Növényvédelmi előrejelzés

Gondolni kell a kalászosok gyomirtására, figyelni a repce szárormányosra

Agrofórum Online

Az eső elzavarta a telet. Napos órákban gőzölög a határ, rohamosan szikkadnak a talajok. A 30 napos meteorológiai előrejelzés nem ígér fagyokat, így néhány napon belül elkezdődhetnek a szántóföldi munkák is.

Igaz simítózni még nem ajánlatos, de folytatni lehet a félbeszakadt fejtrágyázásokat az őszi kalászos területeken és a repce táblákon. Érdemes igyekezni, mert szemmel láthatóan éheznek a növények a tél után, ugyanis az enyhe decemberben és januárban felélték a maradék tápanyagokat.

Gondolni kell a kalászosok tavaszi gyomirtására, mert az enyhébb napokon a T1-T2-es életformájú gyomok már elkezdtek virágozni. A jó tartamhatással rendelkező gyomirtókat a folyékony nitrogén fejtrágyákkal egy menetben ki lehet szórni.

Figyelni kell a repce szárormányosra

Az őszi káposztarepce fejtrágyázása mellett itt az ideje felkészülni az első növényvédelmi beavatkozásra, ugyanis a repce szárormányos a melegebb déli órákban a repce növényen tartózkodik és megkezdte tojásrakását. Célszerű kihelyezni a sárgatálakat és a sárga ragacsos fogólapokat a bogarak rajzásdinamikai megfigyelésére. A csapdákat mindig a növények növekedésével együtt emeljük magasabbra a tökéletes fogás elérése érdekében.

Vizsgáljuk át az évelő pillangós területeket, illetve a kalászos és repce táblákat a mezei pocok fertőzés felmérésére. Ha a fertőzés 100 m2-ként meghaladja az 1 db-t, védekezzünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Mit tehetünk az őszibarackfát fertőző sztigminás betegség ellen?

2019. szeptember 20. 05:37

H. László kérdése: Az idén nagy problémát okozott a levéllyukasztó betegség az őszibarackfáimon. Mit tegyek, hogy jövőre megakadályozzam ezt?

Kellemetlen őszi meglepetés: a csócsárló

2018. október 7. 12:44

A gabonafutrinka (Zabrus tenebrioides) régóta ismert Magyarországon, mint a kalászos gabonák fiatalkori károsítója, előfordulásával szinte minden évben számolni kell. A kártevő számára döntő jelentőségű, hogy a peterakás idején milyen az időjárás, talál-e megfelelő, kellően nedves talajt.