Növényvédelmi előrejelzés

Érdemes odafigyelni a gyapottok-bagolylepke rajzási viszonyaira

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a kellemesen meleg, nyárias időjárás. Az időnként 30 Celsius fok körüli nappali meleget időnként kisebb-nagyobb záporok, zivatarok zavarták meg, de ez nem befolyásolta a kalászos gabonák és az őszi káposztarepce betakarítását. A hónap közepére mérséklődött a meleg, éjszaka pedig kifejezetten frissítő volt a hőmérséklet, erős harmatképződéssel.

Az őszi árpa és a káposztarepce aratása gyakorlatilag befejeződött, a búza betakarítása még tart, de jó ütemben haladnak a feladatokkal. A kombájnok és a szalmabálázók nyomában szorosan haladnak a tarlóhántó eszközök, érdemes kihasználni a kedvező talajállapotot, mert így őrizhető meg a nedvesség, így kel ki gyorsan az elhullott mag. A továbbiakban már csak a rendszeres tarlóápolásra kell odafigyelni. A megfelelő talajállapot most lehetőséget teremt a zöldítési kötelezettségek sikeres elvégzésére, illetve a nehezen irtható gyomnövények (fenyércirok, mezei acat, szulák, selyemkóró) hatékony gyérítésére.

Selyemkóró

A kukorica kinevelte címerét és a csőkezdeményét. Az amerikai kukoricabogár már csak imágó alakban figyelhető meg, a kihelyezett csapdák viszonylag nagy tömegben fogják a hímeket és a nőstényeket egyaránt, de a bibeszálak károsításán ez a tömeg még nem feltűnő.

Rajzó amerikai kukoricabogár

A növekvő kukoricamoly hernyók károsítása a levélhüvelyekről áttevődött a szárra, és közelítenek a csőkezdeményekhez. A levélízesüléseknél könnyedén megfigyelhető a kirágási nyílás és az ürülék. A címereken sok a fekete kukorica levéltetű, bőséges a mézharmat kiválasztás, ezért bármilyen rovarölő szeres beavatkozás során figyelemmel kell lenni a mézelő méhek és más hasznos rovarok megkímélésére.

Virágzó kukorica

A teljes virágzásban levő napraforgóban eddig csupán néhány százalékot éri el a szárbetegségek aránya, azt is inkább az alternáriás megbetegedés teszi ki, a többi kórokozó tünete csak mutatóban jelentkezik egyelőre. Veszélyességi küszöbérték alatti a levéltetű, a mezei- és lucernapoloska szívogatása a növényeken. A korábban jelentkező primer szklerotíniás tőfertőzésből a nedvesebb talajviszonyok mellett elindult ugyan a szárak és tányérok megbetegedése, de most még kezdetiek a tünetek. A fertőzés további terjedése főként az időjárási viszonyok alakulásától fog függeni.

Gyapottok-bagolylepke imágó

A feromon- és fénycsapdák fogási anyagában kissé megemelkedett a vetési bagolylepke és a gyapottok-bagolylepke aránya. Az Közép-Dunántúl térségében a kihelyezett varsás csapdák viszont tömegesen fogják a gyapottok-bagolylepkéket. Érdemes helyi szinten is odafigyelni a lepke rajzási viszonyaira, mert a kukoricacsövek fejlődésének közeledtével megnövekszik a bagolylepke kártétel veszélye, de akár a napraforgó vagy más zöldségfélék is veszélybe kerülhetnek. A kártevő hernyói elsősorban a növények generatív részein károsítanak, tehát azt érdemes figyelni a határszemlék során.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

2019. június 24. 10:53

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.

Tovább erősödött a gyapottok bagolylepke hernyó fertőzöttség

2020. augusztus 9. 08:02

A kedvező időjárási viszonyok hatására a szója területeken, mint ahogy más növénykultúrákban is erőteljesen felszaporodtak a takácsatkák.

Nagyon magas a kukoricamoly fertőzőttség

2018. szeptember 19. 09:42

Az elmúlt időszak időjárását a csendes, nyugodt, évszakhoz képest kissé melegebb idő jellemezte. A körülmények kedveztek az aktuális betakarítási munkáknak és az őszi talaj előkészítésnek.

Gondolni kell a kalászosok gyomirtására, figyelni a repce szárormányosra

2018. március 10. 09:18

Vizsgáljuk át az évelő pillangós területeket, illetve a kalászos és repce táblákat a mezei pocok fertőzés felmérésére.