Gyümölcsöseinkben egymás után érnek a fák termései. Ennek ellenére nem lehet megszakítani a betegségek és a kártevők elleni védelmet.
Folyamatosan érik az őszibarack is, de a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly rajzása miatt a még nem szüretelhető fákat meg kell védeni. A két kártevő a gyümölcsben és a hajtásvégeken egyaránt károsít, ezért az élelmezés egészségügyi várakozási idő szigorú betartása mellett iktassunk be permetezési szakaszt is a szüret mellé.
A lisztharmat leküzdése ilyen szempontból egyszerűbb, mert a fertőzés kénes gombaölő bevetésével blokkolható, igaz csak rövid időre a szer gyors bomlása miatt. A lisztharmat blokkolása mellett a kén jól gyéríti a meleg-száraz időben gyorsan szaporodó takácsatkákat is.
Az almamoly rövid ideig tartó gyengébb rajzása után most ismét intenzív repülése figyelhető meg a feromon csapdák fogási adatai alapján. Az április eleje óta tartó rajzás várhatóan így fog lezajlani, a repülés hűvösebb napokon gyengül, majd ismét fellendül, egészen szeptember végéig.
Az almaültetvények mellett a kártevő megfertőzi a diófák terméseit is, így ott is érdemes védekezni. A varasodás és a lisztharmat számára is egyaránt adódik olyan periódus, amikor kedvezőek a feltételek a különböző életfeltételek ellenére. A kombinált védekezés a helyes megoldás, mert még minden almafajta lombozata intenzíven fejlődik. A kalcium levéltrágyázás fontossága nem csökkent, ezért folytassuk a kezelést a szüret előtti időszakig.
A szőlő fejlődésbeli előnyét a korábbi hűvösebb napok ellenére is tartja. A déli tájegységekben a korai fajták zsendülése már megkezdődött. Alanytelepeken és direkttermő fajtákon látványosan elszaporodott a filoxéra(szőlő gyökértetű) levéllakó alakja, főként azért, mert nem védekeznek ellene.
Tarka szőlőmolyból a feromon csapdák hetente 25-30 darabot fognak, tehát a fürtök most is veszélyben vannak. Az esős periódusban kialakult peronoszpóra fertőzést blokkolták, lisztharmat tünetek már inkább a leveleken alakulhatnak ki, de fontos megakadályozni a vesszőfertőzés megelőzése érdekében. A bogyóhéj elvékonyodása miatt a legnagyobb veszély a bogyók szürkerothadása. Erre kell koncentrálni a szőlő védelmét, de közben figyeljünk oda a szőlő gubacsatka, az amerikai szőlőkabóca és a szőlőtripsz terjedésére is.