Növényvédelmi előrejelzés

Meghatározó a mezei pocok fertőzöttség – védekezzünk ellenük!

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a kora őszi, csendes, időjárási frontoktól mentes időjárás. A sok napsütés és a csapadékmentes napok elősegítették a szántóföldi- és kertészeti növények érését és zavartalan betakarítását. Az őszi káposztarepce vetése mindenütt befejeződött, az esőt kapott táblákon folyamatos a kelés, bár messze nem mondható egyöntetűnek. A hűvösebb éjszakák több kártevő rajzását megállították vagy pedig lecsökkentették. a szárazabbra fordult időben elsősorban a kártevők támadására kell koncentrálni a növényvédelemben.

Az ország több, főként déli tájegységéből érkezett jelzések a mezei pocok erőteljes szaporodásáról szólnak. Az országos helyzetkép teljesen változó képet mutat, van ahol azonnali beavatkozást igénylő, másutt csupán szórványos, a védekezési küszöbértéket el nem érő a fertőzöttség. Az ellentmondásos helyzet ellenére érdemes minden olyan területet, melyet veszélyeztet a mezei pocok, ellenőrizni, nehogy később kártételi veszélyhelyzet alakuljon ki. Ebben az időszakban az évelő pillangós kultúrákat, valamint az elhanyagolt, ruderális területeket, árokpartokat kell felmérni, mert mindig ezekről a területekről kezdődik a mezei pocok betelepedése az őszi kalászos és repce vetések szegélyeibe.

Lucerna mezei pocok

Már érkeztek információk egy másik polifág kártevő, a vetési bagolylepke hernyója, a mocskospajor igen súlyos kártételéről kelő félben levő őszi káposztarepce vetésben. A kártevő ellen a vetőmagcsávázás mit sem ér, csak állomány permetezéssel gátolható meg a tarrágás.

Mocskospajor

Hírek érkeztek arról is, hogy deszikkált napraforgóból a gyapottok bagolylepke hernyója vándorolt át a szomszédos szikleveles repce vetésre, tetemes és látványos kárt okozva. A gyapottok bagolylepkénél maradva a kártevő rajzása lecsökkent, de vannak még csapdák, ahol a napi fogás még most is tömeges, tehát ezekben a körzetekben további kártételek várhatóak, főként a késői- és csemege kukorica állományokban, valamint több zöldségkultúrában. Már most látványosan sok a fertőzött fűszer- és étkezési paprika, valamint szabadföldi paradicsom bogyója.

Gyapottok bagolylepke hernyója repcén

A zöldítés céljából vetett keresztesvirágú növényeken, főként mustáron országszerte igen erős a repcedarázs álhernyó fertőzés és kártétel. Több helyen emiatt idő előtti betárcsázásra kényszerültek a földtulajdonosok, illetve földet bérlő gazdák.

A hűvösebb éjszakák miatt lecsökkent az ázsiai márványos poloskák egyedszáma, ugyanakkor még most is igen erőteljesen károsít a zöld vándorpoloska. A kártevő összes fejlődési fokozata megfigyelhető, gyakorlatilag az összes növénykultúrában, szántóföldtől a házi kertig mindenütt. Érkezett már jelzés a lakóhelyek irányába történő vonulásról is.

Zöld vándorpoloskák

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Kedvez az időjárás az őszi vetéseknek, azonban egyre intenzívebb a mezei pocok fertőzés

2018. október 9. 09:33

A korábbi kedvezően alacsony mezei pocok fertőzés erősödése figyelhető meg szinte minden tájegységben.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420