Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Nyakunkon az ősz és megérkezett a nyár

Agrofórum Online

Jó hatással van ez a napsütéses nyárutó a növényeinkre, színesednek, cukrot termelnek vagy éppen olajat és keményítőt, s sok más értékes összetevőt.

Tudom, kissé furcsa ez a megfogalmazás, elég határozott belső ellentmondás van a fenti címben. Mégis – ha elüldögélünk a hosszabbodó estékben, ha észleljük éjszaka a nyitott ablakon beköszönő hűvös fuvallatot, ha megcsodáljuk a kora reggeli harmatot –, akkor tudjuk, itt a nyár vége. Ugyanakkor az elmúlt héten, s most is élvezzük a zavartalan napsütést, a 30 Co-ot közelítő hőmérsékletet, s arra gondolunk, hogy a Balatonban még egyszer meg kellene mártózni. Ez utóbbi kép a nyarat idézi, s talán nem sokat tévedünk a megállapítással, mely szerint ilyen szép és tartós nyárias időjárás nem nagyon volt a mögöttünk levő nyárban.

Jó hatással van ez a napsütéses nyárutó a növényeinkre, színesednek, cukrot termelnek vagy éppen olajat és keményítőt, s sok más értékes összetevőt. A növényvédelmi helyzet is kezd nyugodtabbá válni, s vele együtt mi is kezdjük elfogadni, hogy az idei károsító helyzeten már nem sokat tudunk javítani.

Van azért még tennivalónk, s tudunk javítani a helyzeten, pl. a parlagfű esetében. Jellemző e gyomnövény alkalmazkodó képessége: amíg csapadékos volt a nyár, addig folyamatosan kelt, állományban, tarlón, táblaszélen, csatorna parton, s szinte mindenütt. Most, amikor szárazabbra fordult időjárásunk, elérte a teljes virágzást, pollenjének milliói lebegnek a szélben, s jutnak el több km távolságra is. Sosem késő tenni valamit ellene, főképpen megakadályozni a virágzását. Lehet kaszálni (2. vagy 3. sorral), beleértve az árokpartokat, táblaszéleket is, a tarlót elmunkálni, esetleg totális gyomirtással gyomtalanítani, deszikkálni a betakarításra váró táblákat. Sajnos a korábbi próbálkozások, pl. legeltetés, honosítani valamely természetes ellenségét, nem jártak sikerrel, így maradt a fizikai, vegyi megsemmisítés.


Valóban „levéllikacsosodás” (Stigmina)

A szántóföldi kultúrák egy részét már betakarították, mások esetében ez most történik meg, s a maradék is hamarosan sorra kerül.

Konkrétabban: folyik a napraforgó deszikkálása, amely „előkészíti” a kombájnolást. Növényvédelmileg a szürkepenész fertőzése, a betegség terjedése siettetheti e munkát. A fehérpenészes tányérrothadás kevésbé veszélyeztet, bár a Dunántúl déli területein e betegséget is megtalálták. Mindenesetre a szürkepenész elég okot ad arra, hogy mentsük a termést. A viharok, sérülések és a gyakori csapadék különösen kedvező feltételeket teremtettek a betegség fertőzéséhez. Másik ok, ami indokolhatja a deszikkálást, a gyomosodás. Ebben sincs hiány, a táblák belsejében is felnőtt a parlagfű, ott is virágzik. Természetesen több kísérő T4-es gyomfajjal együttesen. Erre is megoldást nyújt a deszikkálás, bár egy kicsit változtatni kell a technológián (szerválasztás, dózis, hatásidő).

Nem elhanyagolható kedvező hatása a gazdasági területen – optimális időben, kisebb veszteséggel, ütemezetten végzett betakarítás.

Ennek ellenére az Európai Unión belül a légi növényvédelem környezetvédelmi szempontból kockázatos megítélésű, ezért az alkalmazását tiltják vagy csak szigorú felügyelet mellett engedélyezik. Hazánkban a légi növényvédelmi tevékenységet a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V.6.) FVM–GKM–KVVM együttes rendelet szabályozza. A rendelet 2012. április 7-én hatályba lépett módosítását követően Magyarországon légi növényvédelmet csak hatósági engedéllyel lehet végezni. Ezt a hatósági engedélyt most a Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályai adják ki.


Megsárgult, s idő előtt lehull (Blumeriella)

Engedélyt lehet kérni az adott naptári évre vonatkozó kijuttatási terv alapján, vagy a kijuttatási tervben foglaltaktól eltérően. E két eset két különböző nyomtatványt, eljárást és határidőt jelent. Esetünkben most a tervezett, vagyis a naptári évre vonatkozó kijuttatási terv szerinti engedélyre van szükségünk, amit már jóval korábban meg kellett kérni.

A másik olajnövényünk, a repce vetése megkezdődött, de sokan még csak a talajelőkészítés, tápanyag-kijuttatás fázisában járnak. Az elmúlt néhány év tapasztalata arra intette a termelőket, hogy a kicsit későbbi vetés – a szeptember első felében megérkező csapadékkal – gyorsabban, egyenletesebben kel. Ez a nyár viszont csapadékosabb volt a megszokottnál, így időben lehetett jó minőségű magágyat készíteni, tehát mehet a vetés.

A kukoricában még mindig erősen rajzik a gyapottok-bagolylepke, heti több száz egyed is bennragad a szexferomon csapdákban. A lárvák folyamatosan károsítják a csővégeket, s ez még fokozódhatt. Az amerikai kukoricabogár imágói már csökkenő egyedszámban találhatók a növényeken, s ehhez hasonlóan a kukoricamoly is kisebb számban repül. Kártételük nyomán megjelent a fuzáriumos csőpenész. A száraz időjárás lassítja a betegség terjedését, a reggeli harmatok viszont megfelelő feltételt teremtenek a fertőzéshez. A tendencia még emelkedő kártételt mutat.


Szüreteltek a madarak

Jól halad a burgonya szedése, a száraz időben felszedett gumók tisztábbak, a betegségek is kevésbé támadják, reméljük a tárolókban nem lesz gond.

A burgonyabogár új táplálékforrást keres. Vándorlása során megkeresi a paradicsom állományokat vagy éppen a tarlóburgonyát, ahol még zöld lombot talál.

A fűszerpaprika is az érés kezdetén van, a csövek közel fele szépen pirosodott, s hamarosan indulhat az első szedés. A gyapottok-bagolylepke ezeken a táblákon is aktív, szépen fogják a csapdák. A nagyobb gondot az okozza, hogy jelentős mértékű a csöveknek az a hányada, amely már a kirágás képét mutatja, s természetesen ez a bogyó már nem használható. A másik tünet a fertőzött (rágott) bogyók lehullása.

A rágott, sérült bogyókon hamar megtelepedik a baktériumos lágyrothadás, ami fokozza a kártétel mértékét.

Az alma ültetvényekben – bár már megkezdődött a korai fajták szedése – még nem ért véget a szezon. Az esők még mindig generálnak új varasodás fertőzést, s ennek kései hatása akár a tárolóban is jelentkezhet. Természetesen rontja a tárolhatóságot és a minőséget.

Az almamoly rajzása lassan, de csökken. Ennek ellenére a lárvák még mindig veszélyeztetik a gyümölcsöt (1 lárva több gyümölcsöt is megrág fejlődése során). A védekezésre egyre rövidebb idő áll rendelkezésre. A meleg periódus az atkák felszaporodást segíti, érdemes az ültetvényt átnézni, vagy legalább az ismerten érzékeny fákat ellenőrizni. A vértetű fertőzése általában látványos, nem most kell felfedezni, de a parazitáltság emelkedése megfigyelésre érdemes. A monília a nyár folyamán minden gyümölcsöt folyamatosan támadott (még most is). Az alma gyümölcse is táptalaja e betegségnek, tehát figyelni kell megjelenésére.

Ilyenkorra a csonthéjasok már a „mostohagyerek” sorsára jutnak, elkerüli a figyelem őket. Pedig van mit megfigyelni, s megvédeni a fákat a jövő évi termés érdekében. Gondolok itt a blumeriella fertőzésére (cseresznye, meggy), hisz az eddigi riogatás mára valósággá vált. Ez a valóság sárga leveleket, lehullott lombot mutat.


Már csak a múmia maradt

Kajsziban, őszi barackban a sztigminás levélfoltosság okozott erős fertőzést, mostanra a levelek lyukacsosak. Ezeknél a gyümölcs fajoknál érdemes 50 %-os lombhullásnál 5%-os karbamid oldattal permetezni a fákat és az alattuk levő lehullott lombot, ami segíti a levelek lebomlását, így akadályozza a kórokozók áttelelését. Őszibarackban még tart a szüret, sajnos már csak rövid ideig. Szomorú az a hír, mely szerint folyamatosan károsított a monília, gyakorlatilag a gyümölcsök nagy része megrothadt az érett állapot eléréséig. Hasonló megfigyelést tettek a szilva esetében is. Sajnos, így a szüret végéhez közeledve nincs más lehetőség, mint menteni az egészséges gyümölcsöt.

A diófákról is lehullott már az első termés, megnyílott egy-két burok. Ez figyelmeztető jel, hogy a diót megfertőzte az almamoly, lárvája berágott a fejlődő gyümölcsbe, ugyanis a korai hullás leggyakoribb oka az almamoly károsítása. Érdemes ezeket a korai hullott gyümölcsöket összeszedni, s eltávolítani a fák alól.

A szőlő adott elég feladatot a nyár folyamán, s ez még mindig tart. A csemege fajták és a korai borszőlők szedése megkezdődött. Ezeket támadják a darazsak, madarak, megjelentek a muslicák is. A sérüléseken megtelepszik a szürkepenész, s ez most a közvetlen veszélyt jelentő károsító. A zsendülés, az emelkedő cukorfok vonzza a kártevőket is és a botritiszt is. Még mindig okoz új tüneteket a peronoszpóra, természetesen a hajtás csúcsokon, hónaljhajtásokon, de zöldmunkával érdemes ezeket is eltávolítani.

Rajzik a tarka szőlőmoly 3. nemzedéke, de ez már kisebb egyedszámot jelent. Ebből következik, hogy a hernyók mennyisége és kártétele is csökkenő tendenciát mutat. Ennek ellenére érdemes figyelni a tőkéket, mert a kártétel után a szürkepenész is megtelepedhet, s az komolyabb kárt okoz.

A védekezés során nagyon körültekintőnek kell lenni, a veszély és potenciális kár becslése, a rendelkezésre álló idő, a szer és technológia megválasztása. Ha van még lehetőség, akkor érdemes egy „mixet” összeállítani a moly, a peronoszpóra és a szürkepenész ellen.

A védekezés lehetőségei: ebben az időszakban már csak kevés és rendkívül indokolt esetben nyúlhatunk a növényvédő szerekhez. Sokkal nagyobb jelentőséget kapnak a fizikai, agrotechnikai eszközök. Gondolok itt a sorok kaszálására, a lombozat kibontására. A fürtök napoztatása is sokat segít. A fertőzött részek (múmiák, beteg levélzet) eltávolítása is segíthet, főképpen a jövő évi szezon indításában.

A csonthéjasoknál terjedő gyakorlat a zöld metszés. Természetesen ennek a korona alakító, fenntartó, termést szabályzó szerepe az elsődleges, de a beteg, fertőzött részek eltávolítása a fák egészségének megtartásában is segít.

Kertdoktor

(Agrofórum Online)

Tisztelt Olvasó!

Bizonyára már észrevette, tapasztalta, hogy Agrofórum Online májustól új szolgáltatással, a „Kertdoktor” rovattal tájékoztatja az aktuális növényvédelmi helyzet iránt érdeklődő olvasókat.

Megtekintem a KERTDOKTOR növényvédelmi előrejelzés rovatát >>>

Amint azt a népes olvasótábor folyamatosan tapasztalja, a nyomtatott Agrofórum szaklapban rendszeresen mély szakmai tartalmat hordozó, a tudomány és a termelés új eredményeit bemutató cikkek jelennek meg. Ugyanakkor a kiadvány a havi megjelenés miatt nem tud naprakész információkat szolgáltatni az aktuális növényvédelmi helyzetről, tennivalókról. Új rovatunk ezt vállalja fel.

Természetesen itt is vannak korlátok, az országos kitekintés csak nagy vonalakban valósítható meg, a friss információkat is csak az adott térségi összefüggésben lehet frissnek elfogadni, s a termesztett kultúrák teljes körét állandóan lefedni szinte lehetetlen.

Mindezek ellenére igyekszünk rendszeres közzététellel a tendenciákra, várható eseményekre, veszélyekre felhívni a figyelmet, s ezek mellé egy nagyon rövid védekezési útmutatót is adni. Ez utóbbi nem helyettesíti a helyszínre adaptált, minden aktuális körülményt elemző védekezési technológiát. Ezért, ha szükséges, kérjük, támaszkodjanak a helyi növényvédelmi szakemberre.

Reméljük, új kezdeményezésünk sokaknak hasznos lesz, és elnyeri tetszésüket. Amennyiben így lesz, alkalmazzák az itt olvasható növényvédelmi előrejelzést.

Ha észrevételük, javaslatuk van a rovat tartalmi és formai jobbítására, kérjük, jelezzék felénk a kertdoktor@dev.agroforum.hu címen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (13. rész)

2020. január 23. 10:36

Az áprilisi szárazság után a májusi csapadék hatására nemcsak a meggyen és cseresznyén, hanem a kajszin és szilván is tömegesen fertőzött a virág- és hajtásfertőző monília.

Egyre nagyobb tömegben támad az amerikai lepkekabóca

2018. június 28. 06:04

A kertészeti kultúrák közül a meggytermesztés értékesítési gondjai mellé néhány térségben növényvédelmi probléma is társult.

Visszatekintés – A csonthéjasok növényvédelmi helyzete 2016-ban

2017. február 27. 09:29

Kora tavasszal még semmi sem jelezte, hogy a tenyészidőszak előrehaladásával egyre több növényvédelmi gond jelentkezik.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420