Növényvédelmi előrejelzés

Folyamatosan halad a vetés, de már megjelentek a károsítók is

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt, őszies idő jellemezte. Eső nem hullott az országban, szárazak a talajok.

Nagy erőkkel folyik a kukorica betakarítása, alacsony a szemek nedvességtartalma. Néhány térségben már elkezdődött az őszi árpa és az őszi búza kelése, de az aratással párhuzamosan folyamatosan végzik a többi területen is a vetést. Az alaposan kiszáradt talajban „porba” vetnek az ilyenkor szükségszerűnek tűnő túlművelés miatt.

A korábban elvetett területeken, főként, ha kalászos után vetettek, máris megjelentek a gabonafutrinka imágók, kedvező tojásrakási helyet keresve.

gabonafutrinka imágója

Egyelőre visszatartják tojásaikat, várva a csapadékosabb időre, de mihelyt nedvesebb talajra találnak, megtörténik a peték lerakása. A kikelő „csócsárló” lárvák veszélyessége nagyban függ létszámuk mellett a növények fejlettségétől is. A talajban élő, elsősorban az éjszakai órákban táplálkozó lárvák kártétele elsősorban abból áll, hogy a búza, árpa, rozs, tritikalé, zab leveleit fogyasztják, más néven csócsárolják. A visszahajló leveleket a tövek mellett kialakított járatokba behúzzák és az erek közötti levélszövetet felélik. A megmaradó elszáradt levélerek gubancos csomókban a talajfelszínen könnyen felismerhetők. A gabonafutrinka lárva a talaj átfagyásáig és fagymentes napokon is táplálkozik, L1- L2 lárvafokozatban telel át és tavasszal még folytatja táplálkozását. A kártevő előrejelzésére kidolgozott „búzacsomós csalogató módszer” megbízható módon jelzi a kártevő jelenlétét (más talajlakó kártevővel együtt). Amennyiben m2-ként 2-3, vagy ennél több csócsárolt növényt találunk a vetésben, szükségessé válik a kártevő elleni védekezés.

A már kikelt őszi kalászos vetéseken figyeljük rendszeresen az árvakelésekről és a vad fűféle fajokról betelepedő gabona levéltetveket és kabócákat.

gabona levéltetű

A nyári időjárás kedvezett mindkét kártevő csoport túlélésének és szaporodásának, ezzel pedig a gabonavírusok fennmaradásának is. A vírusvektor levéltetvek és kabócák megjelenésére először a vetések szegélyzónáiban lehet számítani, ezért itt célszerű a keresést megkezdeni. A kártevők szignalizációjára jó szolgálatot tesznek a kihelyezett zöldessárga ragacsos fogólapok és a sárga tálak, de fejlettebb növényállományban fűhálózással is gyűjthetők az egyedek. Napi 6-10 szárnyas levéltetű megjelenése már veszélyes létszám, ugyanez fűhálózással 2-5 db hálócsapásonként.

Őszi káposztarepcében az intenzív védekezések hatására múlóban a repcedarázs invázió, de a később kelő lárvák kártételére még lehet számítani, ezért folytassák a vetések megfigyelését, mert a kártevő a tartós hideg beálltáig folytatja táplálkozását.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Emelkedhet a kalászos vetőmagok ára

2018. augusztus 1. 09:13

Az őszi kalászosok vetőmagjának tényleges értékesítési árairól a vetési szezon végén kapunk majd pontos képet, amikor a tagságtól megérkeznek majd a tényleges adatok.

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Kevesebb kalászos gabona termett az idén

2018. szeptember 27. 09:17

Az idén az előző évinél 1,3 százalékkal nagyobb területen 5,0 százalékkal kevesebb, 6,9 millió tonna kalászos gabona termett.

Jó termésben bíznak a zalai gazdák

2019. szeptember 19. 12:36

Zala megyében az őszi időszakban 6500 hektár napraforgó, 29 551 hektár kukorica, 5354 hektár szója és 140 hektár cukorrépa vár betakarításra.