Ízelítő a tartalomból
Cseresznye- és meggytermesztés gyenge növekedésű alanyokon
Rövid idő alatt mi is megtapasztaltuk, hogy a kedvező ökológiai adottságaink mellett, a kiváló minőségű 2-3% humusztartalmú, középkötött vályogtalajainkon, sajmeggy…
Bodzafajta-vizsgálatok új hazai eredményei
Gyümölcse számos értékes beltartalmi összetevővel rendelkezik, melyek közül kiemelkedő jelentősége van nagy mennyiségű antocianin-tartalmának. Az élelmiszeripar is hamar felfigyelt gyümölcsére,…
A meggy piaca, fejlődési lehetőségei és korlátai
A számunkra releváns versenykörnyezetet a meggy piacán döntően négy ország: Lengyelország, Magyarország, Szerbia és Németország alkotja mintegy 300-400 ezer tonnás…
Kihívások és válaszok
(Dr. Szalay László)
A magyar cseresznyeorsó művelési rendszer fejlesztésének három évtizede
(Dr. Hrotkó Károly)
A magyar cseresznyeorsó művelési rendszer jelenlegi formában magában foglal számos magyar fejlesztésű metszési eljárást, gyakorlati fogást, valamint az alanyhasználatra, sor- és tőtávolságra vonatkozó elméleti kutatási eredményt és gyakorlati tapasztalatot, amelyek egy sajátos, a hazai talaj- és klímaviszonyokhoz jól alkalmazkodó intenzív ültetvény kialakítását teszik lehetővé .
Gyümölcstermesztés 2020-ban (x)
A Malagrow gyümölcs biostimulátor technológiáját használva, tudományos, növényélettani alapokra helyezett teljesítmény- és minőségnövelés mellett javítható a gyümölcstermesztés eredményessége . Ismerjék meg a Malagrow gyümölcstermesztőknek kínált biostimulátor termékpalettáját.
Cseresznye- és meggytermesztés gyenge növekedésű alanyokon
(Nemesnyik István)
Egyértelművé vált, hogy a mi körülményeink között nem a sajmeggy alany a legmegfelelőbb, hanem gyenge növekedésű alanyokon hatékonyabban tudunk cseresznye-, illetve meggytermesztést folytatni – fogalmazta meg a Hunapfel Mezőgazdasági Kft. tapasztalatait a szerző. Az egyes technológiai elemekkel, a művelési rendszerrel kapcsolatos ismeretek összefoglalóját ajánljuk olvasóink figyelmébe.
Esővíz okozta gyümölcsrepedés mérséklése huminsavas technológiával (x)
A cseresznyetermesztésben nagy gondot okoz az érés előtti gyümölcsrepedés . A Huminisz Kft. vizsgálatai megerősítették, hogy kalciumtartalmú szerek alkalmazása a cseresznye esetében sikeresen csökkentheti a gyümölcsrepedések mértékét. Érdemes a kalciumos lombtrágyás kezeléseket már borsónagyságtól elkezdeni.
Dióhéjban . Rövid hírek a gyümölcstermesztés területéről
(Dr. Szalay László)
Gyümölcstermesztéssel, gyümölcskereskedelemmel, gyümölcstárolással kapcsolatos érdekességek a világ számos pontjáról.
Huminsavas technológiával a tavaszi fagyok ellen (x)
Huminisztechnológiával kezelt csonthéjasokban akár 10-20%-kal is mérsékelni lehet a fagykár mértékét.
A szilvák elfeledett királynői, a ringlók
(Dr. Kovács Szilvia)
A ringlók származásnak, hazai termesztésük történetének, ökológiai igényeinek ismertetése mellett bemutatjuk termesztett fajtáinkat.
Értékeink az érdi őszibarack génbankban
(Dr. Békefi Zsuzsanna, Ari Istvánné)
Az őszibarack nem őshonos gyümölcsfaj Magyarországon, ezért igazi magyar tájfajtákban sem bővelkedünk . Az érdi őszibarack génbankban megtalálható néhány érdekes tájfajta és egyéb egzotikus helyről származó genotípus fő jellemzőit mutatjuk be .
A meggy piaca, fejlődési lehetőségei és korlátai
(Dr. Apáti Ferenc, Dr. Tóth-Kurmai Viktória)
A magyar meggy szempontjából meghatározó piaci szereplők Németország mint legfőbb vevő az európai piacon, valamint Lengyelország és Szerbia mint legfőbb versenytársak . Az írás témája a meggybefőtt és a fagyasztott meggy európai piacának elemzése, Magyarország meggytermelése és -piaca.
Bayer innovációk a gyümölcstermesztőknek . Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor)
Ez év elején is megtartotta a Bayer Crop Science az ország több pontján hagyományos gyümölcs növényvédelmi szimpóziumait, amelyeken a gyümölcstermesztés globális kérdéseiről és a Bayer legújabb fejlesztéseiről esett szó. Lapunk az akasztói helyszínen tett eleget a meghívásnak, az ott elhangzottakra tekintünk vissza, a teljesség igénye nélkül.
Szakmázzunk a Bayerrel! Luna Care az előreható védelem (x)
A Bayer termékpalettáján megtalálható Luna Care kiváló gombaölő hatása a két hatóanyag – foszetil és a fluopyram – szinergizmusára épül . Különösen az almafa varasodás ellen ad még markánsabb eredményt, mint az önálló hatóanyagok.
Meggy, az őshonos magyar gyümölcs
(Dr. Véghelyi Klára)
Kertészettörténeti visszatekintés fókuszában a meggy.
Az első évben kitűnőre vizsgázott a kertészeknél … a Benevia® (x)
Az FMC-Agro új Cyazypyr® hatóanyagú terméke a Benevia® rovarölő szer kertészeti rovarkártevők ellen.
Le a levelekkel! De csak óvatosan!
(Szentpéteri Tamás, Dr. Szalay László)
A lelevelezés csak akkor fejti ki kedvező hatását, ha azt a termőhely, a művelési rendszer, a fajta és a gyümölcsfejlődés jellemzőinek figyelembevételével végezzük . Milyen technikai megoldások vannak erre? Leszedhetjük kézzel a gyümölcsöket árnyékoló leveleket . Ez a legprecízebb megoldás, de általában erre nincs elegendő munkaerő . Az elmúlt időszakban több fejlesztő gépi megoldásokat dolgozott ki a levelek eltávolítására, és ezeket már üzemi körülmények között is alkalmazzák.
Nem kell mindig … méreg! (x)
(Völgyi Gábor )
A kaolin agyagőrlemény alapú Surround WP készítmény 95% alumínium-szilikát, azaz kaolintartalmú rovarriasztó készítmény . Gyakorlatilag minden olyan rovar ellen hatékony, amelynek kutikulája vékony és életének egy részét szabadon, a készítmény által elérhető területen éli le, így a körte-levélbolha ellen is felhasználható. Surround WP a VG AGRO Kft.-től.
Alma embargó körkép
(Tósaki Ágnes)
Oroszországba az Európai Unió országaiból 2014-től nem lehet gyümölcsöt beszállítani . Ez a határozat egy csapásra átrendezte az európai piac helyzetét . Hogy miként, kiderül az elemzésből.
Almaszüret másképp
(Dr. Szalay László)
A szüret az egyik legköltségesebb munkafolyamat az almaültetvényekben . Régóta fölmerült az igény a szüret gépesítésére, a kézi munkaerő kiváltására . Valójában ma még sok a kérdés és a bizonytalanság a gépesített szüret hatékonysága, gazdaságossága, minőségre gyakorolt hatása körül, de az elkövetkező években valószínűleg egyre több almaültetvényben fognak ilyen szerkezetek dolgozni, mert nélkülük a fán marad a termés. Áttekintés a szüretet segítő gépekről.
Az almamoly elleni védekezés biológiai módszerrel (x)
(Kiss Dániel)
A UPL megoldása az almamolyok ellen: Carpovirusine biológiai rovarölő szer, melynek hatékonysága megegyezik a kémiai hatóanyagokkal . Hatóanyaga: Cydia Pomonella Granulo Vírus.
Új gyümölcsünk a kínai galagonya
(Magyar Lajos)
Egyes egzóta, hazánkban nem honos, távoli tájakról származó galagonya fajok nagyobb méretű terméseit hazájukban gyümölcsként is nagyra értékelik, és különböző formátumokban fogyasztják . Ilyen faj, a messze a legnagyobb termésmérettel rendelkező kínai galagonya. Hazánkba a kínai galagonya három termesztett fajtája került be.
Bodzafajta-vizsgálatok új hazai eredményei
(Csorba Virág)
Az osztrák vadbodza populációból szelektált ’Haschberg’ jól bevált a termesztésben, hiszen azóta is hazánk legnagyobb mennyiségben telepített fajtája, az ültetvények 90%-ában ez található . Felmerült az igény korábbi érésű fajták termesztésbe vonására, a gyakorlatilag egy fajtára alapozott fajtaválaszték bővítésére. A SZIE Gyümölcstermő Növények Tanszék bogyós gyűjteményében 11 bodzafajta összehasonlító értékelését végezték el több éven keresztül, ezek eredményét adjuk közre.
Kihívások a gyümölcstermesztők előtt az elkövetkező hónapokban (x)
Hazai fejlesztésű és gyártású növényvédelmi hatásokkal is rendelkező növénykondicionáló anyag, a Flavo Plant az Arravis kínálatában a gyümölcstermesztőknek.
Gondolatok a szántóföldi és a kertészeti ágazatok helyzetéről
(Makay Miklós)
Felmerül a kérdés, hogy mi az oka annak, hogy a gazdálkodók jelentős része, kisebb-nagyobb sikertelenségek következtében, felhagy a kertészeti termeléssel és a szántóföldi termesztés felé fordul . Vajon ez tüneti jelenség, amely előrevetíti magát a betegséget, vagy valamilyen komplex agrártársadalmi változásnak vagyunk tanúi?
Javítani kell a szaporítóanyag-termesztés színvonalán . Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor)
Február utolsó hetében Érd Elvira majorban került sor arra a gyümölcstermesztési szakmai konferenciára, amit a NAIKMKSZN (Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit) Kft. a TÉSZÉSZ Nonprofit Kft. együttműködésével szervezett. Ez alkalommal bemutatkozott a Gyümölcsösért Szaktanácsadói Munkacsoport, tájékoztattak az MKSZN Kft. által beruházott Növénykárosító Diagnosztikai Laboratórium munkájáról, és felkért előadások hangzottak el gyümölcstermesztési és növényvédelmi témákban.
Alternatív gyomszabályozási megoldások
(Dr. Szalay László)
A cikkben főként a csonthéjasok és az almatermésűek ültetvényeiben használható gyomszabályozási módszerekkel foglalkozunk, így szó esik a mechanikai módszerekről, az elektromos áram és a hő gyomirtó hatásáról és a talajtakarás szerepéről.
Gyümölcsnemesítés Chilében
(Szendy Gergő)
Chile hagyományosan nagy mennyiséget exportált gyümölcsből, és ebben régebben nem kellett igazán konkurenciával számolnia . Az utóbbi tíz évben azonban több ország kezdett jelentős fejlesztésekbe. Hogy miként reagál Chile gyümölcstermesztése az új helyzetre, kiderül az írásból.
A Laimburgi Kutatóintézet a gyümölcstermesztés szolgálatában
(Dr. Szalay László)
1997-ben új almanemesítési programot kezdtek a Laimburgi Kutatóintézetben. A nemesítési program célja a teljes almafajta-választék megújítása a Dél-Tiroli termesztő régió számára.
A Sumi Agro ajánlotta az alma- és meggytermesztőknek . Beszámoló
(Dr. Princzinger Gábor)
Bár február első hetében, a hómentes, napsütéses előtavaszban jó alkalom lett volna a szabolcsi almáskertek már szépen haladó metszését folytatni, sokan mégis másként döntöttek. Közel kétszázan fogadták el a Sumi Agro Hungary Kft. meghívását, hogy részt vegyenek az alma és a meggy növényvédelmi kérdéseit tárgyaló baktalórántházi rendezvényen, ahol technológiákról, ismert és új készítményekről és a növényvédelmi jogszabályokról egyaránt hallhattak az előadásokban.
Tallózás külföldi szaklapokban
(Összeállította és fordította: Polgárné Balogh Eszter)
Nem kódoló RNS-ek a rizs örökítő anyagában
Új irányvonal a körte-levélbolha elleni védekezésben
Rekord mennyiségű növényvédő szert vásárolt Brazília 2019-ben
Csillaggyümölcs – egy egzotikus növény Floridából
2020-as kiadású, 112 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a kártevők/kárképek fotóival.
A könyv tartalmazza a 2021-ben várhatóan engedéllyel rendelkező szintetikus rovarölőszerek listáját. Jelen kiadvány fő célja a fontosabb kártevőkkel kapcsolatos aktuális védekezési információk egységes megjelenítése és azok termelőkhöz történő eljuttatása.
Pintér Csaba - Kazinczi Gabriella: Gyommagfotók (Gyomnövények generatív szaporítóképletei mikroszkópos felvételeken)
2016-os kiadású, 88 oldalas, keménykötéses, színes fotókkal gazdagon illusztrált, látványos szakkönyv a gyommagok fotóival.
A „Gyommagfotók”mikroszkópos fotóatlasz. 58 fotótáblán 172 gyomfaj generatív szaporítóképlete került bemutatásra a kiadványban.
2005-ös kiadású, 296 oldalas, keménykötéses, gazdagon illusztrált szakkönyv gyomnövényeinkről. A Gyakorlati Agrofórum hasábjain megjelent cikksorozatot átölelő kiadvány. Hasznos információkkal látja el olvasóit.
Az itt bemutatott könyv borítóján, a színeiben pompázó őszi erdő egyik leveleit hullató fája alatt szomorkodik egy öreg pad. Szomorú, mert egyedül van. Arra kérem a Tisztelt Olvasót, hogy üljünk le erre az elárvult öreg padra, és ha van kedve, meg türelme, olvassuk együtt a barangolásaimról szóló történeteket.
Dr. Keszthelyi Sándor: A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire
2018 októberétől elérhető Dr. Keszthelyi Sándor harmadik, „A változó klíma és termesztéstechnológia hatása a szántóföldi kultúrák kártevőire” című önálló szakkönyve. A kiadvány az Agrofórum Kft. mint kiadó, illetve a támogató Adama Hungary Zrt. és a CortevaTM AgriScience DowDuPont Mezőgazdasági Divíziójának közreműködésével látott napvilágot.