Növényvédelmi előrejelzés

Rajzik a cseresznyelégy, kelnek ki az amerikai szőlőkabóca lárvák

Agrofórum Online

Az első nyári hónap időjárását a nagyfokú változékonyság jellemezte. Egymást érték az időjárási frontok, sok helyen, de nem országosan viharral kísért csapadékzónák követtek egymást. Érzékelhető mennyiségű csapadék csak kevés helyen esett, másutt csupán néhány milliméter jutott. A felhőszakadással kísért csapadékzónákban előfordult jégeső is. Az országos aszály nem szűnt meg, legfeljebb kicsit enyhült. A jelentősebb csapadékot kapott körzetekben a gombabetegségek terjedése felgyorsult, másutt inkább a rovarkártevők okoznak gondot.

Az almásokban továbbra is az almafalisztharmat fertőzésé a főszerep. A hajtáscsúcsok fertőzöttsége az eddig kezeletlen ültetvényekben már elérte a 25-50 %-ot, de a gondozott almásokban is előfordul 6-10 % a lombon, a gyümölcsökön pedig 1-10 % a beteg gyümölcsök aránya. Ahol hullott eső, ott újabb varasodás fertőzési hullám indult el, a szárazságtól sújtott ültetvényekben alig változott a megbetegedés üteme.

Az almamoly folyamatosan rajzik, a csapdák napi fogását csak az időjárás alakulása határozza meg. Újból repül az almalevél aknázómoly, most a második nemzedék rajzik, a napi fogás 1-2 db.

A korábbi kezelések hatására valamelyest kisebb a levéltetűvel fertőzött hajtások száma, de, ahol nem védekeztek a kártevő ellen, ott továbbra is magas a fertőzöttség.

Megjelent a körte varasodás levéltünete is, sőt az esők hatására a házi kertekben az erwíniás fertőzöttség is. A hőmérséklet emelkedése, esővel együtt a betegség erősödésével fog járni.

Ismét erősödőben van a szilvamoly rajzása, akárcsak a barackmolyé és a keleti gyümölcsmolyé. A korábbi fertőzésből egyre több elhalt hajtáscsúcs látható az őszibarackon. A levéltetvek folyamatos jelenléte szinte minden csonthéjason megfigyelhető, különösen erős a fertőzés a cseresznyefák hajtásain. A védekezést nehezíti, hogy már a középkorai fajták is érőfélben vannak.

A sok szeles nap és a jégverés hatására egyre több a moníliával és szürkerothadással fertőzött cseresznye. A szeszélyes idő miatt vontatottan rajzik a cseresznyelégy. A napi fogás még most is csak néhány darab.

Csapadékot látott szőlőültetvényekben újabb feketerothadás levéltüneteket lehet látni, míg a lisztharmatnak és a peronoszpórának csak időnként kedvező az időjárás, ezért alig-alig találkozni tünetekkel. A szőlő virágzása miatt felerősödött a botrítiszes (szürkerothadásos) fertőzési hajlama a növényeknek. Az egyre gyakoribb nemezes gubacsatka fertőzés mellett kis mértékben ugyan, de az alsó leveleken takácsatkákkal is lehet találkozni, a levelek néhány százalékán.

Folyamatosan kelnek az amerikai szőlőkabóca lárvák, melyek fejlettsége most főként L1-L2 lárvastádiumú. A kártevő elleni védekezés 3-as lárvastádium elérésekor javasolt. A tarka szőlőmoly most elvétve repül be a feromon csapdákba, megrágott fürtöt nem látni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

KITE: Támadnak a repce kártevői

2018. április 7. 09:00

A Nádudvar térségében kihelyezett sárga ragacslapok már múlt pénteken megfogták az első betelepülő kártevőket.

Kedvez az időjárás az őszi vetéseknek, azonban egyre intenzívebb a mezei pocok fertőzés

2018. október 9. 09:33

A korábbi kedvezően alacsony mezei pocok fertőzés erősödése figyelhető meg szinte minden tájegységben.

A csapadékos idő feladja a leckét a növényvédelmi szakembereknek

2019. május 20. 06:47

Az eddigi, májusi sokéves csapadékátlagot jócskán meghaladó esők miatt a növényvédelemben előtérbe került a kórokozók elleni küzdelem. Így van ez a kertészeti kultúrákban is, de mellette nem hanyagolható el a kártevők előrejelzésre alapozott, kártételi veszélyszint alatti tartása sem.

Hatástalan gyomirtások napraforgóban, kukoricában

2020. május 11. 15:12

Az elmúlt időszakban folytatódott a késő tavaszias, kellemesen meleg időjárás, melyet időnként egy-egy betörő hidegfront szakított meg. A nappalok az évszaknak megfelelően alakultak, míg éjszakánként több alkalommal is 5 Celsius fok körülire csökkent a hőmérséklet. Jelentősebb mennyiségű csapadék továbbra sem esett, így maradt az országos szárazság. A tartós csapadékhiány jelei mind több növényen mutatkoznak, az alsó levelek sárgulása, egyenetlen és vontatott kelés, növényfejlődés formájában.