Növényvédelmi előrejelzés

A klimatikus körülmények a lisztharmat és a varasodás kórokozói számára is kedvezőek

Agrofórum Online

Gyümölcsöseinkben továbbra is tart a gyümölcsmoly lepkék intenzív rajzása. Most is erős az almamoly, a szilvamoly, a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly imágók repülése a feromon csapdákba.

A folyamatos rajzás alapján indokolt a 10-12 naponkénti rovarölő szeres permetezés a molykártétel elkerülése érdekében.

Ismét található a csapdákban levélaknázó, illetve sodrómoly, ezért erre is figyelemmel kell lenni a védekezés során. A klimatikus körülmények igen kedvezőek a lisztharmat és varasodás kórokozói számára is, ezért csak a kombinált védekezések vezetnek eredményre.

Lisztharmat tünete köszmétén

Az almafa vértetű intenzív terjedése már elérte a lombkorona magasabb részeit is, melyet a hajtásokon látható vattacsomó jelez. A vattabevonat védelmében szívogató kártevő hatására a hajtáson rákosodó sebek jelentkeznek. A lombkorona nyitottsága most még lehetővé teszi a hatékony védekezést, de ehhez a gyümölcsfa méretéhez kell igazítani a növényvédő szer dózisát.

Almafa vértetű

A letermett szamóca lombozatát most érdemes eltávolítani, hogy új, egészséges leveleket hajtson. Ezzel a radikális művelettel nemcsak az idős, beteg levelektől szabadítjuk meg a növényt, de serkentjük a virágrügyek differenciálódását is. Egyúttal töltsük fel a szamócaágyás tápanyag készletét is, de csak klórmentes műtrágyát használjunk, a növény érzékenysége miatt.

Folytatni kell a szőlő intenzív védelmét, mert a növény minden kórokozója számára kedvezőek a fertőzési feltételek, sőt a védekezés elmaradása előidézheti egy járvány kezdetét is.

A kórokozók kiváló fertőzési feltételei mellett ismét rajzik a tarka szőlőmoly, ezért a védekezése tervezése során vegyék ezt is figyelembe.

Országszerte rengeteg a lombozatától megfosztott buxus bokor. A károkat a selyemfényű puszpángmoly áttelelő hernyói okozták.

Selyemfényű puszpángmoly kártétele

Most a lepke ismét rajzik, ezért készüljenek fel a nyári nemzedék elleni védekezésre, mely csak akkor lesz hatásos, ha a permetlé bejut a bokrok belsejébe, mert a hernyók mindig ott kezdik a levelek megrágását.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Trichoderma-készítmények alkalmazása a szőlő metszési sebeinek védelmére

2019. január 30. 04:39

A WINETWORK az Európai Unió Horizon 2020 kutatási keretprogramjában támogatást nyert projekt. A célja egy nemzetközi kutatóhálózat létrehozása, amely az európai bortermelő vidékek közötti innovatív tudás cseréjét és átadását teszi lehetővé szem előtt tartva a termelékenység és a fenntarthatóság kritériumait is. Az elmúlt két év együttműködésének eredményeként elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint jó gyakorlatok gyűltek össze a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatosan. A tőkebetegségekkel szembeni védekezés egyik sarkalatos pontja a metszési sebek kezelése.

A jelenlegi időjárás segíti az aszúsodást

2019. október 21. 12:37

Az idei kifejezetten jó évjáratnak tűnik, az eddig bejött tételek szép egyensúlyt mutatnak, a szőlőknek kiváló az érettségi fokuk, a beltartalmi értékek sem vesztek el a nyári melegben.

Tarra rágott bokrok: még rajzik a puszpángmoly

2018. szeptember 19. 10:15

Az elmúlt hét időjárását a csendes, nyugodt nyárvégi napok jellemezték. Eső nem hullott, így semmi sem zavarta a betakarítási és talaj előkészítési munkákat. Az alma és a körte szüretelése javában tart, a szőlőé pedig a finiséhez közelít.

Bortermelés: csúnyán tévedtek a "szakemberek"

2019. október 27. 05:36

Tévedtek a szakemberek, elmaradt a szőlőtúltermelési válság, a vártnál kevesebb szőlő termett hazánkban és más európai országban is, így a borexport is segít levezetni az elmúlt két év alatt felhalmozódott hazai borkészleteket.