Növényvédelmi előrejelzés

A meggy- és a cseresznyeterméseket a gyümölcsmonília tizedeli

Agrofórum Online

A cseresznye és a meggy számára rosszkor jött az eső, sok a felrepedt termés, ezeken a szemeken pedig megjelent a gyümölcsmonília.

A betegség által okozott veszteséget csak néhány napos várakozási idejű készítmények bevetésével lehet enyhíteni.

Bogyós gyümölcsű növényeinken megjelent a foltosszárnyú muslica, mely ellen a védekezési lehetőségek a néhány napos szedési forduló miatt igen korlátozottak. Folyamatos rajzása miatt nehéz a védekezés ellene, valamint kevés az engedélyezett készítmény.

Mind több zöld vándorpoloska telepszik be az érőfélben levő bogyókra, nincsenek jó hatással a termés ízére. Kifejlett imágó és különböző fejlődési fokozatú lárva egyaránt előfordul a növényeken.

Néhány hetes rajzás után a napokban már kikeltek az első selyemfényű puszpángmoly hernyók is. Azokon a buxus növényeken, ahol sok a hernyó, megtalálhatók a bokor belsejében és a külső leveleken egyaránt. A megrágott levél és az ürülékcsomó alapján könnyen felismerhető a kártevő. Ne késlekedjünk a védekezéssel, mert tragikus következménnyel járhat a növény számára. Ez most a nyári nemzedéke, melyet még egy követ majd az ősz elején.

A gyümölcsmolyok rajzása a korábbi időszaknak megfelelően továbbra is intenzív. A feromon csapdákkal fogott lepkék száma hetente eléri a 35-40 darabot, tehát 10-12 napos gyakorisággal rendszeresen permetezni kell. A helyes növényvédelmi gyakorlat megkívánja a szerek rotációját, elkerülendő a rezisztencia kialakulását.

A meleg idő miatt egyre több a takácsatka is. Fontos a felszaporodás megállítása, mert később egyre nehezebb a védekezés a takácsatkák ellen. Ebben az esetben talán még nagyobb jelentősége van az atkaölő készítmények váltogatásának  ̶  a nemzedékszám nagysága miatt  ̶ fokozott a rezisztencia veszélye.

A csapadékos, párás idő kedvező a különböző kórokozók számára is. A már említett gyümölcs monília mellett igen erős az almástermésű növényeken a varasodás és a lisztharmat fertőzés veszélye. A gyakori csapadék és a rendszeres éjszakai harmatképződés miatt a több órás nedvességborítás maximálisan megnövelte a levelek és a termés ismételt újrafertőzését. Csak folyamatos védekezéssel oldható meg az intenzíven növekvő lombozat a kórokozóktól. A termés egészsége érdekében folytatni kell a kalcium pótlását, így elkerülhető a foltosodás.

A folyamatosan fennálló baktériumos tűzelhalás fertőzési veszély elhárítására használjuk a nem perzselő tribázikus rézhidroxid gombaölő készítményeket, egészen a járványveszély elmúltáig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Bőven akad növényvédelmi tennivaló a gyümölcsösökben

2019. július 17. 05:36

Szeszélyes eloszlásban országszerte záporok, zivatarok alakultak ki, helyenként pedig jeget is hoztak a zivatarfelhők. Növényvédelmi téren bőven akad tennivaló.

Nagyon kitettek a gyümölcsösök a károsítóknak, kórokozóknak

2018. május 23. 08:03

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek a kertészeti kultúrákban, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is kedvező feltételeket teremtenek.

Már most megkezdhetjük a felkészülést a jövő évi növényvédelemre

2019. november 6. 16:09

Az őszi betakarítás kiváló lehetőség arra, hogy megismerjük a terület talajlakó kártevő fertőzöttségét, de hasznos támpont a felszedett termés egészségi állapota.

Erősödött a fekete cseresznye levéltetű fertőzése

2020. június 4. 04:36

A cseresznye fekete levéltetve újabb hajtásokon jelentkezett, így erősödött a fertőzés, a szívogatástól torzulnak a hajtásvégi levelek, a környező gyümölcsökön pedig megtelepedett a korompenész a mézharmat kiválasztás miatt.