Növényvédelmi előrejelzés

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

Agrofórum Online

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.

A talajok kedvező nedvességtartalma miatt igen erős gyomosodás figyelhető meg a tarlókon. Azokon a táblákon, ahol nem ápolták a repce és kalászos gabona tarlókat a magról kelő T4-es típusú egy-és kétszikű gyomok teljes skálája megtalálható, mellettük a nehezen irtható évelő fenyércirok már az 1-2 méteres nagyságot is eléri. Ekkora gyomtömeggel a tárcsás talajművelő eszközök csak előzetes szárzúzózás után képesek megbirkózni.

Külön ki kell emelni a különösen erős parlagfű fertőzöttséget, mely jelenleg nemcsak a szántóterületeken, hanem szinte minden létező helyen felbukkan, fejlettségben a kelő egyedektől a magot érlelő termetes növényekig minden fejlődési forma előfordul. Az időjárás ősziesre fordulásával a legkisebb méretű növények is virágoznak, illetve magot érlelnek az első fagyok beköszöntéig.

Az utóbbi években mind inkább tért hódító alacsony magnormával történő repce- és kalászos gabonavetés miatt fokozott a jelentősége annak, hogy lehetőleg minden elvetett magból termőképes növény fejlődjön. Az ilyen fajták és hibridek termőképessége a nagy egyedi produkción múlik, tehát a genetikai potenciál minél nagyobb mértékű kiaknázásához gondoskodni kell minden elvetett magról.

Őszi kalászos gabonák esetében a gombaölő szeres csávázás mellett, különösen korai vetéskor gondoskodni kell a vírusvektor levéltetvek és kabócák elleni védelemről. Az idén még utoljára van lehetőség ilyen csávázásra, de emellett a kártevőknek kedvező meleg és mérsékelten csapadékos ősz esetén csávázás mellett is előfordulhat a levéltetvek és kabócák betelepedése a táblákba. Ilyenkor a vírusátvitelt csak állománykezeléssel tudjuk megakadályozni. A későbbi vetésű kalászos vetésekbe a kártevők betelepedésére kisebb az esély.

Még van lehetőség a talajlakó kártevők, a pajorok és drótférgek felmérésére. A munka elvégzéséhez a búzacsomós csalogató módszer a legegyszerűbb, de a talajminták vizuális átvizsgálása is megbízható eredményt ad a termelő számára. Akkor indokolt a talajok fertőtlenítése, ha a talajlakó kártevők együttes fertőzöttsége négyzetméterenként meghaladja az 1-2 db-ot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A birsalma károsítói

2018. október 1. 07:10

Tavaszi növényvédelem kalászosokban

2020. február 26. 08:02

Ahogy tavaly, úgy 2020-ban is bevált növényvédő szereket, kipróbált növényvédelmi technológiákat ajánlunk a jövedelmező gabonatermesztéshez.

Az étkezési paprika növényvédelme - növénykórtani problémák (2/1.)

2019. március 28. 09:17

A hajtatott paprika legfontosabb növénykórtani problémái között szerepel a paradicsom bronzfoltosság vírus (TSWV), amelynek terjesztésében a nyugati virágtripsz játszik szerepet.

A természetközeli termesztés szellemisége

2019. május 27. 14:08

Egy hazai gazdaságot mutatunk be Olvasóinknak, ahol a természetközeli termesztési mód alkalmazásával törekednek arra, hogy a kemikáliák felhasználását csökkentsék, illetve elkerüljék. Ezen alapelvek közel állnak az integrált növényvédelem alapelveihez.