Növényvédelmi előrejelzés

Már számítani lehet a kártevők, kórokozók megjelenésére a bogyós gyümölcsű növényeken

Agrofórum Online

Március utolsó napjaiban lehullott bőséges csapadék ismét akadályozza a mezőgazdasági munkákat. Nem halad a korai vetésű növények alá a vetőágy készítés és nagy a lemaradás a tavaszi kalászos növények és a borsó vetésében. Az ősszel szántott területek simítózásához sem lehetett hozzáfogni.

A bogyós gyümölcsű növények fejlődését viszont nem gátolta a változékony időjárás. Növekedésben legelöl a köszméte jár, de csak kevéssel van lemaradva tőle a ribiszke. A szabadföldi szamóca ugyan fázik még, viszont fátyolfóliás termesztésben vagy fólia alatt intenzíven hajtja leveleit.

Az elsőként megjelenő hajtászsugorító levéltetű tünetei látványosan teszik tönkre a ribiszke fiatal hajtásait, ezért az első levéltetű egyedek megjelenésekor haladéktalanul védekezni kell.

Hajtászsugorító levéltetű tünetei

Ha a ribiszke bokrokban elhalt vesszőket találunk, akkor feltételezhetően a szitaszárnyú ribiszkelepke károsít a vesszők belsejében. A kártevő jobban kedveli a fekete ribiszkét, ezért itt gyakoribb a kártétele. A köszméte levelein majd később a terméskezdeményeken főként az amerikai lisztharmat károsít, ezért most a levélkezdeményeket érdemes figyelni.

Szitaszárnyú ribiszkelepke hernyója

A szamóca áttelelt idős levelein jelentkezik először a mikoszferellás levélfoltosság tünete, majd innen terjed át a fiatal levelekre.

Mikoszferellás levélfoltosság tünete szamócán

Ezért érdemes a tövek tisztogatása során a tavalyi leveleket leszedni, ezzel ugyanis megelőzhető az átfertőződés. Hajtatásban már most is jelentkezhet a lisztharmat és a szamóca levéltetű. Figyeljünk az első tünetekre, mert gyorsan elhatalmasodhat az egész állományban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Aggódhatnak a hazai bogyós gyümölcs kedvelők

2018. június 11. 07:12

Míg néhány évtizeddel korábban még hétezer hektáron termesztettek málnát a hazai gazdálkodók, napjainkban alig száz hektárról takarítják be a nyár kedvelt gyümölcsét a termelők.

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

Miért sárgul a ribizli?

2019. július 29. 14:06

Piros ribiszkéim érközi részén a levelek sárgulnak, főként a nagyobb, idősebb levelek. Mi okozhatja ezt?

Mitől száradnak a ribiszke fás részei?

2019. július 2. 04:37

R. Dezsőné kérdése: Ribiszkebokraimon elszáradó fás részeket találtam. A fás részek belsejében pedig barnuló járatok találhatóak. Mi okozza ezt, és mit tehetek ellene?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420