A környezeti tényezők, körülmények kevésbé felelnek meg a kórokozók igényeinek, a fertőzési nyomás csökken.
Az előző alkalommal arról írtam, hogy még mindig esik, és ez továbbra is kedvező körülményeket teremt a különböző gombabetegségek fertőzésének, terjedésének, de az adott helyzetben támadnak a kártevők is. Most mindenképpen foglalkozni kell az időjárás változásával. Maga a változás részben már megtörtént – gondolok itt a hétvége kánikulai vagy ahhoz közelítő hőmérsékletére –, és ezt követően tendenciájában inkább a nyárias időjárás lesz a jellemző.
AGROFÓRUM IDŐJÁRÁS-ELŐREJELZÉS >>>
Szombaton nagyon meleg volt, csapadék nélkül. A nap száz ágra sütött, s már korán reggel megfigyelhettük, hogy milyen gyorsan felszáradt a hajnali nedvesség. Napközben a relatív páratartalom 50 % alá csökkent. Ez az a ritka helyzet, amikor ennek örülhetünk, ez már nem igazán kedvez a betegségek terjedésének.
Igaz, hogy a vasárnap és a hét első fele ismételten esőket is ígér, de tovább tart a felmelegedés, egészen 33-35 Co-ig napközben. Ilyenkor a csapadék után gyorsan felszárad a nedves felszín, a relatív páratartalom átmenetileg emelkedik, de utána visszaáll az alacsonyabb szintre. Mindez összefoglalva azt jelenti, hogy a környezeti tényezők, körülmények kevésbé felelnek meg a kórokozók igényeinek, a fertőzési nyomás csökken.
Az utolsó összefoglalómban több kultúra helyzetét áttekintettem, de néhány kimaradt. Most azokra akarok fókuszálni.
A kukoricában közvetlen veszély nincs, esetleg a késői gyomosodás okozhat gondot. Délen tapasztalták a golyvás üszög terjedését, valószínűleg ebbe besegített a tartósan csapadékos időjárás is. Védekezésre viszont nincs ajánlható technológia. Hamarosan megindul az amerikai kukoricabogár imágók repülése. Eddig a lárvák kártétele okozhatott gondot, de e tekintetben a sok csapadék segített, vagyis a kukoricatövek jól tudtak regenerálódni, így a gyökérrágást kevésbé súlyos tünetekkel jelezték. Az bogarak megjelenését, felszaporodását egyelőre csak figyelni kell, a kukorica virágzáskori helyzet dönti el a védekezés szükségességét.
Jég ütötte seb szőlőn, gyógyul
A napraforgó-állományok látványosan fejlődtek, az 1 m körüli magasságot elért növények már jól zárnak. Továbbra is a levéltetvek fenyegetnek kártétellel, de a betegségek kezdeti tüneteit is megfigyelték már.
Jelzések érkeztek a diaportés szárfoltosság levéltüneteinek megjelenéséről az Alföld déli és középső táján. Amint ismeretes, a fertőzés a levélen indul, féloldalas sárgulással, bronzos színeződéssel. Innen terjed a szárra, okozza a végső tünetet, a szárölelő foltot, s vele együtt a szártörést.
A fómás szárfoltosság is a levélen keresztül támad, de ennél a kórokozónál inkább a levelek által határolt szürkés-fekete folt a tünet. Ez a kórokozó is átjut a szárba, s ott fekete foltok alakjában jelenik meg. A fehérpenészes szárfoltosságot mindenki ismeri, s valószínűleg az elmúlt időszak eseményei megmutatták tüneteit. Az alternáriás szárfoltosság valószínűleg kicsit később jelenik meg, míg a makrofominás szártőkorhadás számára eddig nem kedvezett az időjárás. A védekezési technológia általában együtt kezeli a szárfoltosságokat, így külön megoldásokat a betegségek megelőzésére nem kell kidolgozni. Napjainkban nagyon indokolt a fungicides és a levéltetvek elleni kezelés elvégzése.
A zöldborsó betakarítása folyamatos. Károsítják a levéltetvek, megjelentek a bagolylepke lárvák. A védekezésnél figyelni kell az élelmezés-egészségügyi várakozási időre, össze kell hangolni a betakarítás ütemezésével.
A paradicsom állományokat fenyegeti a fitoftóra, burgonyában már megjelent tünete. A megelőzés lehet a jó megoldás. A burgonyabogár minden alakja károsít, képesek tarrá rágni a nem védett állományokat. Kiskerteseknek érdemes tudni, hogy kedvence a tojásgyümölcs (padlizsán).
A gyomos állomány segíti a fitoftóra fertőzését
A szabadföldi paprikában megjelent a baktériumos levélfoltosság, s terjedése, erősödése levélhullást okoz. A meleg és a nedvesség kedvez a kórokozó fertőzésének, tehát a veszély nem csökken. A paprikát (és a paradicsomot is) támadják a levéltetvek, a védekezés szükséges.
Az őszi búza tejesérésben van, s ahogy megérkeznek a forró napok, az érése felgyorsul. A kalászosokat nem szokták deszikkálni, most is csak egy speciális okot említek meg. Beszéltem korábban a késői gyomosodásról kapásokban, s valami hasonló játszódik le az érés kezdetén levő gabonatáblákon. Ahogy a lombozat összeesik, besüt a nap a sorok közé, elkezdődik a gyomok kelése és gyors növekedése. Ez okozhat olyan helyzetet, amikor meg kell fontolni egy kezelést, ami leperzseli a gyomokat, s megkönnyíti a kombájnok munkáját.
A repce is érésben van. A gondosan tervezett deszikkálással egy ütemezett érést és ütemezett betakarítást lehet megszervezni. A lombszárítást érdemes kombinálni egy becőragasztóval, így lesz teljes a termés védelme.
A védekezésekhez a paradicsomban hasonló szerek engedélyezettek, mint amelyeket a burgonyában használhatunk. A felszívódó dimetomorf, comoxanil vagy mefenoxam hatóanyag valamelyikét kombinálják egy kontakt partnerrel, jellemzően réz vagy mankoceb vagy folpet hatóanyaggal. Most valószínűleg helyes döntés a rezes kombináció választása, a réznek szerepe van a baktériumos betegségek megelőzésében is.
A paprika levélfoltossága levélhulláshoz vezet
A paprika baktériumos levélfoltossága ellen szintén a réztartalmú készítmények valamelyikét lehet bevetni. A széles választékból érdemes a finomabb szemcséket tartalmazó, kíméletesebb terméket választani.
Napraforgó szárfoltosság betegségek ellen sokan a „Pictorozást” választják, míg mások a Mirage 45, Zamir vagy éppen az Acanto plus használatával védekeznek.
Kertdoktor
Tisztelt Olvasó!
Bizonyára már észrevette, tapasztalta, hogy Agrofórum Online májustól új szolgáltatással, a „Kertdoktor” rovattal tájékoztatja az aktuális növényvédelmi helyzet iránt érdeklődő olvasókat.
Megtekintem a KERTDOKTOR növényvédelmi előrejelzés rovatát >>>
Amint azt a népes olvasótábor folyamatosan tapasztalja, a nyomtatott Agrofórum szaklapban rendszeresen mély szakmai tartalmat hordozó, a tudomány és a termelés új eredményeit bemutató cikkek jelennek meg. Ugyanakkor a kiadvány a havi megjelenés miatt nem tud naprakész információkat szolgáltatni az aktuális növényvédelmi helyzetről, tennivalókról. Új rovatunk ezt vállalja fel.
Természetesen itt is vannak korlátok, az országos kitekintés csak nagy vonalakban valósítható meg, a friss információkat is csak az adott térségi összefüggésben lehet frissnek elfogadni, s a termesztett kultúrák teljes körét állandóan lefedni szinte lehetetlen.
Mindezek ellenére igyekszünk rendszeres közzététellel a tendenciákra, várható eseményekre, veszélyekre felhívni a figyelmet, s ezek mellé egy nagyon rövid védekezési útmutatót is adni. Ez utóbbi nem helyettesíti a helyszínre adaptált, minden aktuális körülményt elemző védekezési technológiát. Ezért, ha szükséges, kérjük, támaszkodjanak a helyi növényvédelmi szakemberre.
Reméljük, új kezdeményezésünk sokaknak hasznos lesz, és elnyeri tetszésüket. Amennyiben így lesz, alkalmazzák az itt olvasható növényvédelmi előrejelzést.
Ha észrevételük, javaslatuk van a rovat tartalmi és formai jobbítására, kérjük, jelezzék felénk a kertdoktor@dev.agroforum.hu címen.