Az elmúlt időszakban tovább folytatódott a csendes, nyugodt, időjárási frontoktól mentes időjárás.
Lényeges mennyiségű csapadék sehol sem hullott az országban, így semmi sem zavarta a napraforgó betakarítás befejezését. A tartós szárazság felgyorsította a kukorica érési folyamatait, így a korai érésű hibridek aratása is megkezdődhet. A szárazság okozta legnagyobb probléma, hogy az elvetett őszi káposztarepce területek nem kaptak annyi csapadékot az ország meghatározó nagyságú területein, hogy egyöntetű fejlettségű vetéseket lehessen látni. A szárazság velejárója, hogy megálltak növekedésükben a repcék, igen heterogén a növényállomány, ezért a fiatal korban támadó rágókártevők ország minden tájegységében komoly károkat okoznak, amennyiben halogatják a védekezést a gazdálkodók. A repce vetések táblaszegélyein máris jelentős a kár a bolharágások miatt, különösen ott, ahol megrekedt a növények fejlődése.
A termelők panaszkodnak, hogy napjainkra eltűnt a rovarölő szeres vetőmagcsávázás hatása, ezért elkerülhetetlen a területek állománykezelése, amit feltételezhetően meg kell ismételni a későbbiek során. A bolha veszélyhelyzet mellett fontos kiemelni, hogy a repcedarazsak még most is rajzanak, rakják tojásaikat, de már nem a zöldítésben termelt keresztesvirágú növényekre, hanem a frissen kikelt repce vetésekre. A lárvák kártételére védekezés nélkül egészen a fagyos idő beálltáig számítani lehet a későbbiekben, ezért elkerülhetetlen a rendszeres megfigyelés. Több tájegységben okozott a mocskospajor akkora kárt, hogy a repce vetésekből jókora darabokat kellett kitárcsázni, így a vetések helyére őszi kalászos kerül majd, de félő, hogy a kártevő talajfertőtlenítés híján ezekben a vetésekben is kárt okozhat.
A többségében megérett kukorica állományokban tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke okozta kár. A kártétel minden bizonnyal kihatással lesz a termés nagyságára is. A száraz idő pozitív hatása, hogy a jelentős rágási kár ellenére eddig jelentéktelen nagyságú a csőfuzáriózis fertőzés, pedig az utolsó nagyobb országos csapadék után azonnal jelentkeztek az első fertőzési tünetek. Most nem erősödött a csőfertőzés, de a beteg táblákon a következő tartós csapadék újabb fertőzési hullámot indíthat el. A jövő évi kukoricamoly fertőzési nyomás csökkentése érdekében, az agrotechnikai előnyökről nem is beszélve, most is fontos lesz a kukorica szártömeg alapos felszecskázása, mert a kártevő hernyója a szárak tövén telel át. Ha a szárzúzás során talajszintig sikerül felaprítani a szárat, elpusztítjuk a kukoricamoly hernyók jelentős részét.
Szántóföldön gazdálkodókat is érinti, hogy a hűvösebb éjszakák miatt kissé csökkent az ázsiai márványos poloska és a zöld vándorpoloska aktivitása, de kártétele nem szűnt meg teljesen, inkább a kertészeti kultúrákra tevődött át, illetve rendszeresen felbukkannak a lakóépületek közelében, ezért nem célszerű az ajtókat, ablakokat nyitva hagyni.