Növényvédelmi előrejelzés

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

Agrofórum Online

A hetek óta tartó hőségnek csak az augusztus közepén érkezett kisebb hidegfront vetett véget, de a nappali hőmérsékletek így sem csökkentek 30 Celsius-fok alá, inkább az éjszakák lettek kissé frissítőbbek. A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

Ha nem lesz sok csapadék, akkor biztonságban van a napraforgó

Sokéves tapasztalatok alapján a napraforgó deszikkálására augusztus utolsó dekádjában- szeptember első napjaiban kerül sor. Most a termelők jó része már túl van ezen a feladaton, mert a kaszatok nedvességtartalma természetes száradás következtében 20 % alá csökkent, viszont a tányér és a szár még jórészt vizes.

A vegyszeres termésszárítás előtti határszemlék tapasztalatai alapján a legtöbb megbetegedést a hamuszürke szárkorhadás kórokozója, a Macrophomina phaseoli okozta, mellette az egyéb betegségek kisebb kárt idéztek elő. A szárakon és lombozaton kisebb mértékben még megfigyelhető volt az alternáriás levél- és szárfoltosság, a tányérokon pedig a szürke- és fehérpenészes rothadás tünete. Ha az aratás idejéig nem hull jelentősebb mennyiségű csapadék, ezekből a fertőzésekből nem keletkezik nagyobb mértékű kár.

Az aratás gyorsaságán múlik…

kukoricaállományok állapotán is megfigyelhető a hőségnapok káros hatása. Még megfelelő nedvességellátottság mellet is megégtek a felső levelek és megkezdődött a természetes száradás.

Az előrehaladott érés ellenére még most is a gyapottok bagolylepke rajzás erősödése figyelhető meg a feromoncsapdák fogási adatai alapján. A kártételi viszonyok alapján már most készülni kell arra, hogy csak az időjárási tényezőkön és az aratás gyorsaságán fog múlni, hogy mekkora lesz a bagolylepke által okozott kár, illetve a kár mértékéhez szorosan kapcsolódó fuzáriumos csőpenész fertőzés nagysága.

Az eddig igen intenzív amerikai kukoricabogár rajzás immár a múlté, egyre kevesebb a bogár a kukorica csöveken. A kukoricamoly második nemzedékének lepkéi legintenzívebben augusztus első hetében repültek, azóta a rajzás mértéke csökkenő tendenciát mutat. Az érőfélben levő növényeken már jól megfigyelhető a korábbi fertőzésekből eredő címer- és szártörés.

Mezei pocok, aranka

Most zajlott le a lucerna kaszálás negyedik szakasza. A tarlókon jól látható az aranka fertőzés foltjai, ezért most végezzék el a foltok vegyszeres perzselését a további fertőzések megelőzése érdekében. Az évelő pillangós területek mezei pocok fertőzöttsége jelenleg csak kevés helyen haladja meg a veszélyességi küszöbértéket jelentő 1 db/ 100 m2-es szintet. Ennél magasabb fertőzöttség inkább az árokpartokra és a ruderális területekre jellemző.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Nem kímélik a károsítók a szőlőt, zöldséget, gyümölcsöt sem

2018. május 11. 04:53

A kihajtott burgonyán megjelentek az első burgonyabogár imágók. Szinte minden növényen jelentkeznek a levéltetvek első kolóniái.

A repce kora tavaszi kártevői

2020. január 29. 10:24

A repcét veszélyeztető kártevők sorát kora tavasszal két kistestű ormányos bogár nyitja meg; a repceszár-ormányos és a nála pár tized milliméterrel testesebb nagy repceormányos. Az gazdasági kárt a lárvák okozzák, amelyek eleinte a levélnyelekben, később pedig a repce szárában táplálkoznak. Az előrejelzési adatok, vagyis a sárga tálak és ragasztós lapok fogási eredményei alapján, valamint az időjárás figyelembe vételével határozható meg az ellenük való védekezés optimális időpontja.

AKG: Módosult a 2018-ban korlátozott növényvédőszer-hatóanyagok listája

2018. április 8. 20:49

Módosult az akg-kifizetés során 2018-ban korlátozott növényvédőszer-hatóanyagok listája.

 PANTERA 40 EC - „türelmetlen gazdák türelmes” egyszikű gyomirtója

2018. március 29. 09:46

A graminicidek között egy kiváló lehetőség a Pantera 40 EC használata, ami az elmúlt években méltán vált alapvető készítménnyé a felhasználók körében.