Növényvédelmi előrejelzés

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

Agrofórum Online

Az elmúlt héten tovább folytatódott a késő nyarat idéző, a megszokottól jóval melegebb időjárás. Eső továbbra sem hullott, így a talajok teljesen kiszáradtak, a még kint lévő növényeken napközben a lankadás jelei mutatkoznak. Az országos nedvességhiány alól csupán a Dunántúl déli része kivétel, ahová a hónap folyamán kiadós csapadék jutott. Semmi sem gátolta a kukorica betakarítását, így novemberre már alig jut aratnivaló. Az őszi talajmunkákat, azok közül is leginkább az őszi mélyszántást hátráltatja a kiszáradt talaj.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa fejlettsége jónak mondható, a korábbi egyenetlen növekedés már kevésbé látható rajta. Most a fő problémát az utána vetett búzák lassú kelése okozza, a teljesen kiszáradt talajokon a foltos és hiányos kelés a jellemző az ország legtöbb tájegységében. Remélhetőleg egy közeli eső segít a további fejlődésben még a tél beállta előtt, bár gyakori eset, hogy a téli hótakaró alatt – már amennyiben lesz hó – kel ki a kenyérnekvaló. Minden esetre az lenne az ideális, ha még az ősz folyamán bekövetkezne a búza bokrosodása.

A meleg ősz hatására jelentősen megerősödött a gabonák levéltetű és kabóca fertőzöttsége. A szárnyas levéltetű alakok mellett már általánosnak mondható a kis levéltetű kolóniák jelenléte az árpa és búza vetésekben. Ha tovább folytatódik a kártevők számára kedvező időjárás, akkor a levéltetvekkel és kabócákkal behurcolt gabonavírusok járványszerű terjedésére lehet felkészülni. Az őszi gabonákon legszembetűnőbben az árpa sárga törpülés vírusa figyelhető meg, de a különböző vírusok többféle kombinációját mutatják ki a virológiai tesztek. Jelentős fertőzés esetén – 10%-os szint felett – érdemes megfontolni a vírusvektorok elleni védekezés elrendelését.

Árpa sárga törpülés vírus

A levéltetvek általános elterjedése jellemző az őszi káposztarepce vetésekre is. Az utóbbi évek kutatásai derítettek fényt arra, hogy a vírusfertőzött repce esetében jelentősnek mondható terméscsökkenéssel kell számolni. A jelenlegi nemesítési irányokban ezért fokozott hangsúllyal szerepel a vírusrezisztencia. Addig is azonban marad a levéltetvek elleni kémiai védekezés.

Vírusfertőzött repce

Növényorvos kollégák fotói bizonyítják, hogy az őszi nyár hatására több térségben felerősödött a repce káposztalégy fertőzöttsége. A beteg növényeket már semmi sem menti meg a pusztulástól, legfeljebb egy tapasztalattal lettünk gazdagabbak.

Fejlett őszi repce

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Hamarosan befejeződik az aratás Békés megyében

2019. október 29. 08:47

A kukorica és a napraforgó termésátlaga a vártnál jobb lett, az őszi búzát és a repcét termesztők azonban nagyon kedvezőtlen évet zártak.

KWS repcevetőmag: Így kezdődik egy nyereséges gazdálkodás!

2019. július 1. 05:47

Ismerje meg a KWS repcevetőmag kínálatát és rendelje meg most kedvezményes előszezoni áron!

Fiatal repcetermesztők az ország különböző részeiről

2018. május 8. 10:18

Ezúttal nem saját tapasztalataimat osztom meg az olvasóval, hanem három rátermett magyar fiatal gazdát faggatok a repce termesztéséről, saját tapasztalataikról.

Orosz és ukrán búzát venne Algéria

2020. szeptember 19. 09:34

A párizsi árutőzsdén a vevők uralták a kereskedést, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza is drágult.