Növényvédelmi előrejelzés

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (16. rész)

Agrofórum Online

19. Borsó és szója

2019 tavaszán az időjárási viszonyok összességében nem alakultak kedvezően a borsótermesztés számára. A korai kitavaszodás ugyan lehetőséget teremtett a korai vetéshez és a gyors keléshez, de a csapadékmentes tél után a tavasz is szárazon telt el. Jelentősebb mennyiségű eső csak április végétől és főként májusban esett, ami a borsó számára már megkésetten érkezett. A bimbózás és virágzás, majd pedig a hüvelyképződés idején a növény számára túlzottan meleg napok gyenge termést indukáltak, zöldborsó előállításnál pedig az egyes érési szakaszok egybefolytak, ami a minőség és a mennyiség romlásához vezettek.

Borsócsipkéző kártétele

Növényvédelmi szempontból a termesztési szezon nagyobbik része elsősorban a rovarkártevők számára alakult kedvezően, a májusi csapadékos hónap pedig a kórokozók járványszerű fellépését idézte elő.

Borsólevéltetű

A kelés utáni időszakban az elhúzódó vetéseken a csipkéző bogarak károsították a növények lombozatát nagyobb tömegben, helyenként védekezni is kellett a kártevő támadása miatt. A bimbózás és virágzás idejére a borsólevéltetű szárnyas egyedei rövid időn belül betelepedtek a vetésekbe és megkezdődött a levéltetű kolóniák kialakulása a pálhalevelek védelmében. Erre az időszakra tevődik a borsórozsda és a borsólisztharmat első telepeinek a kialakulása, amit kisebb mértékben a borsóperonoszpóra és az aszkohitás levél-és hüvelyfoltosság is követett. A bőséges májusi csapadék különösen a rozsdának és a peronoszpórának kedvezett, míg a szárazabb időszakban a lisztharmat fertőzött nagyobb mértékben.

Borsórozsda

Borsó aszkohitás betegsége

A hüvelyek kötődésétől az akácmoly és a borsómoly folyamatos rajzása miatt több alkalommal is védekezni kellett, de a borsózsizsik peterakását is meg kellett akadályozni.

Akácmoly kártétele borsón

A borsó lombzáródását követően a különböző bagolylepke fajok folyamatosan rakták le tojásaikat, a lárvák rágtak a leveleken. A bagolylepke-kártételre a lombozat elszáradásáig folyamatosan kellett számítani.

Borsózsizsikes termés

Szójában csupán a szójaperonoszpóra kórokozója okozott gondot a kórokozók közül, kártevők esetében pedig a takácsatkák miatt kellett beavatkozni a levélhullás megelőzése érdekében. A szójában is időnként károkat okozó bogáncslepke 2019-ben is nagy tömegben rajzott, főként délről betelepülő egyedekkel, de most csupán szórványos tarrágásokról lehetett híreket hallani.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

Szakmázzunk a Bayer-rel! - A repce keléséhez kedvező időjárás a kártevőknek is kedvez

2019. november 4. 10:23

A kelő és a fiatal repceállományoknál kiemelt figyelmet kell fordítani a kártevők elleni védelemre.

A 10. Keceli Meggyfesztivál margójára - avagy az összefogásért kiállt minden oldal

2019. június 12. 04:36

Múlt hét végén került megrendezésre a jubileumát ünneplő Keceli Meggyfesztivál, melynek első napján egy igazán színvonalas szakmai konferencián lehettem első előadó és mint ebből adódik, egy kicsit a napi „kitárgyalnivaló” fő téma bedobója.

Csemegeszőlők növényvédelme

2019. március 20. 06:55

A csemegeszőlő betegségei és károsítói megegyeznek a borszőlőével, mivel mindketten egy családba (Vitaceae) tartoznak, így növényvédelmük is hasonló.