Növényvédelmi előrejelzés

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott az átlagoshoz képest jóval magasabb, időnként tavaszias időjárás. A nappali hőmérsékletek jóval 10 Celsius fok felett jártak és éjszakánként sem fagyott. Csapadék csak szórványosan esett. A kellemes idő sokat lendített az őszi vetésű növények állapotán, különösen meglátszik ez az őszi árpán és a káposztarepcén. Kezdik elveszíteni téli kifakult színüket és új, eleven zöld leveleket hajtanak. Emiatt fontos a fejtrágyázás minél gyorsabb elvégzése, ami megfigyelhető a határban. A kevés eső és a viharos szelek felszárították a talajfelszínt, így már nehezebb gépeket is elbír a talaj. Most az éjszakai visszanedvesedés miatt a szilárd és folyékony műtrágyák is egyaránt jól hatnak, a lényeg az, hogy minél előbb megkapják a vetések az első fejtrágyát.

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának. A bogarak most még érési táplálkozást folytatnak, hámozgatják a növény szárát és levelét, de napok kérdése csak, hogy megkezdjék a tojásrakást a szárba. A szárban egyszerre több lárva is károsíthat, melyek miatt a növény tápanyag forgalma korlátozódik, a szár hosszanti irányban felreped, a szár belseje szivacsossá és törékennyé válik.

Repce szárormányos imágó

Az eredményes védekezés alapja a jó időzítés, melyet fűhálózással, sárgatálas módszerrel, ragacsos sárgalapokkal vagy vizuális megfigyeléssel oldhatunk meg. Veszélyes létszámnak tekinthető csapdánként 10-15 bogár/ nap, 3-5 bogár/m2 állományban illetve 1-2 bogár hálócsapásonként. Az időnkénti lehűlések elhúzódóvá teszik a rajzást és a tojásrakást is, ezért a védekezések szükség szerinti megismétlésére kell számítani.

Repce sárgatálas megfigyelés

A határt járva még több helyen látni álló kukoricaszárral borított földeket. Szerencsére ez inkább a kisebb gazdák területét érinti, de hatása mások kukorica vetéseire is ki fog hatni. A tavalyi, igen erős kukoricamoly fertőzés miatt ezekben a megsemmisítetlen szárakban zavartalanul áttelelt a kártevő lárvája. Még van lehetőség a szárak minél tökéletesebb felaprítására és leforgatására, de nem szabad késlekedni, ellenkező esetben ezek a területek fertőzési forrásként fognak funkcionálni.

Kukoricaszár

Kukoricamoly szárban

A jelenlegi hőmérséklet még kevés a kalászos gabona kórokozók szaporodásának megindulásához, de az új levelek kifejlődésével párhuzamosan hamarosan megkezdődik az idősebb, már fertőzött levelekről a kórokozók áttelepülése is. Határszemle alkalmával figyeljünk erre is. Szárazabb és meleg idő elsősorban a gabonalisztharmat, míg a nedvesebb időjárás a levélfoltosság betegségeknek és a sárgarozsda fertőzés kialakulásának kedvez.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

RAPOOL-repcebiztosítás a teljes termelési ciklusra

2020. május 27. 15:34

A repce esetében a magas ráfordításigény és a jelentős időjárási kitettség miatt további célszerű megoldásnak mutatkozik egy megfelelő biztosítási konstrukció, amely már a kelési kockázatoktól kezdve a betakarításig előforduló káreseményekig lehetőséget teremt arra, hogy ha esetleg terméskiesés következne be, a termesztési költségek abban az esetben is megtérüljenek.

Az exportadatokra vár az agrárpiac

2020. szeptember 10. 05:53

A párizsi árutőzsdén sem volt határozott iránya a kereskedésnek. A kukorica és a takarmánybúza ugyan drágább lett, de a repce kurzusa csökkent.

A repce-fénybogár elleni védekezés a piretroid rezisztencia tükrében

2020. február 26. 06:30

Ma már abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rendelkezésünkre áll egy magas hatékonyságú, tartamhatást biztosító, értékálló készítmény, amely rezisztenciatörő hatással rendelkezik.

Miért érdemes kipróbálni a piacvezető KWS repce újdonságait?

2020. július 6. 04:38

A KWS vállalat olyan egész Európára kiterjedő kísérleti hálózatban tesztelt repce hibrideket kínál a gazdálkodóknak, amelyek eltérő termesztési adottságokhoz is kiválóan alkalmazkodnak.