Növényvédelmi előrejelzés

Még megvédhető a napraforgó, elkerülhető a burgonyavész

Agrofórum Online

A hetek óta tartó nyárias időjárás hatására minden növény fejlődése a megszokottnál jóval előrébb tart.

Szántóföldön ez azt eredményezte, hogy az őszi árpa jelenleg a késői tejesérés, viaszérés stádiumában, a korai búza pedig a tejesérés állapotában van. A napraforgó az egyenetlen növényállományt leszámítva 8-10 lombleveles, de szántóföldi permetező géppel még járható.

A növények levéltetű fertőzöttsége szántóföldön és kertészeti kultúrákban általánosnak mondható, ezért különösen fontos a rendszeres határszemle elvégzése. A helyzet naponta változó, alacsony fertőzésből akár 1-2 nap alatt erős fertőzés alakulhat ki.

A levéltetű fertőzés a kalászos kultúrákat sem kerüli el, mellette a levélfoltosságot előidéző kórokozók jelen vannak ugyan, de járványos fertőzéstől nem kell tartani. A kalászfuzáriózis ott okozhat gondot, ahol a nyári viharok ledöntötték a gabonát és állandóan magas a növényállomány páratartalma.

Hatékony védekezésre már nincs lehetőség, aratáskor célszerű az ilyen területekről származó magtételeket külön kezelni, nehogy az esetlegesen magas mikotoxin tartalom problémát okozhasson.

Az őszi káposztarepce fejlődése zavartalan. A késői levéltetű és lisztharmat fertőzés csak az elkésett hajtásokon okoz problémát, de emiatt nem érdemes elővenni a permetezőt. Jégveréses területeken figyeljük a becők egészségi állapotát, nehogy felerősödjön a sebzéseken keresztül fertőző kórokozók támadása.

A kukorica elérte az 5-10 leveles állapotot. A növények fejlettsége még táblán belül is igen heterogén. A napokban megkezdődött a kukoricamoly első nemzedékének a rajzása. A fény-és feromon csapdák most még ugyan kevés lepkét fognak, de a repülő lepkék száma napról- napra növekvő tendenciát mutat. A kártevő rajzását érdemes folyamatosan nyomon követni, mert csak így időzíthető a hatékony védekezés. A korábbi évek tapasztalatai alapján most is erős fertőzés várható, hiszen a mostani meleg idő kedvez a kukoricamoly tömeges szaporodásának.

Kevés az olyan napraforgó tábla, ahol ne alakult volna ki levéltetű fertőzés. Érdemes rendszeresen szemlézni a vetéseket, mert a fertőzés nagysága napról-napra változik. A napraforgó még szántóföldi géppel járható, így megoldható a védekezés, ami összeköthető a szárbetegségek elleni preventív kezeléssel. A száron különböző tünetekkel járó szklerotíniás, diaportés, fómás, makrofominás, alternáriás fertőzés megjelenése a mostani kezeléssel hetekre elodázható.

A burgonya sorzáródása megkezdődött. A különböző levéltetű fajok betelepedése folyamatos a táblákra. A közvetlen kár és a vírusfertőzés elkerülése érdekében most nem halasztható a védekezés. A sorok záródása előtt érdemes a burgonyavész és más levélfertőzöttséget előidéző kórokozó ellen is védekezni, mert később már nehezebb lesz. A tartósan párás mikroklíma egyébként is indokolja a védekezést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Minden évben nagy a kereslet a korai burgonya iránt!

2019. november 12. 04:36

Úgy tűnik, hogy a korai burgonya termesztői oldalról is egy ígéretes, gazdaságos vállalkozás, noha a szabadföldön és hajtatásban is csak előnövényként, korszerűtlen, kisebb légterű fóliák alatt termesztik.

Már kapható a hazai újburgonya

2019. május 13. 06:16

Már nagy mennyiségben megtalálható a piacokon és a boltokban is az itthon termesztett burgonya.

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420