Növényvédelmi előrejelzés

Tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakban tovább folytatódott a csendes, nyugodt, időjárási frontoktól mentes időjárás.

Lényeges mennyiségű csapadék sehol sem hullott az országban, így semmi sem zavarta a napraforgó betakarítás befejezését. A tartós szárazság felgyorsította a kukorica érési folyamatait, így a korai érésű hibridek aratása is megkezdődhet. A szárazság okozta legnagyobb probléma, hogy az elvetett őszi káposztarepce területek nem kaptak annyi csapadékot az ország meghatározó nagyságú területein, hogy egyöntetű fejlettségű vetéseket lehessen látni. A szárazság velejárója, hogy megálltak növekedésükben a repcék, igen heterogén a növényállomány, ezért a fiatal korban támadó rágókártevők ország minden tájegységében komoly károkat okoznak, amennyiben halogatják a védekezést a gazdálkodók. A repce vetések táblaszegélyein máris jelentős a kár a bolharágások miatt, különösen ott, ahol megrekedt a növények fejlődése.

Repce földibolhák

A termelők panaszkodnak, hogy napjainkra eltűnt a rovarölő szeres vetőmagcsávázás hatása, ezért elkerülhetetlen a területek állománykezelése, amit feltételezhetően meg kell ismételni a későbbiek során. A bolha veszélyhelyzet mellett fontos kiemelni, hogy a repcedarazsak még most is rajzanak, rakják tojásaikat, de már nem a zöldítésben termelt keresztesvirágú növényekre, hanem a frissen kikelt repce vetésekre. A lárvák kártételére védekezés nélkül egészen a fagyos idő beálltáig számítani lehet a későbbiekben, ezért elkerülhetetlen a rendszeres megfigyelés. Több tájegységben okozott a mocskospajor akkora kárt, hogy a repce vetésekből jókora darabokat kellett kitárcsázni, így a vetések helyére őszi kalászos kerül majd, de félő, hogy a kártevő talajfertőtlenítés híján ezekben a vetésekben is kárt okozhat.

Repcedarázs imágó

A többségében megérett kukorica állományokban tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke okozta kár. A kártétel minden bizonnyal kihatással lesz a termés nagyságára is. A száraz idő pozitív hatása, hogy a jelentős rágási kár ellenére eddig jelentéktelen nagyságú a csőfuzáriózis fertőzés, pedig az utolsó nagyobb országos csapadék után azonnal jelentkeztek az első fertőzési tünetek. Most nem erősödött a csőfertőzés, de a beteg táblákon a következő tartós csapadék újabb fertőzési hullámot indíthat el. A jövő évi kukoricamoly fertőzési nyomás csökkentése érdekében, az agrotechnikai előnyökről nem is beszélve, most is fontos lesz a kukorica szártömeg alapos felszecskázása, mert a kártevő hernyója a szárak tövén telel át. Ha a szárzúzás során talajszintig sikerül felaprítani a szárat, elpusztítjuk a kukoricamoly hernyók jelentős részét.

Kukoricamoly kártétel

Csőfuzáriózis

Szántóföldön gazdálkodókat is érinti, hogy a hűvösebb éjszakák miatt kissé csökkent az ázsiai márványos poloska és a zöld vándorpoloska aktivitása, de kártétele nem szűnt meg teljesen, inkább a kertészeti kultúrákra tevődött át, illetve rendszeresen felbukkannak a lakóépületek közelében, ezért nem célszerű az ajtókat, ablakokat nyitva hagyni.

Ázsiai márványos poloska telelőre vonulása

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Hazai körülményekre nemesítünk

2020. január 24. 13:17

Fontosnak tartjuk, hogy a magyar viszonyok közé ajánlott hibridjeinket ne csak a saját kísérleteinkben figyeljük meg, hanem a NÉBIH is vizsgálja meg és a hazai körülményeknek megfelelőnek minősítse.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Vegyes kép alakult ki az agrártőzsdéken

2020. április 22. 08:03

Szakértők szerint a búza és a kukorica árának csökkenésében alapvetően technikai alapú üzletkötések és a terméskilátásokkal kapcsolatos várakozások vezettek csökkenéshez.

A zöldítő keverék idei kiválasztásakor mire érdemes odafigyelniük a repcetermesztőknek?

2019. március 25. 09:50

Hazánkban az elmúlt években az őszi káposztarepce vetésterülete jelentős mértékben nőtt (2013: 211 000 ha, 2018: 308 000 ha), és a legstabilabb jövedelmet biztosító szántóföldi kultúrává vált (1. ábra). Azonban eredményesen továbbra is csak magas technológiai színvonalon és kellő odafigyeléssel termeszthető.