Növényvédelmi előrejelzés

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

Agrofórum Online

Az elmúlt hét időjárását a Medárdra jellemző zivataros, fülledt, meleg időjárás jellemezte. Az ilyen időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Az őszi kalászos és káposztarepce táblákon egyre inkább az érés jelei mutatkoznak, míg a csapadék áztatta napraforgó és kukorica rohamosan fejlődik, bár a növények közötti egyenetlen fejlődés még táblán belül is jellemző. Az őszi árpa aratásának kezdete már csak napok kérdése, a repce deszikkálása is megkezdődött többfelé az országban.

A kukorica intenzív növekedése mellett tovább folytatódik a kukoricamoly lepkék rajzása és betelepedése a táblákra. Az első rajzásból származó hernyók már berágták magukat a szárba és ott károsítanak, amit a levélhüvely környéki ürülék jelez. Az erős és tartós rajzás előrevetíti, hogy az idén is magas fertőzéssel kell kalkulálni annak, aki nem fog védekezni a kártevő ellen. Az egész országban két teljes nemzedékkel kell számolni, de a déli országrészben időnként egy csonka harmadik nemzedék is előfordulhat. A kártevő által okozott terméskiesés elérheti a 20-25 %-ot is, ami a közvetlen károsításból és a szárak aratás előtti letöréséből tevődik össze.

Kukoricamoly lepkék

A vetésfehérítő bogarak előbújtak bábozódásukból, és most a kukorica levelein hámozgatnak egy ideig, majd elvonulnak mélynyugalmi állapotukba a fasorok avarjába. Majd jövő tavasszal kezdik károsításukat a kalászos vetéseken.

Kukorica vetésfehérítő bogár kukoricán

Az amerikai kukoricabogár még nem jelent meg a kukoricásokban, de előjövetele nemsokára várható. Hamarosan indokolt lesz a szín- és illatcsapdák kihelyezése a növényekre.

Megkezdődött a gyapottok bagolylepke rajzása, mely most még kevésbé intenzív, de a tartósan meleg időben fokozatosan felerősödik. Ez a nemzedék inkább a szabadföldi zöldségfélékre jelent elsősorban veszélyt, mert szívesen károsítja a növények termését. Igen gyakori a kártétele a zöldbabon, a paprikán és a paradicsomon. Berágva a termés belsejébe, ott komoly kárt okoz a hernyó. A következő nemzedék már a kukoricát és a napraforgót is veszélyezteti a termés megrágásával, illetve a rágás okozta sebzésen keresztül utat nyit a fuzáriumos csőpenész kórokozójának.

Gyapottok bagolylepke kártétele paradicsomon

A napraforgó látványos fejlődése mellett egyre több szárrészen jelenik meg a diaportés, a fómás, az alternáriás és a makrofominás foltosság. A tünetek most még enyhék, de a kedvező klimatikus körülmények várhatóan erősíteni fogják a kártételt. A szklerotíniás fehérpenészes rothadás most még a növények hervadását idézte elő, de a másodlagos kártétel sem várat sokáig magára, ami a száron, levélen és tányéron egyaránt megjelenhet majd a későbbiekben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Hatalmas károkat okoz a vetési bagolylepke hernyója

2019. szeptember 17. 13:33

Némileg csökkent az ázsiai márványos poloska aktivitása, de mellette a zöld vándorpoloska minden fejlődési alakja szívogat.

Értékes zöldségnövényeink I. rész

2018. június 29. 07:17

Hüvelyesek, levélzöldségek, káposztafélék. Nap mint nap használjuk, fogyasztjuk őket, mivel számtalan ételünknek elengedhetetlen alkotórészei, és kiskorunktól kezdve az „egyed, gyermekem, mert egészséges” kategóriába kerültek az érték- és étrendünkben.

Mi rágta meg a zöldbab hüvelyeit?

2019. október 1. 06:36

H. Kálmán kérdése: A kertemben termesztett zöldbab hüvelyein rovarrágásra utaló károsítást vettem észre. Mi okozhatta a problémát?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420