Növényvédelmi előrejelzés

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A napraforgó aratása és az azt követő talajmunkák nagy ütemben folytatódnak, bár még sok helyütt még majdnem talpig zöld napraforgót is lehet látni az országban. Ezzel párhuzamosan folyik a korai érésű kukorica hibridek betakarítása is. A fejlettebb mezőgazdasági üzemekben az aratással együtt a betakarító gépek elvégzik a szár zúzását is, így lehetővé válik a hatékonyabb kukoricamoly elleni védekezés, mert a szár teljes mértékű szecskázása sok áttelelésre készülő hernyót képes elpusztítani.

Persze e nélkül is bőven van a kártevőből, hiszen a kukorica szárfertőzöttsége országszerte igen magas, emellett pedig a fény- és feromon csapdák fogási adatai alapján még az utóbbi napokban is erőteljesen rajzik a kukoricamoly. Tojásrakásra a kártevőnek így is bőven akad tápnövény, hiszen a kukoricamoly más növényeken is megél, így ott van számára még a csemege kukorica, a kender, a fűszer-és étkezési paprika, valamint számos más gyomnövény.

Az őszi vetésű növények közül a káposztarepce zömében már kikelt, bár a növényállomány meglehetősen egyenetlen. A késői nyár egyaránt kedvez minden korai kártevőnek, így tömeges az áttelepedés az árvakelésű növényekről a fiatal vetésekre. Bőven találni szárnyas levéltetű egyedeket, keresztes virágú- és más bolhaféléket, valamint tömegesen repked a repcedarázs imágója a vetések felett. A kártevő repkedése legintenzívebben a délutáni- alkonyati órákban figyelhető meg. Ebben a kritikus helyzetben a repce területeket állandóan szemlézni kell, mert a vontatott kelés és fejlődés a károsítók malmára hajtja a vizet.

A kukorica állományok érése ellenére a gyapottok bagolylepke hernyók még intenzíven károsítják a kukorica csöveket, és más növényeket. Már unalomig ismételhető, hogy mekkora károkat okoz a hernyó a zöldségfélék többségében vagy a dísznövényeken. A további kártételeket csak kémiai növényvédelemmel úszhatjuk meg a fagyos időszak kezdetéig.

Az invazív zöld vándorpoloska és az ázsiai márványos poloska a kertészeti kultúrák mellett az utóbbi időben egyre nagyobb tömegben jelenik meg a szántóföldi növényeken is. Több jelzés érkezett, hogy lárvák és imágók együttesen szívogatnak még zöld csuhéleveles kukoricát. Bár a károsítás ebben az időszakban már nem okoz terméskiesést, de komoly figyelmeztetés a jövőre nézve, hogy miként bővül a két kártevő gazdanövény köre, és korábbi megjelenés esetén érzékeny károkat idézhetnek elő szántóföldön is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

A zöld vándorpoloskák élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók

2020. szeptember 16. 08:28

Az erős harmatképződés és a nagy hőmérséklet-különbség kedvezően alakítja az alma színeződését, melynek betakarítása folyamatosan tart, akárcsak a körtéé és a késői érésű szilvafajtáké. Tart a korai diófajták szürete is.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

Jelentős a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. augusztus 14. 05:36

A kukorica állományokban jelentős mértékű a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés. Országrészenként nagyok ugyan az eltérések, de a jelentősebb termőterülettel rendelkező tájegységekben a legerősebb a kártétel.

Megjelentek a lisztharmat első tünetei az almafákon

2020. április 15. 15:39

A lisztharmat most még elsősorban a tavaly befertőződött, úgynevezett „gyertyás” vesszőkön jelentkezik, de a kórokozó párás-meleg időszakban a környező fiatal hajtásokra is veszélyt jelent.

Napokon belül megjelenhetnek a vetésfehérítő bogarak

2020. március 4. 08:35

Az idei esztendő első két hónapjának időjárása csapadék szempontjából kísértetiesen hasonlít 2019-es év januárjára és februárjára. Akkor és most is csapadékban szegényesen telt el az első két hónap, így most az eddig lehullott eső (mert hó nemigen fordult elő), eső miatt már-már szárazság körvonalazódott ki. Március első napjai csapadékkal indultak, így elhárult a közvetlen veszély és reméljük a csapadékban gazdag folytatást.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420