Növényvédelmi előrejelzés

Országszerte erős az aranka fertőzés

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakot az igazi nyári idő jellemezte, melyet csak helyenként zavart meg zápor, zivatar.

A hőmérséklet az ország nagy részén 25-300C között mozgott és éjszaka sem csökkent 100C alá. A hőség még nem látszik a növényeken, sőt igyekeznek behozni a májusi fejlődésbeli lemaradást.

A lucernásokon, réteken és út menti területeken most, kaszálás után látható igazán, hogy országszerte igen erős az aranka fertőzés. A gazdák, útkezelők sajnos csak kevés helyen fordítanak figyelmet erre a veszélyes élősködő gyomnövényre. Széles gazdanövényköre miatt általánosan elterjedt, kaszálással folyamatosan terjed. A fertőzött foltokat most érdemes felszámolni, mert még nem értek meg a magjai.

Aranka fertőzés

Kalászos gabona növényeinken még most is jelennek meg újabb vetésfehérítő bogár lárva okozta kártételek. A kivilágosodó foltokon a kártevő teljes mértékben lehámozta a zászlós leveleket, melyek epidermisz híján hamarosan le is száradnak, ami kényszerérést okoz majd az érintett növényeken. A meleg idő előcsalogatta a gabonaszipolyokat. Jelenlétük idáig nem volt feltűnő, de a kifejlődött kalászokon már jól megfigyelhetők. A tejes és viaszérés közeledtével mind nagyobb tömegben fognak jelentkezni. A mostani hőség nem kedvez ugyan a gabona kórokozóknak, de mély fekvésű helyeken tovább fertőzhetnek.

Búza vetésfehérítő bogár kártétele

A kukorica vetések zöme elérte a 6-8 leveles állapotot. Az amerikai kukoricabogár fejlődéséhez szükséges aktív hőösszeg június elejére összeadódott, a lárvák kelése a déli országrészben elkezdődött. Az önmaga után vetett kukorica táblákon, főként, ha nem fertőtlenítették, fontos az állományok fertőzöttségét figyelemmel kísérni. A kukoricamoly lepkék rajzása továbbra is folyamatos, a tojásrakás feltételei adottak, mert hímek és nőstények egyaránt repülnek a csapdákba. A pattanóbogarak feltűnően magas egyedszáma figyelmeztető jel a későbbi erős drótféreg fertőzés kialakulásának a veszélyére, ezért a nyár folyamán talajminta vételezéssel győződjünk meg a valós fertőzöttségi viszonyokról.

Kukoricabogár kártétele

A napraforgó elérte a 6-10 leveles állapotot. A párás- meleg idő igen kedvező a levéltetvek számára, így már most általános a levéltetű kolóniák kialakulása. Most főként az Aphis fabae levéltetű faj okozza a fertőzést, de hamarosan más fajok is megjelennek a napraforgón.

Napraforgó levéltetű fertőzés

A levéltetvek mellett mind nagyobb tömegben telepszenek be a napraforgóra a lucerna poloskák. Jelenlétük most még nem zavaró, de más fajokkal együtt elérheti a veszélyes mértéket. A páradús klíma igen kedvező a napraforgó szárbetegségek megjelenéséhez, ezért érdemes megfontolni a preventív állományvédelmet, mely most még szántóföldi permetező gépekkel is elvégezhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Repce: megjelentek a szár- és levélbetegségek tünetei

2019. április 16. 03:37

Az elmúlt hét időjárását az áprilisra jellemző változékonyság jellemezte.

Szép lenne a kukorica, de pusztítja a mezei vad

2018. július 18. 04:05

Az elmúlt hét száraz időjárása felgyorsította az őszi búza aratását, és amint végeznek vele, folytatódhat a rozs, a tavaszi árpa és a zab betakarítása. Csapadékosabb helyeken a kint levő búza kalászain megjelent a korompenész tünete.

Kezdődhet a fejtrágyázás és a gyümölcsfák tisztogatása

2018. február 26. 16:04

Hiába a február végi nagy hideg, a kártevők és betegségek nem fognak tömegesen elpusztulni, a növényvédelemre ismét fel kell készülni.

Megjelentek a lisztharmat első tünetei az almafákon

2020. április 15. 15:39

A lisztharmat most még elsősorban a tavaly befertőződött, úgynevezett „gyertyás” vesszőkön jelentkezik, de a kórokozó párás-meleg időszakban a környező fiatal hajtásokra is veszélyt jelent.