Növényvédelmi előrejelzés

Lemosó permetezés: nem lehet tovább várni

Agrofórum Online

Az átlagosnál melegebb, de száraz időben jelentősen felgyorsult a gyümölcsfák fejlődése. Néhány nap alatt megduzzadtak a rügyek, elsőként a fekete ribiszkén, majd a mandula és a kajszi virágrügyei kezdtek piroslani.

Már megmozdult az alma és a körte, valamint a meggy és a cseresznye is. A lemosó permetezéssel már nem lehet tovább várni, mert a megkésett kezelés könnyen perzselést fog előidézni a kifakadt rügyekben. Előtte el kell távolítani a sorközökből a metszés során levágott ágakat, gallyakat.

Az égetés már környezetvédelmi okokból tiltott, és ez így helyes. Helyette a nyesedék zúzása, aprítása a jó megoldás, mellyel a szerves anyag helyben marad, idővel lebomlik, és humusz képződik belőle. Házi kertekben tökéletes megoldás a facsíkok mulcsozására, ezzel megóvjuk a talajt a kiszáradástól, kellő vastagságban gátolja a gyomok kelését és fejlődését.

Számolni kell némi „pentozán” hatással, ezért pótolni kell a cellulózbontó mikroorganizmusok által ideiglenesen elvont nitrogén tápanyagot. Kísérletek bizonyították a talajtakarás termésre gyakorolt pozitív hatását, ezért néhány nagyüzemben is alkalmazzák már a házi kerti használat mellett.

A téli időszakot a pázsitok kisebb- nagyobb nehézségekkel vészelik át. Ha száraz, hideg fagyot kap, képes a bokrosodási csomóig visszafagyni, majd a tavasz eljövetelére újból kifakadni. Ha vastag hótakaró borítja huzamosabb ideig, képes a levegőtlen körülmények miatt kipállani. Ezen a télen kevésbé ártott az időjárás, de ennek ellenére jó néven veszi gyepünk a kényeztetést.

Most az újbóli fakadás kezdetén egy alapos gyepszellőztetés csodát tesz a növényzettel. A gyephasogatással rengeteg elhalt, összefilcesedett fűszálat távolítunk el, levegőhöz jut a gyökérzet, ezért újult erővel kezd növekedni a fű. A gyephasogatás után elég cefetül néz ki pázsitunk, de egy alapos fejtrágyázás és öntözés ezeken a száraz napokon gyorsan helyrerázza a füvet.

Sajnos, az idei télen nem sokat aludt a vakond, emiatt rengeteg a feltúrt kert. A vakondtúrásokat gereblyézzük el, szükség esetén vessük felül a foltokat, így hamarosan eltűnnek a sebhelyek kertünkben, igaz lehet, hogy csak ideiglenesen. A vakond fokozottan védett állat, ezért béküljünk meg jelenlétével, mert munkálkodása során rengeteg talajban élő kártékony rovart, drótférget, pajort pusztít el.

Sajnos, nemcsak a szántóföldeken, hanem a gyümölcsös kertekben, sőt a házi kertekben is jól telelt a mezei pocok. A további károk mérséklése és elkerülése érdekében ezeken a helyeken is fel kell venni a harcot ellenük. Ha nem akarunk rágcsálóirtó csalétket használni, akkor a rendszeres talajmozgatás negatívan hat szaporodására. Jelenlétük az év során elsősorban a lédús gyökerű sárgarépát, petrezselymet, zellert, burgonyát veszélyezteti.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Cseresznye, meggy tavaszi növényvédelme

2018. május 3. 12:35

Idén 3 nagyobb ültetvényt is szakirányíthatok, melyből az egyikben 20 hektár cseresznye, egy másikban pedig mintegy 60 hektárnyi meggy található.

Mi okozhatja fehér közepű, barna szegélyű foltok kialakulását a körtefa levelein?

2020. augusztus 3. 07:36

Zs. Norbert kérdése: Körtefám levelein apró fehér közepű, barna szegélyű foltokat találtam. Mi okozza ezt? Mit lehet tenni ellene?

Már indokolt a védekezés a repcében

2019. február 25. 07:59

A február utolsó dekádjában jelentkező télies lehűlés az éjszakai fagyok mellett nem hozott nagyobb mennyiségű csapadékot, így tovább folytatódott a talajok felső rétegének száradása.

A növényvédelemben tényleg a vegyszer a legfontosabb?

2018. szeptember 6. 08:31

A növényvédelem nem a permetezéseknél kezdődik. Ez egy sokkal bonyolultabb folyamat.