Növényvédelmi előrejelzés

Egyre több a fertőzött meggy

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban folytatódott a hőségnapokkal tarkított nyári időjárás. Az ország túlnyomó részén nem esett jelentősebb csapadék, néhány tájegységben viszont a hirtelen lezúduló eső nagy károkat okozott, főként, ha jég is érkezett a viharfelhőkkel. A hónap második dekádjára kissé visszaesett a nappali és az éjszakai hőmérséklet, ami felüdülést jelent a növények, állatok és az ember számára egyaránt. A korábban jelentkező extrém magas UV-sugárzás hatására nagyon sok növényen tapasztalhatóak napégéstől származó égésnyomok a lombozaton.

Az almástermésű fákon a betegségek és a kártevők egyaránt kedvező feltételeket találnak a fertőzésre. Hiába nincs most csapadék, az almafa varasodás fertőzés néhány helyen már elérte a 20 %-os szintet a gyümölcsökön, hasonló szintű a másodlagos almafa lisztharmat fertőzés. Alábbhagyott a baktériumos tűzelhalás fertőzés, de ez is inkább a birset és a naspolyát érintette, fajtánként változó mértékben. Folyamatosan fogják a csapdák az almamolyt és az almamagmolyt, sok az aknázómoly is a fogott rovaranyagban. A korábbi hőség miatt kissé alábbhagyott a levéltetű fertőzés, de a jelenlegi szintből bármikor erősödés várható.

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben erőteljes a barackmoly és a szilvamoly lepkék repülése, így folyamatosan emelkedik a fertőzött gyümölcsök aránya. Mellette szintén tartósnak mutatkozik a keleti gyümölcsmoly kártétel. Tart a meggy betakarítása, sajnos a cseresznyelégy folyamatos rajzása miatt emelkedik a fertőzött gyümölcsök aránya. Védekezésre most nincs lehetőség.

A kajszi szürete miatt a gyümölcsmoly fertőzés megelőzésére már csak a késői fajtákon van lehetőség, valamilyen rövid várakozási idejű készítménnyel. Ne hagyjuk védelem nélkül a leszüretelt fákat, mert kedvez az időjárás a sztigminás- és a blumeriellás levélfertőzés felerősödéséhez. A kontakt hatású gombaölő készítmények kiválóan megfelelnek erre a célra. Szilvafákon megnőtt a polisztigmás levélfertőzés növekedésének az esélye. Nagyobb mértékű megbetegedés általában később jelentkezik, de most a védelem nélküli fákon már megfigyelhetők a levéltünetek.

Hasonló a tendencia a körterozsda fertőzés esetében is, ami az utóbbi években házi kertekben visszatérő növényvédelmi problémát jelent. A kórokozó gazdacserés betegség, ami először mindig a borókaféléken fertőz, majd innen vált át a körtére, és fertőzi meg annak leveleit jellegzetes narancssárga rozsdafoltokat okozva.

Szőlő ültetvényeinkben egyaránt fertőzőképes a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkerothadás is, mert minden kórokozónak megfelelnek az időjárási feltételek. Mellettük a szőlőorbánc és a feketerothadás első tüneteire is figyelemmel kell lenni, mert a buja lombozat minden betegség számára kedvező.

A szőlő zöldmunkáinak elvégzése nagyban segíti a hatékony növényvédelmet, mert a permetlé így akadály nélkül eléri a lombkorona belsejét és a fürtöket is. A termés nélküli hajtásokat távolítsuk el, főként a fürtök közeléből, a jobb átszellőzés érdekében. Egyes szőlőtermesztő körzetekben igen sok a zöld cserebogár imágó. Védekezés nélkül ezeken a területeken tekintélyes lombkárosodás alakult ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Drasztikusan zuhant az ukrán zöldség- és gyümölcsexport

2020. augusztus 16. 04:38

A COVID időszak alatt Ukrajna zöldség- és gyümölcskiviteléből származó bevétele 58,5 millió dollárra esett vissza.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Itt az almafelvásárlásokhoz kapcsolódó szerződéskötési határidő

2020. július 22. 08:47

A hatályos hazai jogszabályi előírások értelmében, a meggy mellett az alma Magyarországon történő feldolgozása esetén is kötelező írásban rögzíteni a gyümölcsök értékesítésére irányuló szerződést.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420