Növényvédelmi előrejelzés

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás – Ezek ellen is védekezni kell a napokban

Agrofórum Online

Gyümölcsöseinkben lezajlott a bogyósok, a cseresznye, a meggy és a kajszi betakarítása. Ennek ellenére további gondozásra szorulnak a fák.

Az időjárás kedvez a sztigminás levéllikasztóbetegség és a blumeriellás levélfoltosság terjedésének. Kajszin emellett még jelentős károkat okozhat a gnomóniás levélfoltosság, szilván pedig a vörösfoltosság megjelenése. Erős fertőzés esetén ezek a betegségek korai levélhullást okozhatnak, ami komoly kihatással van a jövő évi termés nagyságára. Már lezajlott az intenzív hajtásnövekedés, ezért a védekezés során eredményesen támaszkodhatunk a kontakt hatású gombaölő készítményekre, beleértve a kéntartalmúakat is. A kénes készítmények fungicid hatásuk mellett nem elhanyagolható atkaölő hatással is bírnak, ez most jól jön, mert felszaporodóban vannak a takácsatkák. A fákról lehullott moníliával fertőzött gyümölcsöket összeszedéssel vagy pedig a talajba történő bemunkálással okvetlenül semmisítsük meg, mert a későbbiekben más gyümölcsöket is megfertőzhetnek.

Almástermésű fáinkon a sok csapadék és a párás meleg elősegíti a varasodás gombák valamint a lisztharmat további terjedését, ezért folytatni kell a védekezést. A gyümölcsmolyok folyamatos rajzása miatt nem hagyható el a rovarölő szeres kezelés sem. Az alma foltosodásának elkerülése érdekében továbbra is kezeljük a fákat kalcium tartalmú levéltrágyákkal, egészen a szüret előtti időszakig. Több helyen ismét felütötte a fejét birs ültetvényekben a baktériumos tűzelhalás. Csak erős csonkolással és rezes permetezéssel akadályozható meg a fertőzés további terjedése. A levágott ágakat azonnal meg kell semmisíteni.

A szőlő intenzív növekedése miatt ismét előtérbe kerültek a zöldmunkák. A hajtások csonkázása fontos az önárnyékolás és a növényvédelem miatt. Így lesz szellősebb a növényállomány. A fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg, illetve néhány érzékenyebb fajtán friss nemezes gubacsatka tünet is látható. Most kell blokkolni a fertőzéseket, nehogy tovább terjedjenek. Figyeljük a záródott fürtöket, nehogy molyrágás okozzon sérülést rajtuk, mert a szürkerothadás könnyen felütheti a fejét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet a keleti gyümölcsmoly

2019. augusztus 20. 14:33

Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, nem különíthető el, hogy valójában a mostani hányadik nemzedék lehet. Más gyümölcsökön szintén repked a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly.

Hasznos vagy káros a tyúkhúr?

2020. augusztus 1. 04:36

K. Ernő kérdése: A tyúkhúrról úgy tudtam korábban, hogy egy közönséges gyomnövény. Az utóbbi időben viszont többször is hallottam, hogy az ültetvényekben kedvező hatásai lehetnek. Mi az igazság? Hasznos vagy káros a tyúkhúr a szőlő- és gyümölcsültetvényekben?