Növényvédelmi előrejelzés

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

Agrofórum Online

A decemberi és januári tavasziasan enyhe tél után nagy a termelők dilemmája, hogy a februári hirtelen jött szibériai hideg vajon okoz-e kárt a szántóföldi és kertészeti növénykultúrákban.

A dilemma valóságát jól jelzi, hogy sok növény már túljutott mélynyugalmi állapotán, és az enyhe február eleji napokon a tavaszt érezve életre kelt. Kérdés, hogy a jelenlegi fagyos idő, amely éjszakánként -15, -20 oC alá is csökken, mekkora károkat fog okozni. Ezt majd csak később fogjuk megtudni.

Elmaradhatatlan eszköz a fejtrágyázás

A kártevők és betegségek – mint azt már máskor is észrevettük – nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni. A növények jó kondíciója segíthet a károk sikeres elhárításában, ezért a tél végi, kora tavaszi okszerű fejtrágyázás elvégzése elmaradhatatlan eszköz a növénytermesztő gazdák kezében.

A helyes gazdálkodási gyakorlat csak hó- és fagymentes talajra engedi meg a fejtrágyák kijuttatását, a minél kisebb veszteségek elkerülése érdekében. A gazda döntése, hogy egy vagy több részletben szórja ki a fejtrágyát, a lényeg az, hogy a növény számára mindenkor elegendő felvehető tápanyag álljon rendelkezésre. A növekedés kezdeti szakaszában meredeken emelkedik a tápanyagigény, ezért a lehető legkorábbi időpontban juttassuk ki a készítményeket. Legyen az szilárd műtrágyát vagy folyékony tápanyagot kijuttató eszköz, jó munkát csak alaposan kijavított munkagépekkel tudunk végezni.

A metszés szünetel, fel kell készülni a lemosó permetezésre

Sok gazdaságban már az enyhébb napokon megkezdték a gyümölcsfák és a szőlő metszését. Ezt most a fagyos nappalok miatt fel kellett függeszteni. Még nem tudni, hogy a hideg mekkora kárt okoz a rügyekben, ezért a fagyok elmúltával érdemes rügyvizsgálatot végezni a fákon. Különösen ott fontos ez, ahol már a rügyek életjeleket mutatnak.

Hideg napokon a metszés helyett tisztogassuk meg a fákat a kártevők, a kórokozók szaporító képleteitől, mert ezzel az agrotechnikai művelettel sokat tehetünk a télvégi lemosó permetezés sikerességéért. A fák átvizsgálása során eldönthetjük, hogy milyen lemosó készítmény fogunk használni, attól függően, betegségekkel vagy kártevőkkel fertőzött a fa.

Monília, varasodás, levélfoltosság betegségek ellen a legjobb hatékonyságúak a réztartalmú, lisztharmat ellen a kéntartalmú, míg pajzstetvek, atkatojások, vértetű fertőzés esetén olajos lemosó készítmények a hatásosak. Vegyes fertőzés esetén használjunk inkább olajos-rezes-kénes lemosó szereket. Fontos, hogy bőséges lémennyiséggel, lemosásszerűen permetezzünk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kórokozói?

2019. augusztus 14. 04:36

Hogyan védhetjük meg a házikertben vagy a hétvégi telken termesztett paradicsomunkat a kórokozók sikeres fertőzésétől? Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem alapelveit a paradicsomot károsító vírusokkal, baktériumokkal, gombafajokkal szemben?

A fény hatása a kártevőkre

2019. január 31. 10:37

A fény különböző jellemzői – fényerősség, polarizáltság, spektrum, fotoperiódus – döntően befolyásolják az egyes növényi kártevőknek a megjelenését, kártételét, sőt az ellenük irányuló védekezést is.

Inváziós kártevők: a burgonya cisztaképző fonálférgei

2019. január 18. 08:35

Az inváziós kártevőkről szóló sorozatunkban a májusi lapszámban a burgonya cisztaképző fonálférgek kártételéről, morfológiájáról, fajmeghatározási módszereiről és patotípusairól olvashatnak.

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás - Ezek ellen is védekezni kell a napokban

2018. július 5. 20:01

Szőlőben a fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg.