A hetek óta tartó nyárias időjárás hatására minden növény fejlődése a megszokottnál jóval előrébb tart.
Szántóföldön ez azt eredményezte, hogy az őszi árpa jelenleg a késői tejesérés, viaszérés stádiumában, a korai búza pedig a tejesérés állapotában van. A napraforgó az egyenetlen növényállományt leszámítva 8-10 lombleveles, de szántóföldi permetező géppel még járható.
A növények levéltetű fertőzöttsége szántóföldön és kertészeti kultúrákban általánosnak mondható, ezért különösen fontos a rendszeres határszemle elvégzése. A helyzet naponta változó, alacsony fertőzésből akár 1-2 nap alatt erős fertőzés alakulhat ki.
A levéltetű fertőzés a kalászos kultúrákat sem kerüli el, mellette a levélfoltosságot előidéző kórokozók jelen vannak ugyan, de járványos fertőzéstől nem kell tartani. A kalászfuzáriózis ott okozhat gondot, ahol a nyári viharok ledöntötték a gabonát és állandóan magas a növényállomány páratartalma.
Hatékony védekezésre már nincs lehetőség, aratáskor célszerű az ilyen területekről származó magtételeket külön kezelni, nehogy az esetlegesen magas mikotoxin tartalom problémát okozhasson.
Az őszi káposztarepce fejlődése zavartalan. A késői levéltetű és lisztharmat fertőzés csak az elkésett hajtásokon okoz problémát, de emiatt nem érdemes elővenni a permetezőt. Jégveréses területeken figyeljük a becők egészségi állapotát, nehogy felerősödjön a sebzéseken keresztül fertőző kórokozók támadása.
A kukorica elérte az 5-10 leveles állapotot. A növények fejlettsége még táblán belül is igen heterogén. A napokban megkezdődött a kukoricamoly első nemzedékének a rajzása. A fény-és feromon csapdák most még ugyan kevés lepkét fognak, de a repülő lepkék száma napról- napra növekvő tendenciát mutat. A kártevő rajzását érdemes folyamatosan nyomon követni, mert csak így időzíthető a hatékony védekezés. A korábbi évek tapasztalatai alapján most is erős fertőzés várható, hiszen a mostani meleg idő kedvez a kukoricamoly tömeges szaporodásának.
Kevés az olyan napraforgó tábla, ahol ne alakult volna ki levéltetű fertőzés. Érdemes rendszeresen szemlézni a vetéseket, mert a fertőzés nagysága napról-napra változik. A napraforgó még szántóföldi géppel járható, így megoldható a védekezés, ami összeköthető a szárbetegségek elleni preventív kezeléssel. A száron különböző tünetekkel járó szklerotíniás, diaportés, fómás, makrofominás, alternáriás fertőzés megjelenése a mostani kezeléssel hetekre elodázható.
A burgonya sorzáródása megkezdődött. A különböző levéltetű fajok betelepedése folyamatos a táblákra. A közvetlen kár és a vírusfertőzés elkerülése érdekében most nem halasztható a védekezés. A sorok záródása előtt érdemes a burgonyavész és más levélfertőzöttséget előidéző kórokozó ellen is védekezni, mert később már nehezebb lesz. A tartósan párás mikroklíma egyébként is indokolja a védekezést.