Növényvédelmi előrejelzés

A molytetvek tömegszaporodásának időszaka van

Agrofórum Online

A tartósan meleg, nyarat idéző időjárás felgyorsította minden kertészeti növény fejlődését. A növények zöme most 2-3 hetes előnyben vannak a korábbi években megszokotthoz képest.

A leglátványosabb talán a szőlő fejlődése, ahol a korai érésű Csabagyöngye fajtán a bogyó már a Tokaj- borvidéken is borsószem nagyságú. A tavasz óta tartó szokatlan időjárás következtében a cseresznye– és meggyfákon nagyon egyenetlen az érés, van a gyümölcsök között már érő és van, amelyik még fejletlen zöld gyümölcs. A meleg és párás időjárásban jelenleg a kártevők és kórokozók többsége megtalálja életfeltételeit. A jégveréssel sújtott növényeknél a sebzéseken keresztül fertőző kórokozók jelentenek különösen nagy veszélyt.

A korábban már károsító rovarok mellett a napokban tömeges fertőzést okozó molytetvek látványos tömegszaporodásának lehettünk tanúi. A kártevő most elsősorban a káposztaféléken okoz fertőzést, de mellette más zöldségféléken is megfigyelhető. Házi kertekben különösen nehéz a hatékony védelem, mert a növények egy része már szedhető állapotban van, és nehéz betartani az élelmezés egészségügyi várakozási időt.

SONY DSC

A molytetvek mellett megkezdte rajzását a selyemfényű puszpángmoly nyári nemzedéke. A kártevő lepkéiből egyelőre még csak néhányat fognak a feromon csapdák, de a rendszeres megfigyelés az alapja a védekezés helyes időpontban történő végzésének.

A szőlő rendkívül gyors növekedése előhozta a sárgulással járó mikroelem hiány tüneteket, ezért a következő permetezések során adagoljunk a permetlébe zöldítő levéltrágyát is. Időszerű a hajtásválogatás és a zöldmunkák elvégzése, mert ezzel szellősebbé tesszük a lombozatot, megkönnyítve a permetlé bejutását a levelek közé illetve a fürtökre.

A feketerothadás levéltünete

Az amerikai szőlőkabóca fejlettsége elérte az L3-as lárvastádiumot, ezért ahol fertőz, védekezni kell, nehogy megfertőzze az egészséges szőlőtőkéket az aranyszínű sárgulás fitoplazma kórokozójával. A tarka szőlőmoly most szünetelteti rajzását, de a hernyók jelen vannak a fürtökben. A Duna-Tisza közén rágja a szőlő leveleit a zöld cserebogár, ezért ott védekezni kell. A lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkerothadás mellett már megfigyelhetők a feketerothadás tünetei a leveleken, tehát kombinált védekezéssel tartható kordában a fertőzés. A reális veszélyt jelzi, hogy a szőlőperonoszpóra inkubációs ideje most csak 6 nap.

Gyümölcsmolyok közül változatlan intenzitással rajzik az almamoly, a barackmoly, a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly, ezért minden permetezés során rovarölő készítményt is kell a permetlébe tenni, ha molymentes gyümölcsöt szeretnénk előállítani.

A körte levélbolha most L1-es lárvastádiumban van, jó hatékonysággal gyéríthető.

A varasodás és a lisztharmat fertőzés klimatikus feltételei egyaránt fennállnak, tehát védekezni kell az almástermésű ültetvényekben. Most szisztemikus és kontakt készítmények együttes használata a célszerű, és a rezisztencia elkerülése érdekében váltogassuk a szereket. Már indokolt a kalcium levéltrágya adagolása is a feketefoltosság megelőzése érdekében, melyet évente legalább 5-6 alkalommal végezzünk el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Katasztrofális mértékű idén a nyugati dió buroklégy kártétele

2019. október 2. 10:29

A legfrissebb információk szerint rendszeres, a kártevő rajzási dinamikájához igazított, többszöri védekezéssel jelentősen csökkenthető az idén katasztrofális mértékű nyugati dió buroklégy kártétel.

Hamarosan várható a levéltetvek, atkák, vértetvek, körtelevélbolhák megjelenése

2020. március 18. 14:09

A még nem virágzó ültetvényekben, házi kertekben még van lehetőség a tavaszi lemosó permetezések pótlására. Hamarosan várható az áttelelő levéltetvek, az atkák, vértetvek, körtelevélbolhák megjelenése, ellenük még az olajos-kénes lemosás hatékony megoldás.

Növényvédelmi előrejelzés: a hőség a kártevőknek kedvez

2018. augusztus 8. 06:21

A sok évre visszatekintő meteorológiai statisztikák alapján a július a legmelegebb hónap. Erre cáfolt rá az augusztus első dekádjára jellemző hőséghullám. A nappali legmagasabb hőmérséklet az utóbbi napokban 30 0C- alatt ritkán járt, az éjszaka pedig nem csökkent 20 0C alá. A hőséget csak ritkán enyhítették záporok, zivatarok.

Selyemfényű puszpángmoly: aktívak, idén még két nemzedékre lehet számítani

2019. március 20. 04:36

Néhány korai virágzású gyümölcsféle, így a mandula és a korai kajszi fajták már virulnak, de néhány kertészeti károsító is előjött telelőhelyéről.