Növényvédelmi előrejelzés

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

Agrofórum Online

A nyáriasan meleg, száraz időjárást az elmúlt napokban több alkalommal is kisebb-nagyobb záporok, zivatarok tarkították. Több körzetben jégeső is pusztított, most pedig az ország nagy részén esik az eső. Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.

Az őszi káposztarepce gyakorlatilag elvirágzott, virágot szórványosan csak a sokadrendű hajtásokon lehet látni. A többszöri védekezés nyomán jelentősen lecsökkent a repce becőormányos imágók létszáma, a mostani egyedsűrűség már nem indokolja az inszekticides beavatkozást. Jelenleg főként a becőt károsító betegségek megjelenését kell figyelni, amelyek még jelentősen befolyásolják a termés mennyiségét és minőségét. Ha a növények szárain, lombozatán már láthatóak a fóma, alternária, botrítisz, szklerotínia tünetei, akkor csapadékosabbra váltó időjárásban hamarosan megfertőzhetik a becőket is. Ha védekezésre kényszerülünk, figyeljünk az élelmezés egészségügyi várakozási időre a készítmények kiválasztásánál.

Gabonapoloska által szúrt búzakalász

Kalászos gabonáink közül az őszi árpa a virágzás végén, az őszi búza pedig a virágzás elején jár. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a kalászfuzáriózis betegség elleni védekezés fontosságát, különösen, ha csapadékosabb az időjárás. Az egyéb levélbetegségek, ott ahol eddig nem védekeztek, már a felső levélemeleteken fertőznek, így okoznak korai levélszáradást és kényszerérést a későbbiekben. A lárva alakban hámozgató vetésfehérítő mellett egyre több a gabonapoloska is, és már jelen vannak a gabonaszipolyok is. A gabonapoloska szúrása nyomán a kalász részleges vagy teljes kifehéredése tapasztalható, a szipolyok kártétele majd később válik veszélyessé, viaszérés idején.

Vetésfehérítő bogár kártétele búzában

Lucernásokban lezajlott az első kaszálás, most a második növedék sarjad. Több körzetben a lucernabogár jelentősebb levélkártételéről panaszkodtak, ami a termés minőségét alaposan lerontotta. A sarjadzó lucernán most lehetőség van a lombkártevők egyedsűrűségét lecsökkenteni a veszélyességi küszöbérték alá.

Lucernabogár kártétele

Csávázatlan és árvakelésű napraforgón megjelentek az első levéltetű kolóniák. A hajtáscsúcson található torzuló levelek látványa már messziről is jól észrevehető. Ha a fertőzött növények aránya eléri a 10%-ot, védekezzünk, mert a károsítás jelentős terméskieséssel fenyeget. A levéltetvek által kiválasztott mézharmat vonzó a mézelő méhek számára, ezért csak méhkímélő növényvédelmi technológiával védekezhetünk. Egyúttal elvégezhetjük az első gombaölő szeres kezelést is a napraforgón a szárbetegségek fellépésének megelőzése érdekében.

Levéltetű után kutató katica a napraforgón

Néhány talajfertőtlenítésben nem részesült kukorica vetésben sorra pusztulnak a növények drótféreg kártétel miatt. A további növénypusztulás csak bőséges permetlével elvégzett rovarölő szeres kezeléssel állítható meg. A következő növény vetésekor pedig szinte kötelezően talajlakó kártevő felvételezést kell végezni, a drótféreg fertőzöttség felmérése érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Terjed a drótféreg kártétel a napraforgó és kukorica kultúrákban

2019. június 4. 09:03

A kórokozók és kártevők számára kedvező időjárásban növényvédelmi teendő bőségesen akad.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25. 08:50

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.