Növényvédelmi előrejelzés

Jelentős a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

Agrofórum Online

Augusztus első felének időjárását teljes mértékben az igazi nyár jellemezte. A zavartalan nyarat csak ritkán zavarták meg záporok, zivatarok, az ország nagy részén egyáltalán nem volt eső. Az utóbbi napokat jellemző hőség csak a hónap közepén szakadt meg. A meleg idő leglátványosabban a napraforgó érését gyorsította fel, gyakorlatilag mindenütt a citromérés állapotában vannak a növények. A kukorica túljutott a tejesérésen, már viaszosodnak a szemek. A jelenlegi időjárás most elsősorban a rovarkártevők terjedésének kedvez.

A napraforgó egészségi állapota országszerte jónak mondható. Egészségügyi gond ott jelentkezik, ahol nem tartották be a 4-5 éves vetésváltást, amibe szigorúan bele kell számítani az őszi káposztarepcét is. A gazdák ezt időnként előszeretettel elfelejtik, és ezzel a hanyagsággal évekre elfertőzik a talajt a kórokozók szaporító képleteivel. Az ilyen szakmai hibák azonnal jelentkeznek, mihelyt nedvesebb periódusra vált az időjárás. Az ilyen szakmai bakik áldozata most néhány tábla, ahol a citroméréssel párhuzamosan jelentkezik a tő-, szár- és tányérfertőző szklerotíniás fehérpenész vagy pedig a makrofominás szárkorhadás. Ez utóbbi kórokozónak nem szükséges csapadék sem, melegkedvelő faj lévén elsőként a sülevényes talajfoltokon jelenik meg. Itt már a deszikkálásra sincs szükség, anélkül is elszárad a növény, igaz utána az első szeles idő eltördeli a szárat.

Napraforgó fehérpenészes rothadás

Napraforgó makrofominás szárkorhadás

A kukorica állományokban jelentős mértékű a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés. Országrészenként nagyok ugyan az eltérések, de a jelentősebb termőterülettel rendelkező tájegységekben a legerősebb a kártétel. A kukoricamoly hernyói nem okoztak még ugyan szártörést, de a gyapottok bagolylepke hernyóinak rágása nyomán a csővégek néhány százalékán már penészes szemeket is lehet látni. Ez mindenképpen kedvezőtlen előjel a további fertőzés alakulását illetően.

Gyapottok bagolylepke hernyó

Kevés amerikai kukoricabogarat még most is lehet látni, de csökkenő aktivitásuk jelzi, hogy ez a szezon számukra már hamarosan lezárul. Feltehetően bőségesen raktak tojásokat a talajba, így a vetésváltás és a rovarölő szeres talajfertőtlenítés szerepe jövőre is előkelő helyen fog szerepelni a növényvédelmi technológiában.

A nyár hátralevő részében továbbra is fontos szerepe lesz a tarlók ápolásának, illetve a nehezen leküzdhető gyomnövények elleni tarlógyomirtásoknak.

Fenyércirokkal erősen fertőzött tarló

Már többször bebizonyosodott, hogy néhány gyomot igazi hatékonysággal csak a tarlón lehet gyéríteni. Sokszor ekkor sem tökéletes a hatékonyság, de mindenképpen eredményesebb, mint növényállományban védekezni ellenük.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Parlagfű: mikor és hogyan védekezzünk ellene?

2019. május 25. 15:36

Ma már nem kétséges, hogy a parlagfű elleni védekezés csak kaszálással nem oldható meg. Az összeállításban választ találnak arra a kérdésre, hogy miért szaporodott el a parlagfű, továbbá melyek a hatékony védekezés sarokkövei.

Az árpa gombás eredetű betegségei és a védekezés lehetőségei

2019. március 30. 04:47

Az árpa gombás eredetű betegségei között megtaláljuk az üszögbetegségeket, a lisztharmatot, a szártőbetegségeket, a levélfoltosság okozókat és a rozsdagombákat.

Őszi aktualitás: záró lemosó permetezés

2018. október 4. 06:00

A még betakarításra váró növényeket jó ütemben aratják. Kertészeti kultúrákban növényvédelmi téren aktuálissá válik az őszi záró lemosó permetezés.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420