Növényvédelmi előrejelzés

Már ültethető a burgonya, de nem mindegy, hogyan

Agrofórum Online

Április első hetében kissé változékonyabbra fordult az időjárás. Kettős fronthatás mellett a hét utolsó munkanapján egy csapadékfront vonult át az országon. Változékony eloszlásban életmentő eső hullott, 10-15 mm főként a Dunántúlon és az Dél-Alföldön, másutt kevesebb esett. Ez azt jelenti, hogy továbbra is maradt a szárazság.

A héten országszerte megkezdődött a napraforgó vetése. Az idén már rovarölő szerrel csávázott napraforgó és kukorica vetőmagot már nem lehet vetni, hiszen az eddig engedélyezett készítmények használatát betiltották. A gazdálkodóknak elemi érdeke, hogy tisztában legyen területeinek talajlakó kártevő fertőzöttségével, mert a drótférgek, pajorok kártétele jelentős tőszámcsökkenést eredményezhet.

Amennyiben a talajlakó kártevők együttes létszáma meghaladja az 1-2 db/m2 szintet, elkerülhetetlen a vetés előtti vagy a vetéssel egy menetben végrehajtott talajfertőtlenítés. A korábban lehetséges vetőmagcsávázás nemcsak a talajlakó kártevőktől védte meg a növényeket, hanem kiválóan kontrollálta a fiatal korban jelentkező szívókártevőket is. A napraforgó bimbós állapotáig a levéltetvek nem tudtak számottevő károkat előidézni.

Mindez már a múlté, ezért a napraforgó kelésétől kezdődően folyamatosan figyelni kell a fejlődő állományokat. Elhúzódó kelés esetén rendszeresen megjelennek a különböző barkó kártevők, kóstolgatják a szikleveles növényeket. Néhány éve a sároshátú bogár (képünkön) megjelenése keltett riadalmat, mert ez a bogár inkább a cukorrépát részesíti előnyben táplálkozása során. Ha a szárazság miatt vontatott lesz a növények kelése, tovább tart a veszélyes időszak.

Az őszi káposztarepce szárba indulása után gyorsan megkezdődött a fővirágok nyílása. Így a fénybogarak könnyebben hozzájutnak a táplálékul szolgáló virágporhoz, de a bimbók megrágásának a veszélye még nem múlt el. A sárgatálas csapdák és ragacsos fogólapok továbbra is jól jelzik a bogarak létszámának alakulását. Ennek előfeltétele, hogy a csapdákat folyamatosan igazítsuk a repce magasságához, mert csak így érvényesül a csalogató hatás.

A talaj hőmérséklete már lehetővé teszi a burgonya ültetését is. Az idén talán nagyobb területen kerül földbe ez a növény, hiszen most „arany áron” mérik a tavalyi termést. Sikeresen csak tápanyaggal jól feltöltött talajban, fémzárolt vetőgumóból lehet, szigorú agrotechnika mellett gazdaságosan termelni ezt a növényt is. Csak fungiciddel csávázott, talajfertőtlenített földbe kerüljön az értékes ültető gumó, ez az előfeltétele a jó indulásnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

„Újburgonya” – nem csak tavasszal

2018. november 23. 04:36

A nyári ültetésből származó, nem teljesen beparásodott héjú burgonya tetszetősebb, mint a teljesen beparásodott héjú. Termesztésének lehetőségeiről, értékeiről szól a Zöldségtermesztés rovat e havi írása.

A hazai koraiburgonya-termesztés kialakulása és mai gyakorlata

2019. március 30. 05:47

A burgonya ma a világ harmadik legfontosabb élelmiszernövénye (1977-ben még csak az ötödik volt!). Jelenleg a termelés volumenében csak a rizs és a búza előzi meg.

Már kapható az újkrumpli

2018. május 25. 07:14

A hazai burgonyatermesztő ágazat az áfacsökkentésért kampányol, ennek kapcsán az Agrárminisztériummal folynak a tárgyalások.

Szépen haladnak az őszi munkák

2018. október 16. 08:05

Jó ütemben haladnak az őszi betakarítási és a vetési munkák is a száraz időjárásnak köszönhetően, ugyanakkor a megfelelő keléshez szükség lenne a csapadékra.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420