Növényvédelmi előrejelzés

Kicsik a kalászok, vontatott a kukorica fejlődése

Agrofórum Online

Május elején szomorú statisztikát lehet összeállítani az első négy hónap csapadékhiányáról.

Az ország középső körzetében január-április hónapokban mindössze 80 milliméter körüli eső hullott. A csapadékos napok száma 33 volt. Áprilisban csupán 20 milliméter eső esett, az is apró részletekben. Áztató nagyságú esőhöz ebben az évben még nem volt szerencsénk. Az utóbbi napok szeles időjárása tovább szárítja talajainkat.

Az őszi káposztarepce virágzása még tart, de már elsősorban az oldalelágazásokra korlátozódik. Kártevők közül a repce becőormányos jelenléte okozhatna növényvédelmi problémát, de a korábbi védekezések hatására ez a kártevő is csak alacsony egyedszámban van jelen. A tartósan száraz idő miatt a repce becőszúnyog károsítása most még jelentéktelen. Nagyobb mértékű fellépéséhez elsősorban a nedvesebb periódus hiányzik. A repce állományokban néhány százalékos fertőzést okoz ugyan a levéltetű, de védekezésre ez sem ad okot. Növénykórtani szempontból jelenleg nem találni komolyabb fertőzést egyik betegség esetében sem. A szártöveken, szárakon, becőkön megjelenő gombás fertőzésekhez nedvességre lenne szükség.

Az őszi árpa kalászol, de kicsik a kalászok. A lombozaton csupán szórványos a helmintospóriumos fertőzés. A vetésfehérítő bogár és lárvája csupán a szárba induló tavaszi árpát károsítja.

Az őszi búza túlhaladta a 3. nóduszos állapotot, a tőfertőzés lisztharmatból helyenként elérte a 80 százalékos szintet is, de a felsőbb levélemeleteken ennél jóval alacsonyabb a megbetegedés. Folyamatosan kelnek a vetésfehérítő bogarak lárvái, de ennél sokkal nagyobb gond a felvehetetlen tápanyag miatt kialakult növénysárgulás. Amíg nem esik komolyabb mennyiségű eső, ezen a helyzeten csak levéltrágyázással lehetne segíteni. A kalászos gabonák jól reagálnak a réz tartalmú levéltrágyákra.

A napraforgó zöme már kikelt, a szikleveles állapotú növényeket a mezei nyulak látogatják, helyenként tetemes kárt okozva, ugyanis leharapják a hajtáscsúcsot.

 

A kukorica növekedése túl van a 3-4 leveles állapoton. Vontatott a növekedés a szárazság miatt, ezért a kukoricabarkó még most is veszélyezteti. A megrágott növények aránya helyenként meghaladja a 25-30 százalékos arányt. A kukoricabarkó mellett több helyen észlelték a levelek hámozgatását, de kártevőt nem találtak.

Feltehetőleg a földibolhák táplálkoztak a növényeken, mert csak így tudják nedvesség igényüket kielégíteni.

Több bagolylepke fajt fogtak a fény-és feromon csapdák, de létszámuk most még nem ad okot aggodalomra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Egy elfogott üzenet – „Öntsünk tiszta vizet a pohárba” ???

2019. június 5. 15:09

Az elmúlt napokban, hetekben megjelent egyik repcevetőmag nemesítőház piaci kommunikációja a fenti szalagcímmel borzolja a kedélyeket.

Bajba kerülhetnek az amerikai búzatermelők

2020. május 16. 12:24

Európában vegyesen alakult a kereskedés az agrárpiaci termékekkel. A fontosabb mezőgazdasági termékek közül csak a malmi búza ára emelkedett.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.

Most kell védekezni a fenyércirok, a mezei acat és a gyapottok bagolylepke ellen

2018. július 4. 08:27

Az aratás és a járulékos munkák elvégzése mellett fontos feladat a tarlók ápolása, ami nemcsak agronómiai, hanem növényvédelmi szempontból is fontos teendő.