védekezés jelenleg a megelőzésre korlátozódik . Fontos, hogy a szaporítóanyag vírusmentes legyen, valamint az is, hogy a szabadföldön a vektorok ne tudják az esetleg megjelenő vírusokat továbbterjeszteni . Ahhoz azonban, hogy pontos képünk legyen a szőlőültetvényeinkben jelenlevő vírusokról, a minden kórokozó jelenlétét kimutatni képes diagnosztikai módszerrel, amilyen a kis RNS HTS, kell a felmérést elvégeznünk .
Lehet Pledge nélkül, de nem érdemes – avagy a szőlő gyomszabályozása (x)
(Dr. Fenyves Tibor)
Pledge a szőlő gyomszabályozására a Sumi Agro Hungary Kft. kínálatában.
Gyökérgombák a szőlőben
(Dr. Véghelyi Klára)
Csak nagyon alapos talaj-előkészítés után, ellenőrzötten egészséges telepítési anyaggal szabad újratelepíteni a szőlőt . A két, hazánkban leggyakoribb gyökérgomba a gyökérkéreg alatt él, tehát a talajtípus nem befolyásolja életképességét .
A szőlő károsítói elleni védekezés komoly szakmai odafigyelést igényel
Közepes levélatka fertőzés esetén a Thiovit Jet jó hatékonysággal elpusztíthatja az atkákat . Súlyosabb fertőzés esetén a Vertimec Pro-t érdemes alkalmazni. Kabócák ellen Karate Zeon , míg a szőlőmolyok elleni védekezésre Affirm a Syngenta ajánlatában.
Szőlő lisztharmat elleni készítmény a Belchim kínálatában (x)
Pyriofenon hatóanyagú Kusabi a Belchimtől a szőlő lisztharmat elleni védekezésre.
BORÁSZAT
A szőlő három fő kórokozójának borminőségre gyakorolt hatása
(Kővágó Róbert)
Bár szép számmal akadnak a szőlőnek kártevői is, jelen cikkben a három fő gombabetegség borra gyakorolt hatását mutatja be a szerző. Néhány sor erejéig említést tesz a szerző a növényvédő szerek helytelen felhasználásából eredő borászati anomáliákról is .
Natúrbor – borforradalom vagy csak egy mellékszál?
(Geönczeöl Attila)
Míg az ökológiai és ezen belül a biodinamikus szőlőtermesztést jól körülhatárolt szabályok, minősítés határozzák meg, addig már a bioborokkal kapcsolatban is sok a félreértés. Ráadásul megjelentek az olyan jelzők a borok kommunikációjában, mint a kézműves, natúr, autentikus. Próbáljuk meg helyükre tenni ezeket a fogalmakat és a hozzájuk kapcsolódó, újonnan kibontakozó termelői–fogyasztói kultúrát.
Méreg-e a bor?
(Hevér László)
Bármilyen illúzióromboló is, a borászat élelmiszeripar, a hozzá tartozó élelmiszertudománnyal és élelmiszertechnológiai fogásokkal . A labortechnikák és a műszeres mérések fejlődése lehetővé tette a bor alkotóelemeinek mélyebb megismerését és számos olyan táplálkozási és élettani veszélyre hívta fel a figyelmet, amelyeket eddig nem ismertünk .
A Tolnai borvidék a Szekszárdi és a Villányi között . A Tűzkő Birtok Pincészet
(Simon Cecília)
A Tűzkő Birtok szőlőterületei Szekszárdtól néhány kilométerre, a hagyományokban gazdag Tolnai borvidéken, a Völgység lankás dombjai közt találhatóak . A Tűzkő Birtok bortermelési filozófiájának célja, hogy a különféle szőlőkből készült borai tökéletes és változatos kifejezést találjanak . Különös figyelmet szentelnek az eredeti fehér- és kékszőlőfajták gondozásának . A 2003-ban első alkalommal elkészített Tűzkő Domb cuvée a pincészet ikon-bora.
A borrendek eredete és szerepe a szőlő és borágazat szolgálatában
(Dr. Bisztray György Dénes)
A borrendek nemcsak régies öltözetben zászlókkal felvonuló hölgyek és urak, hanem olyan szerveződések, amelyek jelentősen segítik a magyar szőlő- és borágazatot és ezen keresztül a magyar agráriumot . E cikk keretében röviden összefoglaljuk a borrendek eredetét és a magyarországi borrendek szerveződését és szerepét .
EGYÉB SZAKMAI KÖZLEMÉNYEK
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Napelem-panelek a szőlőültetvény fölött
Borok Skandináviából?
Agrármúltunk nagyjai. Belussi Baross Károly (1865-1905)
(Kurucz Miklós)
Ismerjék meg Belussi Baross Károly agrárpolitikus, gazdasági író, szerkesztő életpályáját.
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.