Az elmúlt hét időjárását a Medárdra jellemző zivataros, fülledt, meleg időjárás jellemezte. Az ilyen időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.
Az őszi kalászos és káposztarepce táblákon egyre inkább az érés jelei mutatkoznak, míg a csapadék áztatta napraforgó és kukorica rohamosan fejlődik, bár a növények közötti egyenetlen fejlődés még táblán belül is jellemző. Az őszi árpa aratásának kezdete már csak napok kérdése, a repce deszikkálása is megkezdődött többfelé az országban.
A kukorica intenzív növekedése mellett tovább folytatódik a kukoricamoly lepkék rajzása és betelepedése a táblákra. Az első rajzásból származó hernyók már berágták magukat a szárba és ott károsítanak, amit a levélhüvely környéki ürülék jelez. Az erős és tartós rajzás előrevetíti, hogy az idén is magas fertőzéssel kell kalkulálni annak, aki nem fog védekezni a kártevő ellen. Az egész országban két teljes nemzedékkel kell számolni, de a déli országrészben időnként egy csonka harmadik nemzedék is előfordulhat. A kártevő által okozott terméskiesés elérheti a 20-25 %-ot is, ami a közvetlen károsításból és a szárak aratás előtti letöréséből tevődik össze.
A vetésfehérítő bogarak előbújtak bábozódásukból, és most a kukorica levelein hámozgatnak egy ideig, majd elvonulnak mélynyugalmi állapotukba a fasorok avarjába. Majd jövő tavasszal kezdik károsításukat a kalászos vetéseken.
Az amerikai kukoricabogár még nem jelent meg a kukoricásokban, de előjövetele nemsokára várható. Hamarosan indokolt lesz a szín- és illatcsapdák kihelyezése a növényekre.
Megkezdődött a gyapottok bagolylepke rajzása, mely most még kevésbé intenzív, de a tartósan meleg időben fokozatosan felerősödik. Ez a nemzedék inkább a szabadföldi zöldségfélékre jelent elsősorban veszélyt, mert szívesen károsítja a növények termését. Igen gyakori a kártétele a zöldbabon, a paprikán és a paradicsomon. Berágva a termés belsejébe, ott komoly kárt okoz a hernyó. A következő nemzedék már a kukoricát és a napraforgót is veszélyezteti a termés megrágásával, illetve a rágás okozta sebzésen keresztül utat nyit a fuzáriumos csőpenész kórokozójának.
A napraforgó látványos fejlődése mellett egyre több szárrészen jelenik meg a diaportés, a fómás, az alternáriás és a makrofominás foltosság. A tünetek most még enyhék, de a kedvező klimatikus körülmények várhatóan erősíteni fogják a kártételt. A szklerotíniás fehérpenészes rothadás most még a növények hervadását idézte elő, de a másodlagos kártétel sem várat sokáig magára, ami a száron, levélen és tányéron egyaránt megjelenhet majd a későbbiekben.