Növényvédelmi előrejelzés

Szőlő: látványosan elszaporodott a filoxéra

Agrofórum Online

Gyümölcsöseinkben egymás után érnek a fák termései. Ennek ellenére nem lehet megszakítani a betegségek és a kártevők elleni védelmet.

Folyamatosan érik az őszibarack is, de a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly rajzása miatt a még nem szüretelhető fákat meg kell védeni. A két kártevő a gyümölcsben és a hajtásvégeken egyaránt károsít, ezért az élelmezés egészségügyi várakozási idő szigorú betartása mellett iktassunk be permetezési szakaszt is a szüret mellé.

Barackmoly hajtástünete, fotó: Dr. Aponyi Lajos

A lisztharmat leküzdése ilyen szempontból egyszerűbb, mert a fertőzés kénes gombaölő bevetésével blokkolható, igaz csak rövid időre a szer gyors bomlása miatt. A lisztharmat blokkolása mellett a kén jól gyéríti a meleg-száraz időben gyorsan szaporodó takácsatkákat is.

Az almamoly rövid ideig tartó gyengébb rajzása után most ismét intenzív repülése figyelhető meg a feromon csapdák fogási adatai alapján. Az április eleje óta tartó rajzás várhatóan így fog lezajlani, a repülés hűvösebb napokon gyengül, majd ismét fellendül, egészen szeptember végéig.

Az almaültetvények mellett a kártevő megfertőzi a diófák terméseit is, így ott is érdemes védekezni. A varasodás és a lisztharmat számára is egyaránt adódik olyan periódus, amikor kedvezőek a feltételek a különböző életfeltételek ellenére. A kombinált védekezés a helyes megoldás, mert még minden almafajta lombozata intenzíven fejlődik. A kalcium levéltrágyázás fontossága nem csökkent, ezért folytassuk a kezelést a szüret előtti időszakig.

Szőlő-filoxéra, fotó: Gáll József

A szőlő fejlődésbeli előnyét a korábbi hűvösebb napok ellenére is tartja. A déli tájegységekben a korai fajták zsendülése már megkezdődött. Alanytelepeken és direkttermő fajtákon látványosan elszaporodott a filoxéra(szőlő gyökértetű) levéllakó alakja, főként azért, mert nem védekeznek ellene.

Tarka szőlőmolyból a feromon csapdák hetente 25-30 darabot fognak, tehát a fürtök most is veszélyben vannak. Az esős periódusban kialakult peronoszpóra fertőzést blokkolták, lisztharmat tünetek már inkább a leveleken alakulhatnak ki, de fontos megakadályozni a vesszőfertőzés megelőzése érdekében. A bogyóhéj elvékonyodása miatt a legnagyobb veszély a bogyók szürkerothadása. Erre kell koncentrálni a szőlő védelmét, de közben figyeljünk oda a szőlő gubacsatka, az amerikai szőlőkabóca és a szőlőtripsz terjedésére is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.

Áremelkedés várható a gyenge gyümölcstermés miatt

2020. május 22. 12:21

A legnagyobb terméskiesés kajszibarackból, őszibarackból és cseresznyéből várható, e gyümölcsök mennyisége negyedére-harmadára eshet egy jó évhez viszonyítva.

Kétszeresére nőtt a vöröshagyma ára, 3450 forint egy kilogramm dióbél - Zöldségpiaci jelentés

2018. november 16. 11:25

A hazai termesztésű kanadai/orange típusú sütőtök mellett a 45. héten a nagydobosi sütőtök is bekerült a felhozatalba 155 forint/kilogramm áron.

Veszélyesen fertőzi az almamoly a dióültetvényeket

2018. július 31. 10:55

Gyümölcsöseinkben a meleg idő több gyümölcsféle érését előrehozta. A korai szilva már leérett, a későbbiek színeződnek. Az őszibarack folyamatosan érik, már a középérésű fajtákat szedik. Szőlőből a korai csemege fajták mellett több borvidéken megkezdődött a fehér borszőlő szüretelése is.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420