Növényvédelmi előrejelzés

Fehérpenész, fóma, vetésfehérítő, kalászfuzáriózis – védekezni kell!

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce elvirágzóban van. A növényvédelemben most elsősorban a becők védelmére kell összpontosítani. A kalászosok is védelemre szorulnak!

A többszöri védekezés hatására lecsökkent ugyan a becőormányosok és ezzel együtt a becőszúnyogok népessége, de figyelemmel kell kísérni az újabb egyedek betelepedését. Emellett a becőket károsító kórokozók jelenthetnek problémát, melyek eddig a lombozatot és a szárat veszélyeztették.

A meleg és száraz időjárás ellenére a fejlődő becőkön már megjelentek – igaz csak mérsékelten – a fóma, az alternária, a szürkepenészes (botrítiszes) rothadás és a fehérpenészes (szklerotíniás) rothadás tünetei. A fertőzés együttes nagysága eléri az 5 %-os szintet, meggondolandó, hogy védekezzünk-e, különösen, ha a későbbiekben csapadékosabbra fordulna az időjárás.

A repce oldalhajtásain feltűntek a repcelisztharmat tünetei és az első levéltetű kolóniák, melyek akkor válhatnak veszélyessé, ha megfertőzik a becőket is.

Gabonalevéltetű

Őszi árpa, őszi búza

Az őszi árpa után kalászol az őszi búza is. Az akác virágzásával egy időben kikeltek a vetésfehérítő bogár lárvái is. Foltokban jelentkező kártételük most még nem olyan kifejező, de növekedésükkel párhuzamosan hamarosan szembetűnővé válik.

A kártétel elsősorban a búzát, zabot, tavaszi árpát és a fénymagot érinti, ha a levelek 20 %-án hámozgatást észlelünk, védekezzünk, mert a kártétel főként a zászlósleveleket érinti, ami azért veszélyes, mert ez táplálja a kalászt. Már szintén a zászlósleveleken vannak a gabonalevéltetvek, melyek kolóniái a kalászon is fertőznek. Ha védekezünk, járjunk el különös figyelemmel a mézharmatra látogató és a tábla felett átvonuló méhek miatt.

A kalászoló búza fogékonnyá vált a kalászfuzáriózis (a fenti képen) fertőzésre. A kórokozó ettől a fenológiai stádiumtól kezdődően egészen a viaszérés végéig képes megbetegíteni a fejlődő magkezdeményeket. Ha most fertőz a gomba, az elpusztítja a magkezdeményt, közvetlen terméskiesést okozva, a későbbi fertőzés pedig a toxinképződés szempontjából lehet veszélyes.

Ha most védekezünk, egyúttal megóvjuk búzánkat a folytatódó lisztharmat, szeptóriás és egyéb levélfoltosságot előidéző kórokozótól, valamint a meleg időben virulens vörösrozsdától. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kijuttatási technika fontosságát a fungicidek hatékonyságában, ezért olyan fúvókákat használjunk a permetezés során, hogy a kalász fedettsége minél tökéletesebb legyen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Terménypiac: itthon még lehet értékesíteni, de ki tudja meddig?

2018. február 5. 19:06

A következő hetekben várakozásom szerint nem fog élénkülni az export-kereslet, így minden belföldi lehetőséget érdemes kihasználnia annak, aki terménye értékesítését tervezi.

A romló ausztrál terméskilátások miatt kilőtt a búza ára

2020. február 19. 10:47

A 2019/2020-as betakarítási szezonban a nagy szárazság miatt lesz kevesebb a termés Ausztráliában, mint egy évvel korábban. Az Abares mezőgazdasági ügynökség szerint 15,17 millió tonna búzatermés várható, ami a legalacsonyabb 2008 óta.

Terményárak: ünnep előtti lassulás eredményezte árcsökkenés

2019. április 23. 10:38

A nemzetközi piacokon is jellemző helyzet már itthon is jelentkezett: az ó-termésű készletekre kínált vevői árak csökkentek az elmúlt hetekben, már amennyiben egyáltalán van gyors szállításra vevő.

RAPOOL-REPCÉK. PHOENIX CL ÉS CLAVIER CL

2019. július 17. 15:03

Nem lehet többé kérdéses, hogy a legújabb Clearfield-repcehibridek már felveszik a versenyt a nagy terméspotenciállal rendelkező hagyományos hibridekkel.