Növényvédelmi előrejelzés

Napokon belül megjelenhetnek a vetésfehérítő bogarak

Agrofórum Online

Az idei esztendő első két hónapjának időjárása csapadék szempontjából kísértetiesen hasonlít 2019-es év januárjára és februárjára. Akkor és most is csapadékban szegényesen telt el az első két hónap, így most az eddig lehullott eső (mert hó nemigen fordult elő), eső miatt már-már szárazság körvonalazódott ki. Március első napjai csapadékkal indultak, így elhárult a közvetlen veszély és reméljük a csapadékban gazdag folytatást.

Már az eddigi esők is rengeteget pendítettek az őszi káposztarepce és a kalászos gabonák állapotán, amibe az optimális nedvesség ellátottság mellett a sokéves átlagot meghaladó átlaghőmérséklet is közrejátszott. A talajok felső 5 centiméteres mélységében a hőmérséklet jelenleg már elérte a 8 Celsius fokot, így a rendelkezésre álló tápanyag felvételnek nincs akadálya.

A kalászos gabonák erőteljesen bokrosodnak, még azok az állományok is szebbik képüket mutatják, melyek gyengébb állapotban futottak neki a télnek. Az őszi káposztarepce fejlődésében fokozatosan túlnő a téli, kifakult leveleken, friss lombot hoz és startra készen áll a szárba induláshoz.

Akadt gazdálkodó, aki már a szárazabb napokon elővette a simítót és elkezdte a szántott területeken az első talajműveletet, de ez a tevékenység még korainak mondható, mert a felszín alatt még kissé nyers a talaj a simítózáshoz, nem szabad elkapkodni, mert többet árt a koraiság, mint használ. Ezért jobb, ha az őszi szántást még azzal egy menetben el is munkálják.

Megspórolható a külön munkamenet, kisebb a talaj téli párolgása, ami a leghidegebb napokon is bekövetkezik. A tavaszi felmelegedés hatására a gyomnövények kelése hamarabb bekövetkezik, a kikelt gyomokat pedig a vetőágy előkészítéssel ki tudjuk irtani.

Az állandósuló tavaszias idő már a repce szárormányosokat hetekkel ezelőtt előcsalogatta, az első tojásokat pedig le is rakta. Ez a folyamat a napokban fel fog gyorsulni, tehát fokozottan figyelni kell a csapdákat a létszámviszonyok ellenőrzése érdekében, valamint az optimális védekezési időpont megállapításához.

A klórpirifosz és klórpirifosz-metil rovarölő szer hatóanyagok 2020 április közepén esedékes betiltásával tovább szűkül a rendelkezésre álló készítmények köre, így jobban oda kell figyelni a helyes időzítésre.

A melegebb napok a vetésfehérítő bogarak első példányait is hamarosan rajzásra készteti. Most a kártevő még a táblaszéli fasorok avarjában várakozik, de mivel imágó alakban telelt, már csak napok kérdése, hogy megjelenjen az őszi kalászos vetéseken, elsősorban a táblaszegélyeken. A létszám felmérésére most a fűhálózás a legalkalmasabb, ezzel állapíthatjuk meg a táblaszélek fertőzöttségét.

Nem alszik már a gabonafutrinka lárvája, a csócsárló sem, ez a kártevő a monokultúrában termesztett gabonafélék kártevője, ezért elsősorban itt kell figyelni kártételét. A jellegzetes rágásnyomok, a „csócsálás” könnyen felismerhetővé teszi jelenlétét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Eladói fölény az agrárpiacokon

2020. június 10. 08:02

Nem volt jó kereskedési nap a párizsi árutőzsdén sem. A malmi búza, a takarmánybúza és a kukorica ára is csökkent a következő határidőre, miközben a repce ára nem változott.

Több mint 8 százalékkal drágult múlt héten a kukorica

2020. július 6. 12:02

Párizsban a malmi búza ára 6,5 euróval a tonnánkénti 182,75 euró/tonnás értékig emelkedett öt nap alatt, ami 3,7 százalékos plusznak felel meg.

Jó terméshozamokat értek el idén a gazdálkodók

2019. október 10. 08:11

A 3 tonna körüli napraforgóátlag világszinten is rekord, kukoricából ugyanakkor a tavaszi szárazság miatt a várakozásokhoz képest hektáronként 1-1,5 tonnával kevesebb termett.

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.