Növényvédelmi előrejelzés

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének – károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

Agrofórum Online

Unalomig lehet ismételni, de változatlanul nagy az aszály. Súlyossága most már tonnákban mérhető a kalászos gabonák és az őszi káposztarepce esetében. A várható terméskiesés nagyságát az sem enyhítené, ha napokon belül jelentős csapadék hullana. A tavaszi kapás növények esetében az elhúzódó és hiányos kelés, valamint a preemergens gyomirtások hatástalansága már most is valós problémaként vetődik fel.

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Repcében a lombozat kis tömege nem kedvez a leveleken és a száron fellépő fómás, alternáriás, botrítiszes megbetegedéseknek, valamint a szártöveken jelentkező szklerotíniának. A repce becőormányos egyre nagyobb tömegben található a virágzó növényeken, de a becők fejletlensége miatt még alig kezdte el a tojások rakását a kártevő. A levéltetvek szívogatása miatt néhány százalékban megfigyelhető torzult virágzati szár, de külön emiatt indokolatlan a védekezés a kártevő ellen. A száraz idő miatt egyelőre a repce becőszúnyog nem jelentkezik tömegesen, várja rajzásával a nedvesebb időjárási periódust.

Repce levéltetű kártétele

Kalászos gabonáknál is hasonló a növény egészségügyi helyzet. A gabonalisztharmaton kívül más gombabetegséggel alig lehet találkozni. A lisztharmat terjed ugyan, de terjedési sebessége igencsak vontatott. A levélfoltosság betegségek korábbi mérsékelt fertőzési üteme gyakorlatilag megállt, rozsdabetegséggel szinte alig találkozni. Ez a tendencia gyökeresen csak akkor lesz képes megváltozni, ha a nedvességi viszonyokban jelentős változás fog beállni. Az időjárás tartós felmelegedése miatt a sárgarozsda ebben a termelési periódusban már aligha lesz képes gazdasági károkat okozni, viszont a vörösrozsda miatt még szükség lehet fungicides beavatkozásra.

Vetésfehérítő bogár kártétele búzában

Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése. Létszámukat majd a későbbiekben, kalászolás idején lesz érdemes fűhálózással ellenőrizni, mert szívogatásukkal akkor okoz szemmel is jól látható károkat. A kalász kifehéredés, részleges elhalás és a szemek szívogatása jelzi, ha nagyobb tömegben károsítanak a gabona vetésekben. Most inkább a vetésfehérítő bogarak és lárváik foltszerűen jelentkező kártételét érdemes figyelni, ha terjedő, kifehéredett foltokat látunk a táblában, szinte biztos, hogy ezek a kártevők okozták a tüneteket. 20 százalékos levélkártétel felett feltétlenül érdemes védekezni, mert a rágás elsősorban a felső levélemeleteket és a zászlós levelet érinti, ami a kalász és a szemek táplálásáért felelős.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Drónos növényvédelmi bemutatót tartanak Kalocsa mellett

2018. március 26. 06:24

Az exkluzív növényvédelmi megfigyelés modern monitoring drónnal történik majd, ami után a felvételeket kiértékelik egy rövid előadás során.

Inváziós kártevők: a vándorpoloska

2018. október 17. 02:47

A trópusi, szubtrópusi eredetű faj első példányai Európában először Olaszországban bukkantak fel 1998-ban. A rohamos terjedés következtében Magyarországon 2002-ben találták meg a rovart, mely rendkívül elszaporodott hazánkban, helyenként jelentős károkat okozva zöldség- és dísznövényekben, ill. szójavetésekben. Kártételéről, életmódjáról és az ellene való védekezés lehetőségeiről szól sorozatunk következő része.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei

2019. november 13. 13:47

A drótféreg és cserebogár pajor fertőzöttséggel a jelenlegi helyzetben hosszabb távon, így 2020- évben is fokozottan számolni kell, ezért minden eszközt fel kell használni az imágó- és lárvakártételek csökkentése érdekében.

Szeptóriás levélfoltosság, egy régi „új betegség”

2018. november 22. 12:37

Az őszi búza termesztéstechnológiájában a gombabetegségek sokszor előre nem látható veszélyt jelentenek. Az időjárási viszonyaink változása a hazai őszi búza termesztőket is újabb és újabb kihívások elé állítja.