Növényvédelmi előrejelzés

Indokolt a nitrogén újbóli adagolása, jöhetnek a sárga rovarcsapdák is

Agrofórum Online

A tavaszodás egyre biztosabb jele, hogy megjelentek a mezőgazdasági traktorok a határban. Bár még talajmunkát nem lehet végezni, de a tavaszi fejtrágyázás már megkezdhető.

Az őszi árpa-, búza-, és káposztarepce-vetések jelenlegi állapota alapján indokolt az elhasznált nitrogén újbóli adagolása, mert az ősz folyamán kiszórt tápanyagot már felélték a növények. Most még hidegek ugyan a talajok, de úgy helyes, hogy a tartós felmelegedéskor már a gyökérzónában legyen a felvehető állapotú nitrogén hatóanyag, vagy folyékony formában a lombozaton.

Az őszi utolsó állapotfelmérés óta országos szinten a növény egészségügyi állapotban túl sok változás nem történt. A viszonylag normális lefolyású telelés hatására téli kifagyásról csak kevés helyről érkezett hír, mely azt jelzi, hogy extrém hideg csak elvétve fordult elő az ország szántó területein.

A most látható lilás színt mutató repce és kisárgult kalászos vetések február végén normális állapotnak tekinthetők, de emiatt is fontos az időbeni nitrogén fejtrágyázás. Belvízzel elöntött vetések csak a mély fekvésű vízfolyások közelében találhatók, szerencsére a téli hóadagok fokozatosan olvadtak el, és a kevésbé átfagyott talajok könnyedén befogadták a hólevet és az esőket.

Mezei pocok fertőzés

Mezei pocok

A tél beállta előtt néhány komolyabb gócot leszámítva, nem alakult ki veszélyességi szintet meghaladó mezei pocok fertőzés, az is inkább a ruderális területeket és az évelő pillangós vetéseket veszélyeztette. Őszi káposztarepcében, árpában és búzában inkább a szegélyfertőzés volt a jellemző. A pocokkal fertőzött gócokban a talajok inkább száraz, mint nedves állapota miatt kártevő pusztulás nem következett be, ezért az első leendő alkalommal célszerű felmérni a mezei pocok fertőzöttséget. Az őszi veszélyességi küszöbértékhez viszonyítva már 100 m2– ként 1 db lakott járat is okozhat meglepetést.

Őszi káposztarepce

Őszi káposztarepcében a nappali 10 0C- feletti hőmérséklet elérése miatt tegyük ki a vetések szegélyébe a sárgatálakat vagy pedig a sárga színű ragacsos fogólapokat, mert a repce szárormányosok megjelenése napos időben várható. Nagyon fontos a kártevő elleni első védekezés pontos időzítése, mert komolyabb szárfertőzést csak az imágók elleni kezeléssel küszöbölhetünk ki. Hűvösebb időben inkább piretroid típusú készítményeket használjunk, mert más hatóanyagok ilyenkor kevésbé hatékonyak.

Sárgarozsda

Kalászosok

Őszi kalászos táblákon, a tél folyamán elhalt leveleken még felismerhető a betelelés előtt kialakult sárgarozsda, levélfoltosság és lisztharmat fertőzés, de a megbetegedés nagyságában igen jelentősek az eltérések a vetések fejlettségében tapasztalható különbségek miatt.

Minden esetre fontos lesz figyelni az első tavaszi levélkék fejlődését, mert indokolt esetben az első tünetek megjelenésére időzített védekezéssel megelőzhető egy korai járvány kialakulása. A tavaszi hideg és csapadékos időjárás a felsorolt kórokozók közül elsősorban a sárgarozsda fertőzés számára lehet kedvező.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Napokon belül megjelenhetnek a vetésfehérítő bogarak

2020. március 4. 08:35

Az idei esztendő első két hónapjának időjárása csapadék szempontjából kísértetiesen hasonlít 2019-es év januárjára és februárjára. Akkor és most is csapadékban szegényesen telt el az első két hónap, így most az eddig lehullott eső (mert hó nemigen fordult elő), eső miatt már-már szárazság körvonalazódott ki. Március első napjai csapadékkal indultak, így elhárult a közvetlen veszély és reméljük a csapadékban gazdag folytatást.

Szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet a keleti gyümölcsmoly

2019. augusztus 20. 14:33

Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, nem különíthető el, hogy valójában a mostani hányadik nemzedék lehet. Más gyümölcsökön szintén repked a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

2020. január 8. 11:34

Az almatermésű gyümölcsfélék (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak.

Országszerte erős a szilvamoly rajzása

2020. május 6. 13:31

Szilvaültetvényekben a szilvamoly rajzása országszerte erősnek mondható, a 3 naponkénti fogás 25-30 db/csapda. A hajtásvégeket és a fiatal leveleket együttesen fertőzi a levéltetű és a gubacsatka.