Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Fellélegezhet a növényvédős szakember, de szabadságra még ne engedjük el

Agrofórum Online

Előre tekintve továbbra is a változékonyság jellemzi időjárásunkat, várható kisebb eső, visszaeső hőmérséklet, de tendenciájában újra a felmelegedés lesz a meghatározó.

Nyár van, nyár! Ez (majdnem) mindenkinek jó. Különösen a nyaralóknak, akik a napsütést, a meleget és a vízpartot élvezik. Jó a diákoknak, akik hosszú szünetet kaptak. Jó a termelőknek, akik az aratással biztos helyre viszik a termést, s örülhetnek az egész évi munka eredményének.

AGROFÓRUM IDŐJÁRÁS ELŐREJELZÉS >>>

Az elmúlt hét kissé változékony időjárást hozott, voltak forró napok, de jött eső is, s azt követően kicsit visszaesett a hőmérséklet.

Előre tekintve továbbra is a változékonyság jellemzi időjárásunkat, várható kisebb eső, visszaeső hőmérséklet, de tendenciájában újra a felmelegedés lesz a meghatározó. Most az OMSZ július 11-étől jelez ismét hőségnapokat. A növények is alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez, van, amelyik vastagabb bőrszövetet fejleszt, van, amelyik viaszréteggel védekezik a párolgás ellen, míg mások a sztómáikat zárják. Ezek a változások elsődlegesen a párologtatás csökkentését szolgálják, de egyúttal támogatják a növény saját, károsítók elleni védekező rendszerét is.


Körte levélbolha különböző fejlődési alakjai

A határt járva aranysárga, ringó őszi búza táblákat, élénkzöld kukoricát és virágzó napraforgót láthatunk, amely táblaszinten megtekintve csodálatos látvány. A növényvédelmi helyzetet vizsgálva örömmel állapíthatjuk meg, hogy csökken a fertőzési nyomás, csökken a károsítók aktivitása. Fellélegezhet a növényvédős szakember, de azért szabadságra még ne engedjük el. Jól halad az aratás, egyelőre kedvez az időjárás e nagy munka elvégzésének. Sok helyen az arató gépeket követik a szalmabálázók, majd a tarlóhántást is elvégzik.

A kukorica állományok gyorsan fejlődtek, általában elérték a 2 m körüli magasságot, egészségesek, zöldek. Fejlődési állapotát tekintve elérte a címerhányás állapotot, általában a csőkezdemények (bajusz) is megjelent. Újdonság az amerikai kukoricabogár imágóinak megjelenése, betelepedése a táblákba. Egyelőre a fertőzöttség szintje nem éri a károsítási küszöbértéket, tehát a védekezés ellene még nem indokolt, de a megfigyelése, követése mindenképpen szükséges.

A napraforgó állományok általánosan virágoznak, ez a méhek folyamatos gyűjtését is jelenti – vigyázzunk rájuk! Ideje elvégezni a 2. gombaölő szeres kezelést, főképpen a szártő betegségek ellen, de itt már gondolni kell a tányérbetegségek megelőzésére is. Ha eddig elmaradt, akkor most tegyünk bórtartalmú lombtrágyát is a permetlébe. A bórnak többszörös kedvező hatása van, javítja a növény vitalitását – gyomelnyomó képesség, javítja a kaszatok kötődését, fejlődését – termés mennyisége, javítja az olajtartalmat.

A burgonyában lejátszódott az első fitoftórás fertőzési hullám. Az időben elvégzett védekezések sikeresen megvédték az állományokat, nem robbant a betegség. Ott, ahol nem védekeztek, vagy a kezelés elégtelennek bizonyult, súlyos károkat szenvedett az állomány, mára már gyakorlatilag lombját vesztette. Továbbra is figyelni kell a táblákat, illetve a helyi időjárás alakulását, s a kezeléseket ezek ismeretében kell időzíteni.

Paradicsom állományokban hasonló a helyzet, bár a fertőzés mértéke alacsonyabb szinten maradt. A levelek öregedésével megjelentek az alternária első tünetei.


Bibepont felől támadt a monília, mostanra már a fél gyümölcs megrothadt

A hagyma állományokban szürkepenész fellépésére hajlamosító körülmények voltak eddig, éppen ezért a betakarítás előtt időben el kell végezni a preventív kezeléseket.

Paprikában a baktériumos levélfoltosság és levélhullás már korábban megjelent. Az elvégzett kezelések megállították a betegség terjedését, s a kialakuló szárazabb környezet nem kedvez a kórokozónak. Ennek ellenére továbbra is figyelni kell a növényeket, illetve csapadék esetén időzített kezeléssel megelőzni az újabb fertőzési hullámot.

Az almásokban még mindig gondot okoz a lisztharmat fertőzése, a védekezéseket folytatni kell. A varasodás tekintetében csökkent a fertőzési nyomás. Ez egyrészt a gyümölcs növekedésének köszönhető – kinő az érzékeny fenológiai állapotból, de ebbe az irányba mutat az időjárás alakulása is (forró nappalok, kevesebb csapadék, rövidebb ideig nedvesség a felületen). Ez nem teszi lehetővé a védekezésekkel való teljes leállást, de megfelelő védelmet lehet elérni a kontakt készítmények használatával is.

Továbbra is szaporodik, terjed a vértetű az almásokban, elsősorban az intenzív művelésű ültetvényekben (alany, öntözés, intenzív növényvédelem). Több helyen megfigyelték a vértetű-fürkész felszaporodását, ami mindenképpen örvendetes, segítségünkre lesz. Az almamoly rajzása ismét emelkedik. Ismeretes, hogy a nemzedékek elmosódnak a hektikus rajzásgörbén, így érdemes hosszú hatástartamú készítményt bevetni ellene.

Az északi országrészen elkezdődött az almalevél-aknázómoly rajzása, nagy számban repül a kártevő. A lomb védelme érdekében érdemes egy kezelést elvégezni ellene is, bár ezt kiválthatja az almamoly elleni permetezés, főleg akkor, ha az időzítés találkozik. Figyelni kell az atkák felszaporodására is, a folyamat kezdetén ajánlott megfékezni a kártevőt.

A körtésekben a körte-levélbolha okoz gondot. Gyakorlatilag vegyes populációt lehet találni, de a lerakott tojások az újabb nemzedék károsítására figyelmeztetnek.


Korompenész jelzi a körte-levélbolha kártételét

A csonthéjasok esetében a szüret az aktuális munka, bár ez nem egyszeri, rövid távú feladat, hiszen a kajszi, de különösen az őszibarack egész érési sort biztosít fajtaválasztékával. Továbbra is figyelni kell a gyümölcsöt megtámadó moníliára, s arra hajlamosító körülmények esetén rövid várakozási idejű termékkel még be lehet avatkozni.

Cseresznye- és meggyfákon terjed a blumeriellás levélfoltosság, még mindig érdemes védekezéssel leállítani a fertőzési folyamatot, s ezzel megelőzni a hosszabb távú kárt.

Úgy tűnik, hogy ebben a tenyészidőszakban a szőlővel kell a legtöbbet foglalkozni. A fejlődés menetében nincs lényeges különbség az ország déli (pl. Villányi Borvidék) és az északi tájai (pl. Tokaj-hegyaljai Borvidék) között, napjainkban mindkét térségben a fürtzáródást megelőző állapotot találunk. A betegségek fellépésében is hasonlóságokat lehet megfigyelni, talán a fertőzés mértékében van eltérés.


Blumeriella tünete. A levél méretéből lehet következtetni, hogy a fertőzés jóval korábban történt meg

Tokaj-hegyalján nincs járványveszély, a lisztharmat megjelent bogyón is, de a fertőzés mértéke alacsony. Peronoszpórát csak elvétve észleltek levélen. A filoxéra levéllakó alakja megjelent az alany telepeken és néhány nemes tőkén is. Délen a lisztharmat erőteljes fertőzése észlelhető a fürtön, de a levélen is terjed. A peronoszpóra tünete itt is inkább leveleken található, valószínűleg a fürtök már kinőttek a betegség alól. Az esetleges fertőzés már a bogyókat egyedileg károsíthatja.

Az időjárás előrejelzés alapján feltételezhetjük a lisztharmat számára kedvező környezeti állapot kialakulását a következő időszakban is, tehát a gomba újabb fertőzésére, a betegség terjedésére lehet számítani. A fürtök még kb. 2 hétig fokozottan érzékenyek még a kórokozó fertőzésére, azt követően kevésbé tud megtelepedni az a bogyó felszínén. Addig javasolt a felszívódó + kontakt kombinációk valamelyikét alkalmazni a tőkék védelmére.

A peronoszpóra már kevésbé tudja a fürtöt támadni, ebben az esetben a lomvédelemre kell törekednünk. Tekintettel arra, hogy a növény a fürtzáródás fenológiai állapothoz közelít, meg kell fontolni a folpet hatóanyag használatát, ami a peronoszpóra és szürkepenész ellen is védelmet nyújt, s a kijuttatásra ez a fejlődési állapot javasolt.


Fitoftóra padlizsánon

Még egy információ a kiskertek, díszkertek tulajdonosainak: a selyemakác most virágzik, gyönyörűek és illatosak a fák különleges virágaikkal. Ugyanakkor a levélbolha nagyon felszaporodott a lombozaton, ami mézharmat kiválasztásával és annak „csurgásával” jár.

Védekezési elvek:

A korábbi anyagokban szinte mindenre kitértünk, azokat ismételgetni nem akarom. A burgonyában és paradicsomban az alternária ellen nem kell (és nem is lehet) speciális készítményeket keresni, a fitoftóra ellen használatos termékek az alternária megjelenését, terjedését is fékezik.

Hagymában az azoxistrobin+ciproconazol (Amistar Xtra) javasolt szürkepenész ellen, a fejek kb. 50 %-os fejlettségénél, míg a betakarításhoz közeledve inkább a folpet hatóanyagú (tipikusan Folpan 80 WDG) vagy a fludioxonil+ciprodinil kombinációt (Switch 62,5 WG) vehetjük elő.

Almában többször emlegettük a vértetű terjedését, s a rendelkezésre álló készítmények szerény választékát. Itt kell megemlíteni a klotianidin hatóanyagú Apacs készítményt, amelyet bevethetünk e kártevő ellen is.


Sztigmina tünete (levéllikacsosodás) őszibarackon

Hasonló a helyzet a körte-levélbolhával, itt a gyorsan kialakított rezisztencia a legnagyobb gond, tehát tudatosan törekedni kell a rezisztencia megelőzésére. Ennek egyik módja a használatos hatóanyagok váltogatása, s ebbe a gyakorlatba illeszthető be az Apacs készítmény.

Még egy gondolat a szőlő védelméhez: zöldmunka és bőséges permetlé mennyiség, jó fedés. Ezek a vezérlő elvek a lisztharmat elleni sikeres védekezés technikai oldalához.

A dísznövények védelmének speciális nehézségét az adja, hogy azokban nincs, vagy nagyon kevés az engedélyezett termék. Selyemakácra sincs javaslat az engedélyezett készítmények listáján, de a „dísznövények” megnevezés segítségünkre lehet, pl. a Mospilan 20 SP. Ezzel sikeresen megszabadíthatjuk fáinkat a kártevőtől.

Kertdoktor

(Agrofórum Online)

Tisztelt Olvasó!

Bizonyára már észrevette, tapasztalta, hogy Agrofórum Online májustól új szolgáltatással, a „Kertdoktor” rovattal tájékoztatja az aktuális növényvédelmi helyzet iránt érdeklődő olvasókat.

Megtekintem a KERTDOKTOR növényvédelmi előrejelzés rovatát >>>

Amint azt a népes olvasótábor folyamatosan tapasztalja, a nyomtatott Agrofórum szaklapban rendszeresen mély szakmai tartalmat hordozó, a tudomány és a termelés új eredményeit bemutató cikkek jelennek meg. Ugyanakkor a kiadvány a havi megjelenés miatt nem tud naprakész információkat szolgáltatni az aktuális növényvédelmi helyzetről, tennivalókról. Új rovatunk ezt vállalja fel.

Természetesen itt is vannak korlátok, az országos kitekintés csak nagy vonalakban valósítható meg, a friss információkat is csak az adott térségi összefüggésben lehet frissnek elfogadni, s a termesztett kultúrák teljes körét állandóan lefedni szinte lehetetlen.

Mindezek ellenére igyekszünk rendszeres közzététellel a tendenciákra, várható eseményekre, veszélyekre felhívni a figyelmet, s ezek mellé egy nagyon rövid védekezési útmutatót is adni. Ez utóbbi nem helyettesíti a helyszínre adaptált, minden aktuális körülményt elemző védekezési technológiát. Ezért, ha szükséges, kérjük, támaszkodjanak a helyi növényvédelmi szakemberre.

Reméljük, új kezdeményezésünk sokaknak hasznos lesz, és elnyeri tetszésüket. Amennyiben így lesz, alkalmazzák az itt olvasható növényvédelmi előrejelzést.

Ha észrevételük, javaslatuk van a rovat tartalmi és formai jobbítására, kérjük, jelezzék felénk a kertdoktor@dev.agroforum.hu címen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A molytetvek tömegszaporodásának időszaka van

2018. május 31. 04:30

A tartósan meleg, nyarat idéző időjárás felgyorsította minden kertészeti növény fejlődését. A növények zöme most 2-3 hetes előnyben vannak a korábbi években megszokotthoz képest.

Növényvédelmi előrejelzés: Megjelent az amerikai kukoricabogár, napraforgón az alternáriás levélfoltosság

2017. július 5. 11:05

Sokat vártunk erre a néhány csapadékos napra. Szinte az ország minden tájegységében esett eső, s ez sokat javított a kialakuló aszályos helyzeten.

Növényvédelmi előrejelzés: A kártevők lelassultak, de a melegedéssel újra támadnak

2017. május 10. 21:40

A májusi eső szükséges, sokszor, sok kell belőle, és jótékony hatása megkérdőjelezhetetlen.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420