Növényvédelmi előrejelzés

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

Agrofórum Online

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

A mostani, csapadékos időjárás elősegíti a cseresznye éréskori repedését, ezzel elősegítve a gyümölcsmonília és az antraknózis megjelenését.

A gyümölcstermesztő gazdaságok feromon csapdái még most is rengeteg molylepkét fognak. A csapdákban különösen sok az almamoly, mely a virágzás óta folyamatosan és magas létszámmal repül, de a szilvamoly, a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly csapdák is rendszeresen cserére szorulnak a sok berepülő egyed miatt.

Tűzelhalás almán – fotó: Vincz József

Most még nem látható a rajzás vége, ezért tartós védekezésre kell felkészülni. A levelek takarásában levő almákon már megfigyelhető az almamoly berágása a gyümölcsbe, ezek a terméskezdemények lehullanak a fáról. Az almás termésűek baktériumos tűzelhalását jelző szoftverek folyamatos, maximális fertőzési veszélyt jeleznek. Néhány érzékeny fajtán láthatóak elhervadt hajtások, ezeket a fertőzés terjedésének megállítása érdekében távolítsuk el a fákról, és más lehetőség híján permetezzünk rézhidroxid gombaölőkkel, mely egyúttal besegít a varasodás elleni küzdelembe is.

Szilvásainkban az erős szilvamoly fertőzés mellett a takácsatka fertőzés erősödő tendenciájára kell figyelmet fordítani. A kártevő egyedszáma több helyen meghaladja a veszélyes nagyságúnak számító 5 egyed/ levél értéket, ezért védekezzünk atkaölő készítménnyel a fertőzés megállítása érdekében.

A szőlőbogyók most vannak a fertőzésre legérzékenyebb fenológiai stádiumban. A tarka szőlőmoly hernyói már a hűvösebb klímájú nyugati tájegységekben is kikeltek, de az időjárási körülmények egyaránt kedvezőek továbbra is a lisztharmat, a peronoszpóra, a szürkerothadás és a fekete foltosság kórokozóinak, ezért a komplex védekezés nyújt csak termésbiztonságot a szőlészeknek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Az alma felvásárlási áránál is szabályozott piaci viszonyok kellenének

2019. január 30. 05:17

A javaslat értelmében minden, a feldolgozóüzemekbe beszállított almára írásbeli szerződést kellene kötni és a feldolgozóknak augusztus 1-ig a feldolgozandó mennyiség legalább 60 százalékára kell ilyen kontraktusokkal rendelkezniük.

Alma-ügy: a gazdákkal egyeztetett az agrárminiszter

2018. augusztus 22. 06:57

Az ipari alma irreálisan alacsony árának ügyéről egyeztetett Nagy István agrárminiszter a gazdák képviselőivel az Agrárminisztériumban.

Az alma legjava: népszerű a magyar cider

2018. szeptember 18. 08:56

Sok ideig úgy tűnt, hogy a cider és a magyar ember közti fagyos viszonyt nem lehet megtörni, amíg aztán a kétezres évek elején óvatos enyhülés kezdődött, majd egyszer csak megtört a jég, és a forró nyarak elképzelhetetlenné váltak nélküle.

Milyen rezisztens almafajtát választhatunk a kertünkbe?

2019. december 20. 08:27

K. Ilona kérdése: Hallottam, hogy kaphatók már rezisztens gyümölcsfák a faiskolákban. Tudnának ajánlani ilyen almafákat? Érdemes ezeket ültetni?