Növényvédelmi előrejelzés

Továbbra is időszerű a monília elleni védelem a csonthéjasokban

Agrofórum Online

Az átlagosnál melegebb időben a gyümölcsfélék zöme már elvirágzott, most a terméskezdemények tisztulása folyik.

Az őszibarack, a meggy és a cseresznye dús virágzása ellenére sok virág nem kötődött meg, de a végleges terméskilátások csak hetek múlva lesznek láthatóak. Az őszibarackon jól észlelhető, hogy a januári enyhe és csapadékos időben védelem hiányában a rügyekben megfertőződtek a levélkezdemények a tafrinás levélfodrosodás kórokozójával, és ezt a fertőzést a később elvégzett lemosó permetezések már érdemben nem tudták befolyásolni. Újabb fertőzés már nem alakul ki, mert a meleg idő megállította a további megbetegedést. A beteg levelek hamarosan leszáradnak és lehullanak a fákról. Mindez gyengíti a fák kondícióját, ezért érdemes többszöri levéltrágyázással erősíteni a növényeket.

Moníliás fertőzés meggyen

Csonthéjasok

A csonthéjas termésű fákon a virág- és hajtásfertőző monília elleni védelem továbbra is időszerű. Jól mutatja ezt a kajszi, melyen a virágzás elmaradása (fagykár) ellenére moníliától hervadó hajtásokat lehet megfigyelni. Mindez figyelmeztetés, hogy még nem múlt el a veszély.

Almatermésűek

Az almástermésű fákon a lisztharmat és varasodás fertőzés esélye folyamatosan fennáll. Mellette a baktériumos tűzelhalás veszélyt a számítógépes szoftverek rendszeresen jelzik, tehát a védelemre fel kell készülni. A rezes beavatkozáson túlmenően csak a fák kondícionálásával van esély a fertőzés elkerülésére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Mitől vannak az almafákon fehér, vattaszerű képződmények?

2020. április 14. 10:46

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk.