Növényvédelmi előrejelzés

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

Agrofórum Online

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A szeszélyes eloszlásban érkező nyári zivatarok jéggel párosulva az ország több tájegységében komoly károkat okoztak szántóföldön és kertészetekben egyaránt. A hirtelen lezúduló vizet a talajok nem tudták befogadni, így az csak részben tudott hasznosulni. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.

Kalászos gabonáink közül az őszi árpa közvetlenül az aratás előtt áll, napról-napra szőkébb lesz. A várható termés mennyiségén és minőségén már módosítani nincs lehetőségünk, be kell érni ennyivel. A téli és tavaszi tartós aszályt ez a növény érezte meg legjobban. A búza érése még kissé várat magára, de a korai fajták kalászai már világosodnak. A fuzárium fertőzésre fogékony fajtákon sajnos a kalászok fertőzöttsége országszerte meghaladja a 15%-os szintet, kevésbé fogékony fajtákon 5% körüli a beteg kalászok aránya. Bio technológiával nevelt táblákon a fertőzött növények aránya több helyen kritikusan magasnak mondható.

Az őszi káposztarepce befejezte növekedését, a becők folyamatosan barnulnak. Még tart a szemek kitelítődése, amihez a talajok kedvező nedvességi állapota jó feltételeket teremt. A hosszú ideig tartó virágzás miatt eltérő a becők érettségi foka, ezért elkerülhetetlen a deszikkálás és a becők összeragasztása, máskülönben magas lesz a pergési veszteség az aratás során.

A kukorica és a napraforgó fejlődése töretlen a kedvező nedvesség ellátottság miatt. Kelnek a kukoricamoly hernyói, a felső leveleken sok az ürülék és a kilyuggatott levél, a kelő hernyók mellett tovább tart a lepkék repülése a fény- és feromon csapdákba.

Kukoricamoly rágásnyom

Az amerikai kukoricabogár imágói még nem kezdték meg rajzásukat, de már érdemes kihelyezni az illat-, szín- és feromoncsapdákat. A párás, meleg időjárás kedvez a kukoricán károsító takácsatkák felszaporodásának, ezért különös gonddal figyeljék a vetőmag előállító táblák fertőzöttségének alakulását, mert itt beavatkozásra is szükség lehet a későbbiekben! A kártevő felszaporodása mindig az alsó leveleken kezdődik, ezért ott érdemes vizsgálódni.

Kukoricabogár

A napraforgó állományok növénykórtani állapota egyelőre jónak mondható. A néhány százalékos primer- és szekunder peronoszpórás fertőzésen túlmenően más kórokozó nem okoz problémát.

Mezei poloska kártétele napraforgón

Levéltetvekből viszont több van, kártételük elsősorban a bimbó- és a felső levelek tájékára összpontosul. A védekezés ellenük most még nem időszerű, mert a fertőzöttség nem érte el a veszélyességi küszöbértéket. A lucerna- és mezei poloska fertőzöttség sem kritikus szintű, növényenként szívogató egyedek száma nem haladja meg a 4-5 darabot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Szójabab: a vártnál jobbak a betakarítási adatok

2020. szeptember 25. 06:33

Az amerikai kukorica- és szójabab árak több mint egy hetes mélypontra csökkentek, a befektetők realizálták a legutóbbi emelkedésből származó nyereséget.

Tervezés-beszerzés-kijuttatás, avagy indul a következő műtrágyázási szezon

2019. július 12. 11:29

Jelenleg mindenki a repce és a kalászosok betakarításra készül, de ezzel párhuzamosan már el kell kezdeni tervezni a következő időszakra szükséges műtrágyák beszerzését, tervezését.

Biztos lehet a Zamir és a Mavrik hatékonyságában

2019. február 18. 09:17

Megállapítható, hogy a vizsgált kombinációkban történő kijuttatásuk nem jelent kockázatot a méhekre.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.