Növényvédelmi előrejelzés

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását frontok nem zavarták, eső csak kevés helyen hullott. Továbbra is igen aggasztó mértékű a szárazság. Az őszi káposztarepce állományok többségére a 6-8 leveles fejlettségi állapot a jellemző. Az elvetett őszi árpa és búza egy része kikelt ugyan, de még táblán belül is igen heterogén a növények fejlettsége.

A porba tett vetőmag egyelőre az esőre vár. A kukorica aratása a szárazság és a vártnál kisebb termés miatt jó ütemben haladt. Szárításra alig volt szükség. A talajmunkák terén most előnyben részesítik a gazdák a forgatás nélküli műveleteket.

búza szárazságban

Az időjárás továbbra is kedvez a mezei pocok felszaporodásának. A kártevő más friss táplálék híján egyre nagyobb ütemben telepszik be a repce, árpa és búza vetésekbe. Itt már nemcsak a táblaszegélyekben, hanem beljebb is találhatók kolóniák. Mérjék fel a veszélyeztetett területek mezei pocok fertőzöttségét, és ennek függvényében szükséghelyzeti engedéllyel számolják fel a fertőzést.

A mezei pocok mellett igen gyors ütemű a kabócák és levéltetvek betelepedése ugyanezen növénykultúrákba. Repcén a levéltetű fertőzés elsősorban a fiatal leveleket érinti, kalászosokon pedig foltszerűen általános a tetvek és kabócák jelenléte. Szívogatásuk a közvetlen kártétel mellett a vírusbetegségek terjesztésében is számottevő.

Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre. Fertőzés esetén a terméskiesés jelentős lehet, főként a korai időpontban elvetett területeken.

árpa sárga törpülés vírus

Korábban szó esett a gabonafutrinka fertőzés veszélyéről, elsősorban az önmaga után vetett kalászos területeken. A tartós szárazság miatt a kártétel most még csak az árvakelésű tarlókra korlátozódik, másutt elenyésző a kártétel. A fertőzés veszélye azonban ennek ellenére fennáll, a gabonafutrinka ugyanis ilyen időben képes visszatartani tojásait, és csak az esős időszak beálltával kezdi meg a peterakást. Emiatt a veszélyeztetett táblákon az árpát és a búzát a fagyok beálltáig rendszeresen figyelni kell.

Talajlakó kártevőket már az idén nem érdemes keresni a felmérésre váró területeken, a kártevők ugyanis a szárazság miatt kényszernyugalomba vonultak a talaj mélyebb rétegeibe. A felvételezéssel várjunk a tavasz beköszöntéig.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Lisztharmat, monília, varasodás, perosznpóra - sok a probléma a kertészeti kultúrákban

2020. július 1. 11:01

Az elmúlt hetek változékony, de jobbára csapadékos időjárása nem maradt növényvédelmi következmények nélkül a kertészeti és szántóföldi kultúrákban.

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

2018. augusztus 15. 06:54

A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

Fuzáriózis, kukoricamoly, alternária - nem könnyű most a szántóföldeken

2020. június 23. 14:47

Az elmúlt napokban tovább folytatódott a viharokkal, felhőszakadással tarkított nyári időjárás. A helyenként bőséges csapadék több helyen jéggel érkezett, és okozott kisebb-nagyobb károkat. A nagyobb felhőszakadások centrumában a korábbi aszályt belvíz váltotta fel, ahol a növényzet befulladását idézte elő. Az aratás előtt álló kalászos gabonák sok helyen összekuszálódva fekszenek a felázott talajon. Az ilyen fekvő gabonán a kórokozók, elsősorban a kalászfuzáriózis fertőzésveszélye fokozott mértékben jelentkezik.

Kelnek az amerikai kukoricabogár lárvák, megjelentek a szipolyok

2020. június 17. 08:48

A késői csapadék az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce terméskilátásain nem sokat segített, hiszen ezek a növények közvetlenül az érés előtt állnak, viszont a kukorica és napraforgó fejlődésében néhány nap alatt látványos változást hozott.