Növényvédelmi előrejelzés

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

Agrofórum Online

Június bőséges csapadékkal látta el a szántóföldeket, ami meg is látszik a határ képén, hiszen a virágzó napraforgó és a címerező kukorica most is talpig zölden virít, és ritkán látott méretűek a növények. A korábban betakarított őszi árpa és őszi káposztarepce után most a búza aratása folyik. A területek nagyjából 50%-án már túl vannak a betakarítással.

A menet közben lehullott csapadék bizonyára nem használt a sütőipari minőségi mutatóknak. A korábban learatott területek tarlóhántása után az elhullott magvakból kikelt az árvakelés. Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.

Selyemkóró

Most van lehetőség arra, hogy néhány nehezen irtható gyomnövény további fertőzését és terjedését hosszabb távra megszüntessük. Az évelő fenyércirok, a mezei acat, az aprószulák vagy a selyemkóró növényállományból történő eltüntetése sokkal nehezebben oldható meg, mint a tarlón, ahol radikálisabb gyomirtási módszerek is bevethetők. Éljünk ezzel az évente csak egyszer adódó, de bevált lehetőséggel.

A tarlók folyamatos ápolása növényegészségügyi szempontból is nagyon fontos feladat. Az őszi vetésű növények számos kórokozója és kártevője számára az ápolatlan tarló jelenti a fennmaradást. A területek „feketén” tartásával megakadályozható a károsítók túlélése, ezzel is csökkentve az őszi fertőző inokulum tömeget.

Gyapottok bagolylepke hernyója kukoricán

A kihelyezett feromoncsapdák nagy tömegben fogják a gyapottok bagolylepke imágókat. A varsás csapdák már néhány napi fogással megtelnek, ami egyben azt is jelzi, hogy a kukorica és a napraforgó veszélyben van a kártevő hernyóitól. A kukorica és a napraforgó mellett a gyapottok bagolylepke más szabadföldi növényt is veszélyeztet. Kedvelt tápnövénye még többek között a fűszer- és az étkezési-, valamint a pritamin paprika, a paradicsom és a zöldbab termése. A már lerakott tojáscsomók jelzik az intenzív tojásrakást, ezért rendszeresen ellenőrizni kell a hernyók kelésének kezdetét. A kikelt hernyók azonnal berágják magukat a termésbe, akkor már sokkal nehezebb a védekezés a kártevő ellen. A megrágott termést rövid időn belül megtámadják a rothasztó kórokozók, ami teljes termésvesztéssel is járhat. Kukorica esetében a megrágott csöveken gyorsan fertőz a csőfuzáriózis, ezért már a hernyók kelésekor védekezzünk.

Gyapottok bagolylepke hernyója paradicsomon

Érdemes most védekezni a napraforgó tányérbetegségei ellen, mert megelőzhető a szklerotíniás- és a botrítiszes tányérfertőzés. A növényállomány magassága miatt valószínűen csak légi növényvédelemmel oldható meg ez a feladat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

A legfontosabb tudnivalók a Bayer-Monsanto felvásárlásról

2018. június 7. 07:30

A tervek szerint június 7-én lezárul a Monsanto felvásárlása, a vállalat neve Bayer marad. Az összeolvadás révén kétszeresére nő a mezőgazdasági üzletág.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420