Növényvédelmi előrejelzés

Nagyon magas a kukoricamoly fertőzőttség

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak időjárását a csendes, nyugodt, évszakhoz képest kissé melegebb idő jellemezte. A körülmények kedveztek az aktuális betakarítási munkáknak és az őszi talaj előkészítésnek.

A korábbi esőzések hatására az őszi káposztarepce túlnyomó többsége kikelt, helyenként már most elérte a 4-6 lombleveles állapotot. A napraforgó aratása gyakorlatilag befejeződött, a táblákon a szárzúzás folyik, illetve a vetőágy készítés őszi kalászos gabonák számára. A kukorica nedvességtartalma rohamosan csökken, több helyen megkezdődött az aratás, másutt a szemnedvesség csökkenésére várnak.

A meleg nyár és a kellemes ősz hatására országszerte magas a kukoricamoly fertőzöttség. A kártevő lepkéi ugyan már nem repülnek, de a növények hernyófertőzöttsége magasnak mondható, nem ritkaság a szárankénti 2-3 hernyó sem. Alaposan megnőtt a kukorica szártörés veszélye a kártétel nyomán, ezért az ilyen magas fertőzöttségű táblákat a betakarítás során célszerű előbbre sorolni.

Csökkenő ütemben, de még rajzik a gyapottok bagolylepke, a heti fogás csupán 2-5 db. A kukoricát már nem látogatja, inkább a paprikát, paradicsomot, másodvetésű zöldbabot. Sajnos jelentős az idei kár ezekben a zöldségfélékben is. A kukorica csővégeken okozott kár nyomán egyelőre kicsi a fuzáriumos csőpenész fertőzés, de az alacsony megbetegedés elsősorban a száraz időnek köszönhető.

A káros szomszédság hatása máris érezhető az őszi káposztarepce táblák környezetében. A repcebolha imágók folyamatosan vándorolnak át a friss vetésekre az árvakelésekről, illetve a zöldítés gyanánt vetett területekről. Különösen ott veszélyes a helyzet, ahol nincs csávázva az elvetett vetőmag.

A bolhafélék mellett jelentős a repcedarázs fertőzés veszélye. A párzó repcedarázs imágók számára a jelenlegi időjárás igen kedvező. A folyamatos tojásrakás mellett már néhány tájegységben most is megfigyelhetőek az L1-es fejlettségű álhernyók. A repcedarázs mellett helyenként a káposztalégy lárváinak kártétele is megfigyelhető. A káposztalégy fertőzés elsősorban a csávázatlanul elvetett területeket érinti, de itt már a rovarölő szeres állományvédelem sem segít.

Lucernásokban lezajlott az idei utolsó kaszálás. Kártevők, betegségek nem okoztak terméskiesést, csupán a mezei pocok általános jelenléte figyelhető meg, igaz a létszám nem közelíti meg a veszélyességi küszöbértéket jelentő 2 db/ 100 m2-t. Ennek ellenére célszerű az egyedsűrűség rendszeres ellenőrzése az időbeni beavatkozás érdekében.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Megkezdődött az őszi káposztarepce vetése - gyülekeznek a kártevők

2019. szeptember 2. 10:26

A repce vetésével párhuzamosan az eddig gondozatlan árvakeléseken, illetve a most virágzó, zöldítési céllal elvetett mustár, olajretek állományokon tömegesen gyülekeznek és táplálkoznak a repce rágókártevői.

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.

Itt az ideje az első adag fejtrágya kiszórásának!

2020. február 12. 05:33

A kora tavaszi fejtrágyázás halaszthatatlan megkezdése mellett fel kell hívni a figyelmet a növényvédelmi problémákra is.

Már biztos a terméskiesés a csapadékhiány miatt

2019. május 4. 06:38

A 100 millimétert sem elérő 4 havi csapadék és a téli csapadékhiány miatt már biztosra vehető a tetemes terméskiesés, szántóföldön és kertészetekben egyaránt. Május elején talán kicsit több jut az égi áldásból.