Növényvédelmi előrejelzés

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

Agrofórum Online

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

A bogarak párzásuk és érési táplálkozásuk után hamarosan megkezdik tojásrakásukat. Az első védekezéssel érdemes ezt megelőzni. Ha az időjárás csapadékosabbra fordulna, gondoljunk a burgonya lombozatát veszélyeztető kórokozókra.

Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái. A meleg és párás időjárás hajlamosító tényező erre. Kertészeti kultúrákban a legtöbb ilyen jellegű fertőzés most az almásokat, a szilvát, a cseresznyét és a meggyet érinti. A hajtáscsúcsok kanalasodnak, torzulnak a szívogatás következtében, az alattuk levő levelekre rácsorog a kiválasztott mézharmat, mely rövid időn belül korompenészes lesz. A levéltetvek a szívogatás okozta károkon túlmenően vírusvektorként átviszik a beteg fákról a fertőzést az egészségesekre, ezzel is kárt okozva.

A szőlő fejlődésében a megszokotthoz viszonyítva jóval előrébb jár. A dús lombozatot már nemcsak a szőlőlisztharmat, hanem a peronoszpóra és a szürkepenészes rothadás is képes megfertőzni, ezért együttesen védekezzünk, különösen, ha csapadékosabbra fordulna az időjárás. A tarka szőlőmoly első egyedeit már hetek óta fogják a feromon csapdák. Az első hernyók kelése megkezdődött, ezért figyeljük a szőlőfürtök környékét, mert a fürt károsítása mellett a rágás okozta sebek is veszélyesek lehetnek.

Csonthéjas gyümölcsfáinkon a moníliás fertőzés már nem okoz újabb megbetegedést, helyette a sztigminás levéllikasztó betegségre, a kajszi gnomóniára, valamint a blumeriellás levélfoltosságra kell figyelni. Az intenzív hajtásnövekedés miatt csapadékos időben rövidebb permetezési fordulóval kell számolni.

A korai meggy és cseresznyefákon már zsendülő termést látható. A cseresznyelégy és a keleti cseresznyelégy most ezeket a gyümölcsöket veszélyezteti, de a később érő fajták is hamarosan veszélyben lesznek. Rendszeresen figyeljük a fák felső ágaira kihelyezett sárga fogólapokat, hogy mennyi cseresznyelegyet fognak.

A házi meztelen csigák és a spanyolcsigák egyre nagyobb kárt okoznak számukra kedvenc táplálékul szolgáló növényeinkben. Az első károk felfedezésekor azonnal védekezzünk a számunkra bevált módszerek valamelyikével.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

A szőlőlevelek és szerepük a szőlőtermesztésben

2018. október 18. 02:49

A jó szőlősgazda igyekszik kialakítani a fajta igényeihez a művelés- és metszésmódot, gondoskodik a szükséges tápanyagokról, s mindezt levélanalízissel ellenőrzi. A fitotechnikával, ezen belül a zöldmunkákkal termőegyensúlyt alakít ki a hajtások és a fürtök között.

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?

Inváziós kártevők: a pettyesszárnyú muslica

2019. március 22. 05:36

A földrészek közötti személy- és áruforgalom ugrásszerű növekedése következtében folyamatosan telepednek meg korábban nem ismert idegenhonos károsítók Európában, újabb és újabb kihívást jelentve a növényvédelmi szakemberek számára.