A májust eddig jellemző csapadékos periódustól szépen „kipendült” a határ. Most minden szép zöld, mintha sosem szenvedtek volna a növények a májusig tartó tavaszi aszálytól. A melegedésnek indult talajból már több tápanyagot képesek felvenni a növények, főként a kukorica, így már múlóban a sárga levélszín, viszont elég gyakran látni liluló növényfoltokat a táblák mélyebb fekvésű részein, ami a preemergens gyomirtó szerek gyökérzónába történő bemosódására utal.
Most javában tart a gyomosodó táblák állománykezelése, mert a kedvező nedvességviszonyok miatt egyöntetű a gyomnövények kelése. A gyomirtáson túlmenően bőségesen akad más növényvédelmi tennivaló is.
A tavaszi árpa területeken mind látványosabbá válnak a vetésfehérítő bogár lárvák okozta kifehéredő foltok. A kártétel nemcsak látványos, hanem veszélyes is a növények számára, mert elsősorban a felső leveleket és a zászlós levelet veszíti el, aminek következtében csökken a kalász tápanyag ellátottsága. 20 %-os levélfelület veszteség már komoly terméskieséssel jár. A vetésfehérítő lárva jelenlét a tavaszi árpa mellett az őszi búzára is jellemző, de most a virágzó növények látványa eltakarja a károsítás valós méreteit. A vetésfehérítő jelenlét mellett egyre aktívabbá válnak a gabonaszipolyok, azok közül is az osztrák szipolyra hívták fel a figyelmet a növényorvos kollégák. Már sok a kalászokon szívogató mór- és csőrös szipolypoloska is, amit jól jeleznek a szaporodó „borzas” kalászok, amik a szívogatás következményei.
A fénycsapdákban a déli országrészben megjelentek az első kukoricamoly hímlepkék, melyeket hamarosan követnek a nőstény egyedek is. A kukorica viszonylag fejletlen állapota ellenére már most érdemes kihelyezni mindenütt a feromon csapdákat is a rajzásdinamika figyelemmel kísérése érdekében.
Aránylag sok pattanóbogár jelenik meg a csapdákban és a virágzásnak indult növényeken, ami a kedvező talajnedvességi viszonyok miatt bőséges peterakásra és későbbi drótféreg kártétel kialakulására utal.
A hosszasan hideg idő után ismét aktivizálódtak a zöld- és ázsiai márványos poloskák. Jelenlétük mellett megkezdődik tojásrakásuk is kedvenc tápnövényeikre, melyből bőségesen áll rendelkezésre szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt.
Több bagolylepke faj is folyamatosan megjelenik a fény- és feromon csapdákban. Egyedszámuk most még nem mondható tömegesnek, de figyelmeztet a kártételi veszélyre lomb- és talajszinten egyaránt, a károsító bagolylepke fajtól függően.
Megjelentek az amerikai fehér szövőlepke első egyedei, tehát figyelni kell a tápnövényként szolgáló fákon a hernyófészkek kialakulását.