Növényvédelmi előrejelzés

Már indokolt a védekezés a repcében

Agrofórum Online

A február utolsó dekádjában jelentkező télies lehűlés az éjszakai fagyok mellett nem hozott nagyobb mennyiségű csapadékot, így tovább folytatódott a talajok felső rétegének száradása.

Még ilyen, viszonylag alacsony napi hőmérséklet mellett is a talajok napi párolgási képessége eléri a 2-2,5 mm-t. Fontos ilyenkor is mindent megtenni a párolgás csökkentése érdekében.

Ennek köszönhetően a már korábban megkezdődött őszi káposztarepce és kalászos gabona fejtrágyázás mellett más talajmunkákat is meg lehet kezdeni a szántóföldeken. Több térségben megkezdődött a folyékony nitrogén fejtrágya kijuttatással együtt az őszi árpa és búza gyomirtása, mert a T1-T2 típusú gabona gyomnövények fejlődése a tél folyamán sem állt le, az idő melegedésével pedig újabb lendületet kaphat.

A kellően felszikkadt talajok már elbírják a talajművelő eszközöket is, így megkezdhető a kora tavaszi vetésű tavaszi árpa és a zab területek simítózása és a vetőágy előkészítése, mert a március eleji időjárási előrejelzések ismét tavaszias napokat ígérnek.

Átmeneti szünet után tovább fog folytatódni a repce szárormányosok rajzása, főként a napsütéses déli- délutáni napszakokban, ezért különösen fontos folytatni a bogarak sárgatálas vagy sárga ragacsos fogólapos rajzás megfigyelését. A bogár 15 0C-nál kezdi meg betelepedését a repce állományokba.

A napi fogás folyamatos megfigyelésével jól követhető a kártevő jelenléte, de a megbízható fogási adatok érdekében a sárgatálakat és a ragacsos fogólapokat mindig a növényállomány magasságához kell igazítani. Borongós vagy szeles napokon az ormányosok szívesebben tartózkodnak a növényállományban, ezért ilyenkor fűhálózással sikeresebben gyűjthetők össze a szárormányosok.

 

Vizuális megfigyelés esetén már négyzetméterenként 1 darab repce szárormányos imágó jelenléte is indokolttá teszi a védekezés megkezdését. Hűvösebb idő vontatottabb betelepedést és kártételi időszakot idéz elő, emiatt több alkalommal is kialakul akkora fertőzöttség, ami ismételt védekezést kényszerít ki a gazdálkodóból.

Hűvösebb időben elsősorban a piretroid típusú rovarölő készítmények használata az előnyös, mert más készítmények melegebb körülmények között fejtik ki hatásukat.

10-110C-on már előbújik ugyan a repcefénybogár is, sőt 150C-on már repülni is képes, de a kártevő ideje majd a repce bimbósodásának időszakában jön el. Mindenesetre létszámuk alapján már most jól szignalizálható későbbi potenciális kártételi veszélyességük.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

Ősszel érkeznek a legújabb bőtermő búzák, és szójában is tovább erősít a Karintia Kft.

2018. június 21. 07:25

20 faj, 100 fajta, 300 parcella és 2500 vendég. Így harangozta be Közép-Európa legnagyobb fajtabemutatóját a magyar gazdáknak a Karintia Kft.

Növénytermesztés Képgaléria Videó

Borsó: a vontatott kelés kedvez a csipkéző bogaraknak

2019. március 19. 07:30

Március második dekádjában folytatódott az igen változékony, de továbbra is csapadékmentes időjárási periódus. A meteorológiai előrejelzések szerint a hőmérsékleti változékonyság mellett a közeljövőben sem várható jelentősebb mennyiségű eső.