Növényvédelmi előrejelzés

Őszi aktualitás: záró lemosó permetezés

Agrofórum Online

Az elmúlt időszak időjárását a csendes, őszies idő jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 20 °C körül vagy kevéssel alatta mozgott, az éjszakák pedig meglehetősen frissek voltak. A még betakarításra váró növényeket jó ütemben aratják. Kertészeti kultúrákban növényvédelmi téren aktuálissá válik az őszi záró lemosó permetezés.

Szőlő ültetvényeinkben lassan elfogy a szüretelni való. A szeptemberi kedvező időjárási körülmények miatt felszaporodott a lisztharmat és a peronoszpóra. Emiatt nagy a jelentősége a lombhullás előtt elvégzendő rezes- kénes lemosó permetezésnek. A permetlé kijuttatása során ügyeljünk arra, hogy mindenhova jusson belőle bőségesen. A bőséges termés miatt több ültetvényben tapasztalható a levelek barnás elszíneződése, ami a kálium hiányára utal a talajban. Ahol ilyet látni, ott ismét fel kell tölteni a tápanyag szintet az optimális mértékig.

A rézzel és kénnel végzett őszi záró, lemosó permetezés gyakorlati haszna a gyümölcsös növénykultúrákban a jövő évi növényvédelmi helyzetet képes pozitív irányba befolyásolni. A lemosó permetezésre ajánlott 3%-os karbamid oldat elősegíti a beteg levelek gyors korhadását, a 2%-os olajos réz-kén pedig a betegségek és kártevők széles skálája ellen hatékony. A lemosó permetezés megkezdésével nem szükséges megvárni a lombhullást, már a levelek sárgulásakor megkezdődhet a munka. A szőlőhöz hasonlóan itt is igen fontos a bőséges permetlé és a tökéletes fedettség biztosítása.

A káposztafélék betakarítása általában a fagyokig is eltart. A különféle bagolylepke fajok hernyói az utolsó pillanatokig képesek károsítani ezeket a növényeket. A hernyók eltérő fejlettsége miatt folyamatosan figyelni kell, mert a kezdeti, külső levelekre kiterjedő rágás, később a fejes káposzta, kelkáposzta, karfiol belsejére húzódik át, ettől pedig piacképtelenné válik a termés.

A bagolylepke hernyókkal ellentétben a káposztalepke hernyói csak a külső leveleket rágják, ezért sokkal egyszerűbb az ellenük való védekezés. Sajnos az idei meztelen csiga invázió most főként a káposztaféléket érinti, ezért minden eszközzel meg kell akadályozni a kártételt, mert a hűvösebb idő közeledtével befészkelik magukat a káposzta levelei közé.

Még tart a zöld vándorpoloskák aktív károsítása. A kertekben minden érőfélben levő zöldségfélét felkeresnek, és a szívogatásuk nyomán jelentkező foltok komoly gazdasági kárt okoznak. A védettebb helyekre már megkezdődik vándorlásuk, ezért tartsuk zárva az ajtókat, ablakokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

Nufarmer Magazin Kertészeti Különszám (+pdf)

2019. július 26. 08:33

A kertészetekben megjelenő kórokozók és kártevők elleni sikeres fellépéshez speciális ismeretekre, valamint egyszerre hatékony és a fogyasztókra veszélytelen hatóanyagokra van szükség.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

A borsó gyomirtása

2018. november 21. 09:37

Az összeállításban a különböző hüvelyes növények termesztésekor alkalmazható gyomirtási módszerekről olvashatnak.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420