Növényvédelmi előrejelzés

A gyepek, pázsitok ápolásáról se feledkezzünk meg!

Agrofórum Online

A kertészeti haszonnövények betakarítási és növényvédelmi munkái mellett kevésbé tűnik fontosnak a gyepek, pázsitok ápolása, melynek egyre fontosabb eleme az itt fellépő károsítók elleni védelem.

Nehéz helyzetben van az, akinek ezzel is kell foglalkoznia, mert néhány gyomirtó szeren kívül nincs más kémiai eszköz a kezében, ha ilyen jellegű problémával találkozik. Jelenleg csak néhány agrotechnikai jellegű megoldással orvosolhatók a tünetek. A nyári hőség egyébként is próbára teszi a pázsit optimális fejlődését. A gyakori, kis adagú öntözés meleggel párosulva szinte melegágya a füvön megjelenő lisztharmat és más levélfoltosságot előidéző betegségeknek, súlyosabb esetben pedig a gyepek szabályos vagy szabálytalan foltokban történő pusztulásának.

Boszorkánygyűrű

E rovat nem alkalmas a téma teljes körű feltárására, legfeljebb az orvoslás néhány szabályára hívhatja fel a figyelmet.

Jó agrotechnikai lehetőség a gyakoribb gyepszellőztetés, mellyel igen nagytömegű elhalt növényi maradványt és fertőző anyagot tudunk eltávolítani a ből. Hőségnapokon a megszokottnál magasabb tarlóval vágjuk a gyepet, mert így védve van a növények bokrosodási csomója a nap égető sugaraitól. Kerüljük a gyakori, kis vízadaggal történő öntözést, inkább ritkábban és nagyobb víznormával dolgozzunk. A nagyobb vízmennyiségtől átnedvesedő talajban a gyökerek is mélyebbre hatolnak és kisebb hőstressz éri a növényeket, a ritkább öntözéstől pedig a betegségek fertőzési esélyei jelentősen csökkennek. Kerüljük az egyoldalú nitrogén trágyázást, inkább használjunk lassan feltáródó komplex tápanyagokat a gyepek tápanyag ellátása során. A kiritkult foltokat minél előbb vessük felül gyepfelújító fűmag keverékkel, melyben domináljanak a gyökértarackoló fajok, ellenkező esetben a ritka részeken rövid időn belül megjelennek az egy-és kétszikű gyomnövények. Ugyanígy járjunk el a vakond okozta földtúrások kezelése esetén is.

Ősszel, lombhullás idején rendszeresen távolítsuk el a lehullott leveleket a gyepszőnyegről, mert ez is melegágya a kórokozóknak, a fű befülledése miatt gyakori a foltos növénypusztulás. Téli felkészítés gyanánt meghálálja a gyep a foszfor és kálium túlsúlyos tápanyag pótlást, melytől télállósága növekszik a növényeknek. Szintén meghálálják a magnéziumszulfátos (keserűsó) levéltrágyázást ebben az időszakban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.

Az "okos" eszközök gyorsan átalakítják a mezőgazdaságot

2019. május 24. 06:37

A gazdaságok ma már olyan kifinomult eszközöket is használhatnak, mint a műholdak és a drónok, amelyek nagy felbontású fotói azonnal megjelennek a farmerek okostelefonján vagy táblagépén. A képek feldolgozása pedig segíti a gazdálkodókat abban, hogy megfelelő döntéseket hozzanak.

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.